Prezidentští kandidáti demokratů se přehánějí v návrzích, jak co nejvíce zdanit nejbohatší Američany. V tomto ohledu triumfuje Bernie Sanders. Efektivní daňová sazba pro nejbohatší by se podle jeho receptů vyšplhala až na 97,5 procenta, vypočítali ekonomové z univerzity v Berkeley. Stávající prezident Donald Trump by zachoval současné zdanění ve výši 23 procent.
Nejlevicovější z demokratických kandidátů na amerického prezidenta je politický veterán, osmasedmdesátiletý Bernie Sanders. Ohledně zdanění nejbohatších Američanů má jasno. Zdanit je tak, že jim z příjmů moc nezůstane.
Ekonomové z kalifornské univerzity v Berkeley Emmanuel Saez a Gabriel Zucman vypočetli, že Sandersovy návrhy by v případě 400 nejbohatších Američanů vedly k efektivnímu zdanění sazbou 97,5 procenta. Kromě vysoké sazby daně z příjmu zdanění obnáší i daň z majetku, daň z nemovitostí a vysoké odvody na zdravotní pojištění.
Proti senátorovi z Vermontu je další demokratická kandidátka Elizabeth Warrenová „kapitalistkou“, protože by nejbohatší obyvatele Spojených států zdanila „jen“ 62 procenty. V současné době, kdy je v Bílém domě Donald Trump, platí nejbohatší Američané na daních 23 procent.
Sanders se netají ani tím, že chce počet dolarových miliardářů v následujících 15 letech snížit na polovinu. Ve svém ekonomickém plánu počítá také s vyšším zdaněním firem. Slibuje, že by za deset let od velkých korporací vybral na daních navíc 3 biliony dolarů tím, že by sazbu pro firmy zvýšil na 35 procent. Sám sebe označuje za demokratického socialistu.
Role miliardářů ve společnosti: Gates a spol. se nebrání vyšším daním
„Američané toho mají dost. Jsou unaveni ze ziskových korporací jako Amazon, General Motors, Eli Lilly, Chevron, Halliburton, Netflix a Delta, které vydělávají miliardy dolarů, ale neplatí federální daně z příjmů,“ zdůraznil senátor. Zmíněné firmy nicméně odmítly, že by porušovaly americké zákony a neplatily daně z příjmů.
Z demokratických favoritů na případného protivníka Trumpa se jeví Joe Biden jako nejumírněnější při plánovaném zvyšování daňové zátěže pro bohaté. Oproti současné úpravě by se efektivní zdanění zvedlo miliardářům jen o osm procentních bodů na 31 procent.
Zdanění nejbohatších Američanů a firem je zásadním tématem pro demokratické kandidáty. Všichni totiž hovoří o tom, že je třeba současnou majetkovou a příjmovou nerovnost v americké společnosti změnit. Zároveň potřebují vyšší daňové příjmy pro rozšíření sociálních programů. Například v oblasti zdravotní péče nebo vysokoškolského vzdělávání.
Téma vyšších daní pro bohaté má podporu veřejnosti. V dubnovém šetření Gallupova institutu 61 procent respondentů uvedlo, že lidé s vyššími příjmy platí příliš nízké daně.
Související články:
Jak dlouho vydělávají miliardáři vaši roční mzdu? Bezosovi stačí pár vteřin
Nejdelší stávka v Americe posledních let. Automobilka GM přichází o 2 miliardy denně
Kdo platil Stormy Daniels? Trump má předložit daňová přiznání z posledních 8 let
Dva noví miliardáři za týden. Čína produkuje boháče rekordním tempem