Menu Zavřít

Trump je ochoten jednat s Kimem. Má podmínky, které ale neprozradil

7. 1. 2018
Autor: čtk

Americký prezident Donald Trump, který doposud šířil převážně ostrá prohlášení na adresu severokorejského vůdce, prohlásil, že je připraven s Kim Čong-unem telefonicky jednat. Dodal nicméně, že pro takový dialog musí být splněny jisté podmínky, které blíže neupřesnil. Velvyslankyně USA při OSN Nikki Haleyová dnes podle agentury AP uvedla, že Pchongjang musí zastavit "na výraznou dobu" jaderné testy.

Trump v sobotu uvítal brzké obnovení rozhovorů mezi Severní a Jižní Koreou. První jednání mezi Korejemi od prosince 2015 se má uskutečnit v úterý v Pchanmundžomu na linii rozdělující oba korejské státy a jeho tématem bude především možná účast KLDR na únorové olympiádě v jihokorejském Pchjongčchangu.

Severní Korea v neděli oznámila jména představitelů, kteří se úterní schůzky zúčastní. Delegace bude pětičlenná a povede ji Ri Son-kwon šéf Výboru pro mírové sjednocení vlasti, který má na starosti vztahy s Jižní Koreou.

Jižní Korea sdělila předpokládané složení svého vyjednávacího týmu již v sobotu. V čele pětičlenné delegace by měl být ministr pro sjednocení Čo Mjong-kjon.

Trump v sobotu před novináři v Camp Davidu slíbil, že se USA do dialogu „v příhodném okamžiku zapojí“. Na dotaz médií, zda by sám byl ochoten jednat s vůdcem KLDR, tuto možnost nevyloučil.

„Vždy jsem věřil v jednání. Určitě bych to udělal, neměl bych s tím nejmenším problém,“ prohlásil šéf Bílého domu s tím, že by pro dialog s Kimem ale musely být splněny jisté předpoklady.


Přečtěte si esej Daniela Deyla:

Korejská hra na kuřátko

 Kim Čong-un


Haleyová v této souvislosti dnes podle AP upozornila, že Trumpovo vyjádření není žádným obratem ve stanovisku Washingtonu. „To, co v zásadě řekl, je: ano, může přijít doba, kdy budeme jednat se Severní Koreou. Ale než k tomu skutečně dojde, musí se stát řada věcí. Musejí zastavit testy. Musejí být ochotni jednat o zákazu svých jaderných zbraní,“ řekla velvyslankyně.

Haleyová rovněž uvedla, že Pchongjang a Soul nadcházející jednání zřejmě omezily na olympijské hry a na účast Severní Koreje. „Ale víte, obě země musejí jít dál,“ poznamenala. „Pro Spojené státy je dobré, že mohou alespoň začít s návratem k rozhovorům,“ dodala.

Trump a Kim si během loňského roku vyměnili množství urážek. Poslední slovní přestřelka, k níž došlo mezi oběma politiky počátkem letošního roku, se točila kolem jaderných arzenálů. Kim ve svém novoročním projevu varoval USA, že má stále na stole jaderné odpalovací tlačítko a může kdykoli zahájit útok na Spojené státy. Trump mu vzkázal, že má v Bílém domě „mnohem větší a mocnější“ jaderný knoflík.

MM25_AI

Americký prezident rovněž opakovaně nazývá Kim Čong-una „rakeťákem“ s odkazem na pokračující severokorejské raketové a jaderné testy.

Dále čtěte:

Odpalovací tlačítko k jaderným zbraním mám na stole, pohrozil Kim

Povolání: žena diktátora. O manželce raketového Kima svět moc neví

Rusko zasahuje do záležitostí zemí po celém světě, varuje Trump


  • Našli jste v článku chybu?