Německá ekonomika přes léto pravděpodobně dál zeslábla, protože kvůli nedostatku zakázek vázne výroba. Ve svém výhledu to dnes uvedla Deutsche Bundesbank, tedy německá centrální banka. Zpráva tak naznačuje, že největší evropská ekonomika už je nyní v recesi, uvedla agentura Reuters. Podle zdrojů agentury Bloomberg vláda již chystá opatření na povzbuzení německého hospodářství.
„Celkový výkon ekonomiky by se opět mohl mírně snížit,“ píše se v pravidelné měsíční zprávě centrální banky.
Hrubý domácí produkt (HDP) Německa se ve druhém čtvrtletí podle odhadu spolkového statistického úřadu snížil o 0,1 procenta proti prvnímu kvartálu, ve kterém o 0,4 procenta vzrostl. Dvě čtvrtletí poklesu HDP za sebou znamenají recesi.
Německo má proexportní ekonomiku, doplácí na obchodní válku mezi Čínou a Spojenými státy i na zpomalení růstu čínské ekonomiky. Důvěru investorů a podnikatelů nezvyšuje ani nejistota kolem způsobu, kdy a jak Británie opustí Evropskou unii. Problémy se začínají projevovat na pracovním trhu a slábne i trh služeb. Podporu ekonomice, která je největším obchodním partnerem České republiky, zatím poskytuje spotřeba a trvající stavební boom.
Čtěte: Proč Němcům vadí nominace Christine Lagardeové do čela ECB?
Přestože Německo, které si zakládá na vyrovnaných veřejných financích, vytvářelo v uplynulých letech rozpočtové přebytky, zatím se neodhodlalo podpořit ekonomiku veřejnými prostředky. Ministr financí Olaf Scholz ale v neděli uvedl, že finanční krize z let 2008 a 2009 zemi stála zhruba 50 miliard eur (1,3 bilionu korun) a že vláda je schopna uvolnit takovou částku v případě potřeby opět.
Podle dvou zdrojů agentury Bloomberg německá vláda již chystá plán, který by zamezil případné rozsáhlé nezaměstnanosti. Zatímco v roce 2009 přišel berlínský kabinet se šrotovným, aby Němce přiměl nakupovat nové automobily, nyní zkoumá podle lidí obeznámených se situací možné kroky, které by vedly k zlepšení energetické zabezpečenosti domácností, povzbudily firmy k přijímaní zaměstnanců na krátkodobé úvazky nebo zvýšily příjmy prostřednictvím sociálních opatření.
Čtěte také:
Důsledek obchodní války: čínský HDP rostl nejpomaleji za 27 let
Čína se tvrdě opřela do Spojených států. Obvinila je z ekonomického terorismu
Úplná obchodní válka posune svět k recesi, varují analytici
Donald a vůně petroleje. Za rostoucí cenu ropy mohou i Trump a Maduro
Dopad obchodní války: Čína přišla o post největšího obchodního partnera USA