Menu Zavřít

Slovensko odmítlo globální pakt OSN o migraci

5. 12. 2018
Autor: čtk/AP

Slovenská vláda dnes odmítla migrační pakt OSN. Kabinet tak vyhověl parlamentu, který se proti dokumentu Organizace spojených národů (OSN) postavil již minulý týden.

V reakci na hlasování poslanců podal demisi ministr zahraničí Miroslav Lajčák, jenž migrační pakt obhajoval. Prezident Andrej Kiska v úterý řekl, že s rozhodnutím ohledně Lajčákovy demise vyčká na postoj slovenské vlády k paktu, který dříve odmítlo několik zemí včetně Česka.

Odmítavý postoj slovenského kabinetu k migračnímu paktu není překvapením. Premiér Peter Pellegrini již v uplynulých dnech řekl, že Slovensko s paktem nesouhlasí. Z dnešního prohlášení Pellegriniho vyplývá, že slovenský zástupce se nezúčastní mezivládní konference o paktu, která se uskuteční příští týden v Maroku. Lajčák spolu s Kiskou se opakovaně vyslovili pro to, aby slovenský zástupce na konferenci nechyběl.

Kabinet také zavázal premiéra učinit kroky, které povedou k odstoupení Slovenska z procesu přijímaní zmiňovaného dokumentu OSN o migraci.

Proti migračnímu paktu se vyslovila většina slovenských politických stran. V debatě ohledně paktu OSN Lajčák odmítl tvrzení kritiků dokumentu, že je právně závazný. Tvrdil rovněž, že toto téma zneužívají populisté, xenofobové a nacionalisté, kteří o dokumentu šíří bludy s cílem zvyšovat vlastní popularitu. Pakt se dojednával v minulých měsících, kdy Lajčák předsedal Valnému shromáždění OSN.

Co není v globálním kompaktu podle Konsorcia nevládních organizací pracujících s migranty:

bitcoin_skoleni

 Co není v globálním kompaktu

Přečtěte si také:

Letošní karavana migrantů je jenom začátek. Do pohybu se dá 150 milionů lidí

Podělte se s námi o migranty, nebo budeme vetovat rozpočet EU, hrozí Itálie

Politický islám nemá v naší zemi místo, oznámil Kurz. Rakousko zavře sedm mešit

Migraci je třeba řešit podporou Itálie i afrických zemí, řekl Babiš. Trvá na nepřijímání uprchlíků

Macron pohrozil odpůrcům Frontexu vyhazovem ze schengenu

  • Našli jste v článku chybu?