Americký prezident rozhoduje o použití jaderných zbraní. V případě Donalda Trumpa mají demokratičtí senátoři strach z jeho lability, jež může ohrozit celý svět.
Demokratický senátor Chris Murphy se obává skutečnosti, že Donald Trump má přístup k použití jaderných zbraní. Přístup k takzvanému jadernému kufříku se řeší na půdě amerického Kongresu poprvé za 40 let. Jednání na půdě senátního výboru pro zahraniční vztahy iniciovali tři demokratičtí senátoři. Mělo se debatovat o této prezidentské pravomoci obecně.
Senátor za Connecticut Murphy hovoří přímo o prezidentu Trumpovi. „Jsme znepokojeni tím, že prezident Spojených států je tak labilní a nestálý, přitom má v rámci rozhodovacího procesu možnost nařídit útok jadernými zbraněmi, jenž je v přímém rozporu s americkými bezpečnostními zájmy,“ řekl na výboru podle Business Insideru Murphy.
Konvenční vojenský útok musí prezidentovi schválit Kongres, použití jaderných zbraní je naopak v pravomoci prezidenta už od začátku jaderné éry. Jedná se o pozůstatek pravomocí z doby studené války, kde měla tato pravomoc odstrašit od útoku Sovětský svaz.
Wall Street znepokojuje životní styl prezidenta Trumpa:
Trump má nadváhu, spí čtyři hodiny denně, ovoce nezná
Vojenští odborníci důsledně rozlišují mezi dvěma scénáři. Prvním je preventivní útok jadernými zbraněmi, druhou variantou reakce na případný útok na Spojené státy. I v případě preventivního jaderného útoku by Trump potřeboval souhlas Kongresu, uvedl Brian McKeon, bývalý šéf plánování v Pentagonu a bezpečnostní poradce prezidenta Baracka Obamy.
Šéf zahraničního výboru, republikán Bob Corker, jenž je hlasitým kritikem Trumpových kroků, odmítl, že by jednání bylo namířeno pouze proti Trumpovi. Část senátorů zdůrazňuje, že jaderný arzenál Spojených států má mít hlavně odstrašující roli.
Žádný člověk nemá mít takovou moc
Demokratický senátor Ed Markey z Massachusetts tvrdí, že žádný člověk by neměl mít možnost sám rozhodnout o jednostranném použití jaderných zbraní, jež jsou „nejničivější silou, kterou kdy lidstvo vymyslelo“.
Jak přežít apokalypsu. Bunkry bohatých, podívejte se:
Bohužel je nyní v Bílém domě někdo, kdo nehovoří s chladnou hlavou a Američané tak nemohou spoléhat na rozvážnost amerického prezidenta. „Ani při absenci jaderného útoku proti naší zemi, nikdo nemůže říct našemu prezidentovi ne. Nikdo nemůže kontrolovat prezidentovy záchvaty na Twitteru,“ trpce dodal.
Proto se mnoho Američanů bojí, že se Trumpova bombastické výhrůžky směrem k severokorejskému režimu mohou naplnit. Trump v srpnu prohlásil, že režim Kim Čong-una může svými hrozbami rozpoutat „oheň a hněv, jaký svět ještě neviděl“.
Trump vyhrožuje Severní Koreji:
President Trump: If North Korea makes any more threats to the U.S., "they will be met with fire and fury like the world has never seen" pic.twitter.com/8dQed79L1W
— NBC News (@NBCNews) 8. srpna 2017
Německý deník Die Welt napsal, že představa, že americký prezident má jaderný kufřík s červeným knoflíkem, jenž může okamžitě odpálit rakety s jadernými hlavicemi, je mylná. Musí vycházet z doporučení vojáků. „Potřebuje materiály od důstojníků, kteří pracují v jeho týmu,“ vysvětlil expert na geopolitiku Peter Feaver, který pracoval v administrativě prezidentů Billa Clintona i George W. Bushe. Prezidentův povel se musí šířit vojenskými rozkazy.
Co by mohl znamenat konflikt se Severní Koreou?
Konflikt se Severní Koreou by mohl mít až dvě miliardy obětí. Kvůli hladomorům
To potvrdil i generál Robert Kehler, který v letech 2011 až 2013 velel americkým jaderným silám. „Armáda neplní jen slepě příkazy, to platí i v oblasti jaderných zbraní. To by mělo uklidnit americkou veřejnost stejně jako naše spojence,“ zdůraznil Kehler. Podle něj musí být jakýkoliv vojenský útok přiměřený.
Odmítl ale, že by měla být tato pravomoc prezidentovi USA odebrána, pak by právě jaderné odstrašení Spojených států přestalo fungovat. „Aby se zabránilo použití jaderných zbraní, musí být Spojené státy i nadále připraveny je použít.“
Dále čtěte: