Menu Zavřít

Summit EU stojí za Británií. Z útoku na Skripala viní Rusko

23. 3. 2018
Autor: čtk

Prezidenti a premiéři ostatních zemí Evropské unie souhlasí s názorem britské vlády, že za útok nervovou látkou v jihobritském Salisbury je velmi pravděpodobně odpovědné Rusko. Uvedl to předseda unijních schůzek Donald Tusk s tím, že podle summitu EU není jiné věrohodné vysvětlení.

Šéfové států a vlád evropského bloku už při příchodu na čtvrteční bruselské jednání v mnoha případech zdůrazňovali jednotu evropského postoje ke kauze. Moskva jakýkoli podíl na pokusu o otravu někdejšího dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery nervovou látkou novičok (nováček) odmítá.

Summit tedy včera večer zřejmě poněkud posílil vyznění diplomaty předem připravených závěrů schůzky, které uváděly, že lídři berou britská obvinění „mimořádně vážně“.

Před půlnocí byly publikovány závěry, které summit k útoku v Salisbury přijal. Šéfové států a vlád bloku v nich zdůraznili svou solidaritu se Spojeným královstvím tváří v tvář závažné výzvě evropské společné bezpečnosti. Zdůraznili, že použití jedovatých chemikálií jako zbraně je za jakýchkoli okolností zcela nepřijatelné a musí být trvale a jednoznačně odmítáno, neboť představuje „bezpečnostní hrozbu pro všechny“.


Odpor k Rusku sílí. Bojkotujme šampionát, zní z Anglie i Německa

 Putinův šampionát. Ruský prezident si chce fotbalovým mistrovstvím světa udělat reklamu, ve světě sílí hlasy volající po jeho bojkotu.


Britská premiérka Theresa Mayová jednoznačně spojila „drzý a bezohledný“ útok ze 4. března s agresivním chováním Ruska vůči Evropě a dalším zemím v ruském sousedství. O věci dnes diskutovala na trojstranné schůzce s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Sešla se také s dalšími účastníky summitu, včetně českého premiéra v demisi Andreje Babiše.

V minulých dnech patřilo mezi země EU se zdrženlivějším pohledem na situaci především Řecko. Jeho premiér Alexis Tsipras ve čtvrtek zdůraznil potřebu řádného vyšetření věci a také odpovědnost.

„Členské země vyvodí důsledky s ohledem na odpovědi poskytnuté ruskými úřady,“ stojí v závěrech. Unie bude kauzu a její důsledky nadále pečlivě sledovat.

Některé země, například pobaltské státy, v souvislosti s kauzou přemýšlejí o vypovězení některých ruských diplomatů. Podle zdrojů z diplomatických kruhů EU o zvážení takového kroku požádal Londýn část členských zemí unie, včetně Česka.

FIN25

Podle starších Tuskových vyjádření i nyní přijatých závěrů by EU v reakci na Salisbury měla posílit svou odolnost vůči biologickým, chemickým a jaderným rizikům. Lépe by měla spolupracovat s NATO a zlepšit své schopnosti v boji s hybridními hrozbami, včetně kybernetických. Věcí se má zabývat Evropská komise i šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová s tím, že k tématu se vrátí červnový summit EU.

Dále čtěte:

Komentář: Carstvuj na strach vragam, Vladimir Vladmirovič!

Stojí za otravou agenta Skripala Rusko? Je to vysoce pravděpodobné, tvrdí Mayová

Estébák Sarkocy: Mám nahrávku, na které se mě Babišův advokát snažil podplatit

Corbyn byl naverbován, za informace jsme mu platili, tvrdí bývalý agent StB

Stropnický si kvůli tvrzení o českém původu jedu novičok předvolal ruského velvyslance


  • Našli jste v článku chybu?