Pískot a provolávání hesel proti přítomnému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) provázelo před budovou Českého rozhlasu v Praze pietní shromáždění k uctění památky padlých v souvislosti s událostmi srpna 1968. Stovky přítomných reagovaly potleskem na přítomnost některých jiných politiků či organizací. Projevy Babiše a předsedy Sněmovny Radka Vondráčka narušoval pískot a skandování.
Po 11. hodině se začátkem pokládání věnců lidé přítomní na pražské Vinohradské třídě ztichli. Když přišla řada na premiéra Babiše, lidé začali pískat a křičet „hanba“, „táhni domů“ a „estébáku ven“. Potlesku se při kladení věnců naopak dočkali například zástupci Konfederace politických vězňů nebo poslanci Jana Černochová (ODS), Jan Bartošek, Marek Výborný a exministr kultury Daniel Herman (všichni KDU-ČSL).
Babiše přítomní vypískali už při příchodu na pietu. Transparenty přítomných kromě Babiše směřovaly také proti prezidentovi Miloši Zemanovi, který s předstihem oznámil, že události srpna 1968 nebude v souvislosti s dnešním 50. výročím nijak veřejně komentovat.
Krátce před 11. hodinou vyzývali organizátoři skandující dav, aby politici mohli přijít položit věnce. Lidé dál pískali a skandovali. Po četných výzvách pak před Českým rozhlasem vytvořili uličku. Před budovou byla na rozdíl od předchozích let uzavřená doprava.
Pískot na Babiše a Vondráčka
Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček si ve svém projevu postěžoval, že lidé si pietu pletou s demonstrací. Předseda dolní komory mluvil o tom, že okupace před 50 lety zničila naděje Československa na svobodu. Dodal, že hodnoty, jakými jsou svoboda a demokracie, je třeba vždy bránit.
„Rozlišení pietního aktu a svobodné politické demonstrace patří k nejzákladnějším aktům nejen politické kultury, ale kultury vůbec,“ prohlásil Vondráček v úvodu projevu, zatímco stovky lidí hvízdaly a skandovaly hesla proti hnutí ANO a jeho předsedovi Andreji Babišovi.
Pískot a skandování přítomných provázelo o Babišovo vystoupení. Předseda vlády při něm řekl, že svoboda v zemi není ohrožena. Uvedl, že každý si může říkat, co chce, založit stranu nebo hnutí a cokoliv kritizovat.
„Svoboda a demokracie jsou především o tom, že umím uznat, že má někdo právo na jiný názor nebo preferenci,“ uvedl Babiš. Ve svém zhruba pětiminutovém projevu vyjádřil také obdiv lidem, kteří v srpnu 1968 při invazi vojsk Varšavské smlouvy neváhali nasadit svůj život.
Babiše při proslovu obklopila ochranka. Přítomné stovky lidí na něj pokřikovaly a pískaly ze vzdálenosti několika metrů. Řada lidí si přinesla kromě transparentů také píšťalky a projev na místě zcela přehlušili.
Nad rámec textu projevu připojil Babiš v úplném závěru poděkování. „Děkuji všem za podporu, děkuji našim fanouškům, že nám zvedají preference,“ uvedl.
Čtěte komentáře k výročí okupace:
Němý prezident, vzor 1968
Ruští okupanti včera a dnes
Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) ve svém projevu zdůraznil roli veřejnoprávních médií pro objektivní informování občanů. Pokusy o diskreditaci České televize, Českého rozhlasu a České tiskové kanceláře jsou nepřijatelné, řekl Štěch.
Štěch uvedl, že lidé jsou zaplavováni informacemi ze všech stran a je obtížné se v nich orientovat. „Právě rok 1968 ukázal, jaký zásadní pozitivní význam a roli mohou v kritických chvílích společnosti sehrát veřejnoprávní média,“ řekl. Z nedávné historie by si měla společnost podle něj vzít poučení a vnímat poslání médií veřejné služby z tohoto pohledu.
Pokusy o diskreditaci ČRo, ČT či ČTK označil za nepřijatelné. „Neboť bez nich bychom zůstali odkázáni pouze na soukromá média a těžko bychom rozlišovali objektivní a účelové informace,“ řekl Štěch. Objektivita informací podle něj musí být samozřejmostí, protože na takové mají všichni právo.
Přečtěte si také: