Menu Zavřít

Článek o okupaci rozčílil Zemana. Medveděv se od textu distancoval

22. 11. 2017
Autor: čtk

Prezident Miloš Zeman se dnes v Moskvě důrazně ohradil proti článku publikovaném na webu armádního televizního kanálu Zvezda, podle něhož Československo mělo být vděčné za sovětskou intervenci v roce 1968. Článek je podle Zemana činem „novinářského šílence s vylízaným mozkem“. Od textu už se distancoval ruský premiér Dmitrij Medveděv. Zvezda se za lživý článek omluvila a stáhla ho ze svého webu.

Zeman byl o článku informován po příletu do Moskvy z černomořského Soči, kde jednal s prezidentem Vladimirem Putinem.

„Chci, abyste veřejně prohlásil, že to nemá nic společného se stanoviskem (ruské) vlády,“ řekl Zeman při osobním setkání s ruským premiérem Dmitrijem Medveděvem v Gorkách. Ten tak učinil. Prohlásil, že text neodráží stanovisko ruského vedení a je osobním názorem autora. Text podle něj „nezlepšil atmosféru návštěvy české delegace“ a neodpovídá ruskému stanovisku.

Návštěvu Zeman předčasně neukončí, oznámil v projevu na zahájení česko-ruského podnikatelského fóra v Moskvě.

Článek ruského publicisty je podle Zemana urážkou českého národa. Prezidenta pohoršilo, že text vyšel v době jeho pobytu v Rusku. Českou delegaci překvapil fakt, že článek vyšel v době Zemanovy návštěvy a v situaci, kdy ruská strana sama opakovaně varuje před překrucováním historických faktů. Zeman po jednání s Putinem označil osoby, které se snaží dějiny falšovat, za „ubožáky“.


O Zemanově setkání s Putinem čtěte více:

Zeman v Rusku: Putin ho přijal ve své rezidenci v Soči, schůzku si pochvaloval

 Putin ocenil Zemanův podíl na zlepšující se spolupráci obou zemí


„Vstup vojsk do Československa (v roce 1968) nedovolil Západu uskutečnit státní převrat podle technologie uskutečněné za 'sametových' revolucí a zachoval na více než 20 let život v míru za souhlasu všech národů Varšavské smlouvy,“ tvrdí autor dnešního článku Leonid Maslovskij, kterého provází na ruském internetu pověst publicisty, snažícího se rehabilitovat sovětské zřízení.

Podle Jiřího Ovčáčka se na velvyslanectví České republiky v Moskvě dnes telefonicky obrátil zástupce ředitele televize a za publikaci článku se hluboce omluvil. Z jeho sdělení vyplývá, že šlo o chybu šéfredaktora, který bude potrestán důtkou. S autorem článku již nebude televize nadále spolupracovat. Článek byl z webu odstraněn.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) zareagoval, že podmínkou zlepšení vztahů s Ruskem je, aby státní média nepřekrucovala události roku 1968. „Nechceme poslouchat (číst), že jsme v roce 1968 čelili Západem organizovanému puči,“ uvedl. Ministr také chce, aby se na jednáních prezidenta Zemana v Rusku o tomto překrucování mluvilo. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) označil tvrzení ruského serveru za hrubě lživé. „Za obzvlášť politováníhodné považuji, že k tomu dochází při návštěvě naší hlavy státu v Ruské federaci,“ dodal.

Podle reakcí dalších českých politiků je článek ponížením Česka a je na místě, aby se proti němu Praha ohradila. „Každý slušný člověk by se po tomto sebral a odjel pryč, to platí i pro těch 120 podnikatelů,“ napsal na twitteru první místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek. „Proti tomuto brutálnímu překrucování historie by se měl český prezident razantně ohradit,“ vybídl Zemana kandidát na prezidenta, expremiér Mirek Topolánek.


100 let komunismu, 100 milionů mrtvých

 Josif Stalin a Vladimir Iljič Lenin


Sami ruští představitelé v minulosti vpád vojsk odsoudili: v roce 1993 tak jasně učinil tehdejší prezident Boris Jelcin, Putin v roce 2006 uznal morální odpovědnost Ruska za rok 1968.

bitcoin_skoleni

Ruská státní televize Rossija 1 před dvěma lety odvysílala snímek o „odtajněných stránkách“ dějin Varšavské smlouvy, ve kterém obhajovala i sovětskou invazi do Československa v srpnu 1968. Miloš Zeman tehdy prohlásil, že ruská televize lže, a invazi označil za zločin.

Přečtěte si také:

Srdečné pozdravy do Ruska: Zemana doprovodí rekordní zástup podnikatelů

Zemanův finský protipól: Prezident Niinistö varuje před Putinem a ruskými kyberútoky

Cvičiště Ukrajina. Země slouží Rusům jako testovací polygon pro kyberválku


  • Našli jste v článku chybu?