Menu Zavřít

Nový náčelník generálního štábu Aleš Opata: ten, kdo zvedne prapor

24. 3. 2018
Autor: čtk

Jmenování Aleše Opaty náčelníkem Generálního štábu je v poslední době jednou z mála dobrých zpráv pro českou armádu.

Chcete-li zcela přesně určit nejslabší okamžik velení domácích ozbrojených sil v moderních dějinách země, najdete ho právě před deseti lety. To se provalila aféra černých fondů. Ukázalo se, že na Generálním štábu několik let fungoval systém, kdy se místo potřebných věcí pořizovala luxusní pera, alkohol či dovolené u moře.

Tehdejší náčelník Vlastimil Picek provedl očistu štábu a na uvolněná místa se dostala řada čerstvých důstojníků. Jedním z těch, kdo v roce 2008 do Prahy dorazil, byl i velitel žatecké 4. brigády rychlého nasazení Aleš Opata. A nyní jej dělí už jen pár týdnů od chvíle, kdy se stane novým náčelníkem Generálního štábu.

Po třech letech dojde v čele vojska k velmi radikální výměně. Po „mistrovi kompromisů“ Josefu Bečvářovi, který zamíří do důchodu, přichází „válečný důstojník“ Opata. „Je to typ lídra do složité doby. Má hluboké zkušenosti, takže věřím, že dokáže zvednout prapor a jasně zavelet, kterým směrem jít“ popisuje Pavel Bulant, bývalý ředitel Národního úřadu pro vyzbrojování. S Opatou se v armádě potkával od roku 1994, zažili spolu několik zahraničních misí.

Díky tomu, že Opata během své pětatřicetileté kariéry prošel napříč celou armádou, má nejen respekt mezi samotnými vojáky, ale i potřebné vědomosti. „Bude rovnocenným partnerem politiků, bude schopný jim pomoct formulovat to, co vojáci potřebují“ očekává Bulant vylepšení nákupního systému.

Optimisticky naladěn

Doufat, že by se s nástupem Aleše Opaty hned všechno otočilo a mnoho let hromaděné potíže rázem zmizely, je nesmysl. To ví i bezpečnostní analytik František Šulc, který v minulosti působil rovněž jako ředitel kabinetu ministra obrany. „Generál Opata má jednu důležitou schopnost - dokáže lidi motivovat. Také umí rozlišit podstatné od méně podstatného“ vysvětluje Šulc.

Důležité bude, jaký tým si nový náčelník Generálního štábu k sobě postaví. Šulc v té souvislosti dodává, že Opata už v minulosti dokázal, že kvalitní spolupracovníky dokáže najít.

Jedním z nich může být například plukovník Miroslav Hlaváč. S Opatou se znají ze 4. brigády rychlého nasazení. A i když se ještě loni zdálo, že Hlaváč bude muset z armádního velení kvůli neuzavřené prověrce odejít, dnes je všechno jinak. Bezpečnostní prověření má zpátky a úřaduje ve strategické sekci rozvoje a plánování schopností.


Dodávky z USA se zasekly. Obrana nedostala výstroj pro piloty

Aero L-159


Jestli se na éru Aleše Opaty bude vzpomínat v dobrém, ovlivní i konstelace resortních úředníků a politiků, s nimiž bude muset každodenně jednat. Například o jeho vztahu s ministryní obrany v demisi Karlou Šlechtovou (ANO) toho moc nevíme. A pokud má někdo pocit, že oba k sobě mají blízko - což se nyní podle toho, jak silnou podporu mu Šlechtová vyjadřuje, skutečně zdá - stačí se vrátit do roku 2014. Tehdy se také navenek jevilo, že Martin Stropnický (ANO) vytvoří s odcházejícím náčelníkem Petrem Pavlem fungující tandem. Ovšem během několika měsíců se jejich vztah pošramotil natolik, až se začalo mluvit o Pavlově rezignaci.

„Generál Aleš Opata se vrátil po třech letech z Belgie ve světle optimistických prognóz a příslibů o zvyšování rozpočtu, investic do armády, posilování bezpečnosti a tak. Je tedy optimisticky naladěn,“ prohlásil sám o sobě Opata v lednu v magazínu Reportér.

Snad mu ta nálada vydrží co nejdéle. Sám totiž ví, jak moc vojáci potřebují charismatického velitele a že situace v armádě se může změnit během chvíle. Ostatně už několikrát v minulosti musel odložit výjezd do zahraničí a hasit zásadní potíže uvnitř ozbrojených sil.

Nyní je jasné jen tolik: Jmenování Aleše Opaty náčelníkem Generálního štábu je nejlepší modernizační projekt, jaký mohla česká armáda k 100. výročí založení republiky od politiků dostat.


Generálporučík Aleš Opata (53)

Zahraniční vzdělání

• Vysoká škola velení a štábu námořní pěchoty, Virginia, USA
• Královská akademie obranných studií, Londýn, Velká Británie

Vojenská kariéra

• 1987 až 2008: velitel tankové čety, od roku 1994 působil v 4. brigádě rychlého nasazení, v roce 2004 se stal jejím velitelem • 2008: příchod na Generální štáb
• 2014 až 2017: vojenský představitel ČR na velitelství NATO v belgickém Monsu
• 2018: 1. května se stane osmým náčelníkem Generálního štábu Armády ČR

Operační nasazení

• 1992 až 1993,1995: mise OSN UNPROFOR (bývalá Jugoslávie)
• 1996: mise NATO IFOR (Bosna a Hercegovina)
• 1999 až 2000: velitel 43. výsadkového praporu v operaci SFOR (Bosna a Hercegovina)
• 2002 až 2003: velitel skupiny v operaci KFOR (Kosovo)
• 2007: velitel v operaci ISAF (Afghánistán)


Přečtěte si komentáře Ondřeje Stratilíka:

Co je víc? Rambohafík, nebo vojsko?

Zpátky do minulosti

Krycí jméno mluvka bez odvahy

Skalní Vodička

Sázka na správného koně

Martin, král jednoprocentní

Umanutý jestřáb versus zdravá holubice

Bude únor přelomový?

bitcoin_skoleni

Svatý Mlátička, patron výsluhářů

Ondřej Stratilík


  • Našli jste v článku chybu?