Menu Zavřít

Německo zruší solidární daň pro většinu plátců. Zavedena byla po znovusjednocení země

21. 8. 2019
Autor: čtk

Německá vláda schválila návrh zákona, který osvobodí většinu poplatníků od takzvané solidární daně. Ta byla zavedena po znovusjednocení země na podporu chudších spolkových zemí bývalého východního Německa. Daň, která činí 5,5 procenta z daně z příjmu, podle návrhu zákona vypracovaného ministerstvem financí nebude od roku 2021 odvádět zhruba 90 procent poplatníků. Dalším 6,5 procenta poplatníků bude daň snížena, uvedla dnes agentura Reuters.

Daň v plné výši budou platit už jen poplatníci s nejvyššími příjmy. Ministr financí Olaf Scholz uvedl, že vláda bude své rozhodnutí nadále přehodnocovat, v rozhovoru s televizní stanicí ARD ale dal jasně najevo, že teď není čas na daňové úlevy pro nejbohatší.

V koaliční dohodě z roku 2018 se konzervativci kancléřky Angely Merkelové a Scholzovi sociální demokraté (SPD) dohodli na snížení daňové zátěže pro lidi se středními a nižšími příjmy. Konzervativci chtějí, aby solidární daň byla zcela zrušena do roku 2026.

Ministerstvo financí uvedlo, že výsledkem změn bude od roku 2021 daňová úleva pro občany v objemu zhruba deset miliard eur (258 miliard korun). Do roku 2024 to pak má být až 12 miliard eur. Loni získal spolkový rozpočet z daně 18,9 miliardy eur.

Daň zavedla v roce 1991 tehdejší vláda kancléře Helmuta Kohla. Původně činila 7,5 procenta a měla se vybírat jen jeden rok. V roce 1995 byla ale použita znovu a od roku 1998 činí 5,5 procenta daně z příjmu. Platí ji fyzické i právnické osoby. Vybírá se ale i z kapitálových výnosů, jako jsou úroky a dividendy. Daň neplatí pouze lidé s nejnižšími příjmy.

Čtěte: Proč Němcům vadí nominace Christine Lagardeové do čela ECB?

Šéfka MMF Christine Lagardeová

Čtěte také:

Německá ekonomika dál slábne, Berlín připravuje stimulační opatření

bitcoin školení listopad 24

Německo loni udělilo skoro tisíckrát víc azylů než Česko

Za podporu uprchlíků e-mail „od Hitlera“. Šéf Siemensu čelí výhrůžkám neonacistů

  • Našli jste v článku chybu?