Nedělního referenda o nezávislosti Katalánska se zúčastnilo okolo 2,26 milionu voličů a přibližně 90 procent z nich hlasovalo pro nezávislost regionu. Uvedl to v noci na dnešek mluvčí katalánské vlády. Účast podle těchto údajů činila 42,3 procenta z 5,34 milionu katalánských voličů. Madrid považuje hlasování za nezákonné a snažil se je překazit. Odbory volají po generální stávce.
Mluvčí katalánské vlády Jordi Turull uvedl, že v neděli hlasovalo 2,26 milionu voličů a z toho 2,02 miliony hlasů se vyslovily pro odtržení regionu od Španělska. Přibližně 176 tisíc voličů odpovědělo „ne“ na otázku, zda si přejí, aby se Katalánsko stalo nezávislou republikou.
„Dá se říci, že to jsou konečné výsledky, protože tato čísla se už téměř nezmění,“ řekl mluvčí, podle kterého v danou chvíli zbývalo spočítat ještě asi 15 tisíc hlasovacích lístků.
O referendu čtěte více:
Katalánci hlasují o nezávislosti. Španělská policie použila proti voličům gumové projektily
Ve výsledcích nejsou podle Turulla započteny hlasovací lístky, zabavené španělskou policií během nedělních zásahů.
Při těchto zásazích utrpělo zranění nejméně 844 civilistů a 33 policistů, uvedla agentura AP.
Pořádání referenda zakázal španělský ústavní soud. Bojkotovaly ho také všechny strany, které jsou v Katalánsku v opozici vůči vládnoucím separatistům. Hlasování nesplňovalo žádné z kritérií zaručujících spolehlivost výsledků, jako jsou transparentní voličské seznamy, nezávislé volební komise či tajné hlasování, poznamenala agentura AFP.
Komentář: Jak zařídit nezávislost Katalánska…
Připomněla také, že podle průzkumů jsou obyvatelé Katalánská rozděleny téměř přesně napůl na stoupence nezávislosti a stoupence setrvání regionu ve Španělsku. A téměř 80 procent voličů by si podle průzkumů přálo referendum, které by bylo legální a dohodnuté s Madridem.
Katalánský premiér Carles Puigdemont nicméně již prohlásil, že Katalánci při hlasování „získali právo mít nezávislý stát“. Odbory vyzvaly regionální vládu, aby kvůli policejnímu násilí při referendu vyhlásila na úterý 3. října generální stávku.
Dále čtěte: