Menu Zavřít

Migranti jsou sociální bomba, která hrozí explozí, říká Berlusconi

5. 2. 2018
Autor: ČTK/AP/Andrew Medichini

Italský expremiér Silvio Berlusconi měsíc před parlamentními volbami přilil olej do ohně v kampani, k jejímž hlavním tématům se bezpochyby řadí migrace. V televizním interview tento jedenaosmdesátiletý pravicový politik označil migranty za "sociální bombu, která hrozí explozí". Připojil se tak ke svému koaličnímu kolegovi, předsedovi Ligy severu (LN) Matteu Salvinimu, který o víkendu označil střety mezi Italy a cizinci za výsledek neřízené migrace.

Oba politici, kteří spolu s několika dalšími menšími stranami tvoří koalici s velkou šancí na vítězství v nadcházejících volbách, reagovali bezprostředně na sobotní útoku bílého Itala na cizince černé pleti ve městě Macerata.

Berlusconi v nedělním televizním rozhovoru řekl, že předchozí levicová vláda pustila během čtyř let do Itálie na 630 tisíc migrantů, z nichž jen asi 30 tisíc mělo podle něj právo dostat azyl. „Těch ostatních 600 tisíc je sociální bomba připravená explodovat,“ řekl v neděli Berlusconi. Zároveň uvedl, že bezpečnost bude prioritou případné vlády jeho koalice.


Migrace slábne. Do Německa přišlo loni 186 644 běženců

Migranti v Německu


Podle agentury Reuters dostalo v posledních čtyřech letech v Itálii azyl téměř 120 tisíc lidí. Nyní v uprchlických centrech po celé zemi žije asi 200 tisíc migrantů, kteří čekají na výsledek své žádosti.

bitcoin_skoleni

Na Berlusconiho slova o „sociálních bombě“ reagoval dnes italský expremiér (2014-2016) a předseda Demokratické strany Matteo Renzi. Ten Berlusconimu připomněl, že to byl právě on, kdo jako premiér v roce 2003 přistoupil na dublinskou úmluvu EU, podle níž musí žádost o azyl migrantů projednat první země unie, kam uprchlík vstoupí.

Přečtěte si také:

Od vítání k deportaci. Dostat uprchlíka z Německa do Afghánistánu stojí 350 tisíc

Nefungují a rozdělují Evropu. Tusk zkritizoval kvóty na uprchlíky

Migrace do Evropy přes Středozemní moře se loni snížila o polovinu


  • Našli jste v článku chybu?