Menu Zavřít

Mexiko, Írán, Japonsko. Noví agrární diplomaté by mohli začít své mise na jaře 2019

25. 4. 2018
Autor: Profimedia.cz

Tři noví agrární diplomaté, které ministerstvo zemědělství plánuje vyslat do Japonska, Íránu a Mexika, by mohli začít své mise na jaře 2019. Nejvíc nadějí vkládá resort do Japonska, kde české firmy mají šance uspět s potravinářskými výrobky, zejména s mléčnými a masnými produkty. V zemích, kde již nyní působí zemědělští diplomaté, se agrární export zvýšil o téměř pětinu.

Agrární export do Japonska by se tak mohl zvýšit podle něj do tří let o desetinu. Loni dosáhl 533 milionů korun. Celkem bude mít Česko devět agrárních diplomatů, nyní začne resort vyhodnocovat jejich působení v jednotlivých teritoriích. Česká republika má nyní tyto diplomaty v Rusku, Číně, Srbsku a Saúdské Arábii, Libanonu a USA.

Na vývoji agrárního exportu je podle údajů Ministerstva zřejmý pozitivní přínos zemědělských diplomatů. Za poslední dva roky klesl český agrární export o 2,6 procenta, naopak v Rusku, Srbsku, Saúdské Arábii a Číně, kde působí zemědělští diplomaté, stoupl o 18 procent.

Letos ministerstvo zemědělství plánuje dvě zahraniční mise, a to do Ruska a Angoly. Současně se počítá s necelou dvacítkou misí podnikatelů v zemědělství do Česka, mimo jiné ze Saúdské Arábie, Tuniska či Kolumbie, uvedl to ředitel odboru zahraničně obchodní spolupráce a bývalý náměstek na Ministerstvu zemědělství Jiří Šír.


Tohle je smartphone. Češi učí Afričany farmařit podle aplikace

 Češi učí Afričany farmařit podle aplikace, ilustrační foto


Loňský schodek agrárního zahraničního obchodu 30,8 miliardy korun byl nejhorší od roku 2011. Meziročně se záporné saldo prohloubilo o 7,7 miliardy korun, uvádí Zemědělský svaz ČR s odkazem na údaje Českého statistického úřadu. Do Česka se loni dovezlo agrární zboží za 227,5 miliardy korun, což bylo meziročně o zhruba 2,8 miliardy více. Vývoz naopak klesl o 4,9 miliardy korun.

Formálně jsou diplomaté podřízeni velvyslanci v dané zemi, metodicky spadají pod ministerstvo zemědělství. Finanční náklady na každou z pozic vyjdou na 3,5 milionu korun ročně, uvedlo již dříve ministerstvo.

FIN25

Čtěte také:

Největší výdaje rozpočtové rezervy: Česká exportní banka a následky sucha

Češi učí moldavské biosedláky. První sklizeň dorazí letos

ČEB loni financovala rekordní počet projektů. Zaměřila se na menší firmy

ilustrační foto


  • Našli jste v článku chybu?