Ministerstvo zemědělství navrhuje převést do státního rozpočtu zhruba 2,5 milionu korun. Je o peníze dočasně vybrané od zemědělských družstev, jejichž vedení kdysi blokovalo vrácení ukradeného majetku.
I třicet let po pádu komunistického režimu na stát stále dopadají následky nápravy majetkových vztahů. To se netýká jen aktuálních církevních restitucí. Ministerstvo zemědělství v současnosti řeší, jak naložit s 2,5 miliony korun na účtu Státního pozemkového úřadu.
Jde o kauce, které stát od roku 1993 zadržoval některým bývalým JZD. Navzdory platným zákonům o navrácení majetku ukradeného komunisty totiž funkcionáři družstev různými obstrukcemi zdržovali převod půdy oprávněným vlastníkům. Kauce ve výši hodnoty majetku určeného k navrácení je měly přinutit k jednání.
Ve své době šlo o ožehavé téma, proti kterému brojili nejen komunisté, ale i pravicové strany. Ve své podstatě totiž zavádělo duplicitní trest pro ty, kteří objektivně zákon porušovali, a poukazovalo tak na neschopnost státu vymáhat dodržování zákonů a napravit bývalé křivdy.
Čtěte komentář k církevním restitucím:
Nejen chybná, ale hlavně hloupá levicová politika
Ani po šestadvaceti letech se však nepodařilo vše vyřešit a kauce vrátit. Podle údajů ministerstva stát stále zadržuje 49 kaucí celkem 43 zemědělských subjektů. Drtivá většina z nich dnes už neexistuje, další prochází konkurzem či likvidací. V jednom případě se také nepodařilo plátce vůbec najít.
Osud těchto prostředků má definitivně vyřešit navrhovaná novela zákona o Státním pozemkovém úřadu. „Novelou zákona by mělo dojít k zavedení postupu, na jehož základě bude možné převést uložené kauce dnes již neexistujících či nezjistitelných právních subjektů bez nástupců jako příjem do státního rozpočtu,“ uvádí důvodová zpráva.
Pouze v pěti případech jsou společnosti či družstva stále aktivní a na účtu SPÚ jim leží celkem přes 94 tisíc korun. V případě, že důvody pro zadržování peněz pominuly, měly by obecní úřady rozhodnout jejich vrácení.
Dále čtěte: