Menu Zavřít

Novým ukrajinským premiérem se stal Hončaruk, právník bez politických zkušeností

29. 8. 2019
Autor: čtk

Ukrajinský parlament dnes schválil složení nové vlády v čele s premiérem Oleksijem Hončarukem, pětatřicetiletým právníkem bez velkých zkušeností v politice. Nominoval ho prezident Volodymyr Zelenskyj a nový ukrajinský parlament, kde má prezidentova strana Sluha národa většinu, na svém prvním zasedání nominaci schválil. Prioritou kabinetu budou ekonomické reformy. Do čela sněmovny poslanci zvolili předsedu prezidentovy strany Dmytra Razumkova.

Na návrh Zelenského se novým ministrem zahraničí stal dosavadní ukrajinský velvyslanec u Severoatlantické aliance Vadym Prystajko a ministrem obrany někdejší manažer Andrij Zahorodňuk (44). Ten se podle tisku jako dobrovolník přihlásil do ukrajinské armády a pak vedl na ministerstvu obrany projekt reforem. Novým šéfem tajné služby parlament jmenoval Ivana Bakanova, někdejšího Zelenského partnera v hereckém podnikání.

Největší rozruch panoval kolem dosavadního kontroverzního ministra vnitra Arsena Avakova. Toho Zelenskyj navrhl do nové vlády i přesto, že některé nevládní organizace prezidenta vyzvaly, aby v zájmu boje proti korupci setrvání Avakova v kabinetu nepřipustil. Ministrovi vyčítají fiasko policejní reformy či neobjasnění vražd novinářů. Sněm však prezidentovu nominaci stvrdil a Avakov tak post ministra vnitra obsadí ve čtvrté vládě v řadě.

Hončaruk je stoupencem liberálních ekonomických reforem a ve svém okolí se těší pověsti workoholika, uvedla agentura AFP. Čtyři roky stál v čele nevládního institutu BRDO, který je financován z prostředků Evropské unie a jehož hlavní cíl je zkvalitňovat podnikatelské prostředí na Ukrajině. Působil také v soukromém sektoru a po roce 2014 i jako externí poradce ministra životního prostředí a přírodních zdrojů.


Čtěte komentář: Sankce bolí, ty chytré zvlášť


Po jmenování do funkce Hončaruk podle agentury Reuters prohlásil, že prioritou jeho kabinetu budou ekonomické reformy. „Tato vláda čelí úkolu nastartovat hospodářský růst,“ řekl zákonodárcům s tím, že tento růst HDP by měl být minimálně na úrovni pěti až sedmi procent ročně.

Nový předseda vlády rovněž sdělil, že zahájí rozhovory s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) o programu financování. MMF pomohl Ukrajině zotavit se z hospodářské recese a pádu kurzu měny po vypuknutí konfliktu na Donbasu v roce 2014.

Generální prokurátor Jurij Lucenko, považovaný za člověka předchozího prezidenta Petra Porošenka, dnes v televizním přímém přenosu podal demisi. Stalo se tak podle listu Ukrajinska pravda dřív, než Lucenka mohli odvolat členové nového parlamentu. Očekává se, že poslanci podpoří do této funkce Ruslana Rjabošapku, dalšího ze spolupracovníků Zelenského.

Dále čtěte:

Miliardáři v čele znesvářených států: Porošenko je bohatší než Putin, ale pouze oficiálně

Zvětralé šampaňské na Krymu. Podnikání na staronově ruském poloostrově je rok od roku obtížnější

Cvičiště Ukrajina. Země slouží Rusům jako testovací polygon pro kyberválku

MM25_AI

Demokracie azbukou. Zelenského na Ukrajině čekají tři zásadní úkoly

„Únava z prezidenta“. Důvěra Rusů v Putina klesla nejníže za posledních 13 let

  • Našli jste v článku chybu?