Menu Zavřít

Osobní útoky a neshody. Summit G7 kvůli sporům o cla skončil fiaskem

10. 6. 2018
Autor: Profimedia.cz

Dvoudenní summit G7, který se od pátku konal v Kanadě ve velmi napjaté atmosféře kvůli americkým clům na dovoz oceli a hliníku, skončil navzdory snahám o uhlazení sporů fiaskem. Americký prezident Donald Trump, který schůzku opustil předčasně, totiž nakonec v noci na dnešek stáhl svou podporu už tak velmi opatrně formulovaného závěrečného prohlášení. V příspěvcích na twitteru se navíc nevybíravě vyjádřil na adresu kanadského premiéra Justina Trudeaua, který předtím chování USA zkritizoval.

Vzhledem k rozporům ohledně nově zavedených amerických cel byl summit G7 konfliktní a neshody nastaly i u dalších témat. Členové skupiny například podpořili pokračování sankcí proti Rusku, které bylo z někdejšího seskupení G8 vyřazeno v roce 2014 kvůli okupaci a následné anexi ukrajinského Krymu; Trump ovšem překvapivě prohlásil, že Rusko by se jednání skupiny mělo znovu účastnit.

Sedm průmyslových mocností se po jednáních v závěrečném komuniké zprvu mimo jiné zavázalo, že budou bojovat s protekcionismem a zmodernizují Světovou obchodní organizaci (WTO), aby byla spravedlivější. V prohlášení se přitom země G7 postavily za systém obchodu založeného na pravidlech a zdůraznily snahu o snížení celních bariér i netarifních překážek a dotací. Konkrétní zmínce o amerických clech se text vyhnul.

Klopotně dosažený kompromis nejdříve schválili všichni členové skupiny G7, kterou tvoří USA, Kanada, Japonsko, Británie, Německo, Itálie, Francie a rovněž Evropská unie jako celek, nakonec ale dohodu obrátil vzhůru nohama Trump. Ten na své tiskové konferenci partnery kritizoval a prohlásil, že Spojené státy byly ostatními desítky let jen využívány. „Jsme jako prasátko, ze kterého si všichni berou. Buď to okamžitě skončí, nebo s nimi přestaneme obchodovat,“ řekl prezident.

Šéf Bílého domu, který vrcholnou schůzku opustil předčasně kvůli plánovanému jednání se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem v Singapuru, pak dokonce stáhl svou podporu závěrečného prohlášení. Vinu svedl na kanadského premiéra Trudeaua a jeho „falešná prohlášení“ na tiskové konferenci, která se konala po Trumpově odjezdu.

Pohled do zákulisí mezi dvěma koly oficiálních rozhovorů

„Kanadský premiér Trudeau se na jednání G7 choval velmi pokorně a umírněně, ale po mém odjezdu vystoupil na tiskové konferenci s tvrzením, že americká cla jsou urážlivá a že se nenechá komandovat. To je velmi nečestné a slabošské,“ napsal na twitteru Trump. Reagoval tak na Trudeaův výrok, že Kanada si nenechá od nikoho poroučet.


Jak se proclila ocel. Spor Číny a USA může způsobit i války

 Čínský export


„Premiér nepronesl nic, co by neřekl už dříve, ať už veřejně nebo při soukromém rozhovoru s prezidentem Trumpem,“ konstatoval posléze mluvčí kanadského ministerského předsedy.

Ostatní lídři ještě před Trumpovým překvapivým odvoláním podpory projevovali opatrný optimismus. Francouzský prezident Emmanuel Macron řekl, že se na summitu projevila snaha situaci stabilizovat, zdůraznil však, že ani společné komuniké situaci nevyřeší a že členy G7 čeká v nadcházejících týdnech a měsících důležitá práce.

bitcoin školení listopad 24

Evropská unie dala najevo, že navzdory Trumpovu kroku se unijní postoj k závěrům summitu nemění. „Držíme se komuniké, které schválili všichni účastníci,“ sdělil v noci na dnešek mluvčí předsedy Evropské rady Donalda Tuska.

Dále čtěte:

Spojené státy byly po desítky let jen využívány, prohlásil na summitu G7 Trump

Trump na summitu G7 hájil cla, ostatní členy nepřesvědčil

EU by mohla zavést opatření na ochranu svých oceláren již v červenci

Memento pro Trumpa aneb Jak Reagan prohrál válku o japonská auta

Chce to ocelové nervy. Trumpova cla zasáhnou i české oceláře

Obchodní válka s Čínou není problém, tvrdí profesor ekonomie Taylor


  • Našli jste v článku chybu?