Menu Zavřít

Stoltenberg v americkém Kongresu varoval před Ruskem. Nechceme novou studenou válku, řekl

3. 4. 2019
Autor: čtk

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg dnes v americkém Kongresu varoval před hrozbou, kterou pro Severoatlantickou alianci představuje "mnohem průbojnější Rusko". Moskvu přitom znovu vyzval, aby se vrátila k podmínkám smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF). Stoltenberg vystoupil jako vůbec první šéf aliance na společném zasedání obou komor Kongresu USA u příležitosti 70. výročí vzniku NATO a vysloužil si ovace ve stoje.

„NATO nemá v úmyslu rozmístit v Evropě jaderné rakety,“ prohlásil Stoltenberg. „NATO však vždy podnikne nezbytné kroky k přesvědčivému a účinnému odstrašení,“ dodal.

Jak poznamenala agentura Reuters, šéf NATO svou řeč rovněž využil k obraně „nejúspěšnější aliance v historii“, která je často terčem kritiky ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Představuje podle vás Rusko bezpečnostní hrozbu pro Evropu?

„NATO je dobré pro Evropu, je ale dobré i pro Spojené státy,“ nechal se slyšet Stoltenberg. Aliance podle něj nechce nové závody ve zbrojení. „Nechceme novou studenou válku. Ale nesmíme být naivní,“ dodal. „Naše aliance neexistuje 70 let jen kvůli pocitu nostalgie či sentimentu. NATO tu stále je, protože je to v národním zájmu každé z našich zemí,“ doplnil Stoltenberg. Debaty o odlišných postojích některých členských zemí nejsou podle něj „známkou slabosti, ale naopak známkou síly“.

Český ministr zahraničí Tomáš Petříček v rozhovoru pro Českou televizi Stoltenbergův projev ocenil. Pro Česko bude důležité, a bude to také předmětem čtvrtečního jednání, jak se může NATO postavit výzvám, jako je agresivnější chování Ruska, které nerespektuje mezinárodní právo, řekl. „My se chceme především zaměřit na posílení odstrašujících kapacit Severoatlantické aliance, tak, aby konflikty nevznikaly,“ podotkl. Snahou je ale podle něj zároveň vést s Ruskem dialog. „Nechceme jej izolovat. Chceme nalézt shodu na řešení některých zamrzlých konfliktů,“ doplnil.

K otázce rozšiřování NATO český ministr zahraničí zdůraznil, že aliance je stále otevřená. „My máme zájem i s Ukrajinou a Gruzií prohlubovat spolupráci, pomáhat oběma zemím se přibližovat k euroatlantickým strukturám,“ řekl.


Dvacet let Česka v NATO: Albrightová a Petříček se opřeli do Putina

 Bývalá ministryně zahraničních věcí USA Madeleine Albrightová


Generální tajemník NATO se v úterý setkal právě i s Donaldem Trumpem, který naléhá na členy aliance, aby na společnou obranu poskytovali více peněz. V této souvislosti Stoltenberg dnes uvedl, že členské státy již navýšily obranné výdaje „o miliardy“.

Trump od nástupu do Bílého domu od členů NATO opakovaně žádá, aby vydávali na obranu ročně nejméně dvě procenta hrubého domácího produktu, což nemalá část z nich včetně České republiky zatím nečiní. V úterý řekl, že by členové aliance měli platit ještě víc než dvě procenta. Loni prezident na summitu aliance hovořil o čtyřech procentech, připomněla agentura Reuters.

MM25_AI

Stoltenbergův projev si přímo na místě vyslechl i český ministr zahraničí Tomáš Petříček, který se zúčastnil společného zasedání obou komor Kongresu na pozvání šéfky Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové. Petříček rovněž ve Washingtonu k 70. výročí založení NATO promluvil na ministerském fóru Centra pro analýzu evropské politiky (CEPA). „NATO je nejúspěšnější organizací zajišťující kolektivní obranu. Aliance musí těsněji spolupracovat s EU kvůli hybridní povaze nových vojenských i nevojenských hrozeb,“ citovalo ministerstvo na twitteru z Petříčkova projevu.

Přečtěte si také:

Komentář: Poděkujme Budapešti

O krok blíže k vesmírným silám. Trump nařídil vytvořit nové armádní velitelství

Trump v soukromí mluví o odchodu USA z NATO, tvrdí New York Times

Generál Pavel varuje: Aktivity Ruska jsou pro Česko větší hrozba než terorismus

Česko má solidní plán, jak zvýšit výdaje na obranu, prohlásil velitel NATO Scaparrotti

  • Našli jste v článku chybu?