Kolumbijské imigrační úřady nevpustily do země skupinu příbuzných autoritářského venezuelského prezidenta Nicoláse Madura, kteří do sousední země utíkali kvůli současnému několikadennímu výpadku elektřiny ve Venezuele.
Dodávky elektřiny byly na celém území Venezuely přerušeny ve čtvrtek a v řadě oblastí se je dosud nepodařilo obnovit. V zemi mnohde neteče ani voda, v nemocnicích nefungují přístroje, uzavřeny jsou školy, obchody a někde dochází k rabování obchodů.
Ředitel kolumbijského migračního úřadu Christian Krüger místním médiím řekl, že prezidentův bratranec Argimiro Maduro Morán hledal s rodinou útočiště v Kolumbii před energetickou a potravinovou krizí a také před nedostatkem vody ve Venezuele.
Kolumbie ale Madurova bratrance s manželkou, třemi dětmi a dalšími příbuznými do země nevpustila. „Nedovolíme příbuzným diktátora Madura vstup do naší země, takto se na tom dohodly už v lednu některé země Limské skupiny,“ uvedl Krüger. Limskou skupinu tvoří země regionu, které spolu s dalšími několika desítkami států od ledna uznaly za prozatímní hlavu Venezuely šéfa parlamentu Juana Guaidóa.
Jak proměnit bezcenný bolívar ve zlato. Maduro nechává amatéry drancovat minerální bohatství
Na výpadky elektřiny je Venezuela zvyklá, ten nynější je ale svým rozsahem i délkou trvání bezprecedentní. Opozice z něj viní hospodářskou politiku socialistické vlády, která mimo jiné neinvestovala do energetické infrastruktury a miliony ze státního rozpočtu podle opozice zpronevěřila. Prezident Maduro výpadek označil za sabotáž a „elektrickou a kybernetickou válku“ zosnovanou opozicí a Washingtonem, kteří se tak snaží venezuelskou vládu svrhnout.
Venezuelská prokuratura zahájila kvůli sabotáži a podílu na výpadku energie vyšetřování Guaidóa a z téhož důvodu zatkla v pondělí venezuelsko-španělského novináře Luise Carlose Díaze a jednoho zaměstnance státní energetické firmy Corpoelec, který nedávno kritizoval stav energetické sítě ve Venezuele.
Dále čtěte: