Menu Zavřít

USA a KLDR budou společně kontrolovat denuklearizaci. Už vytvořili pracovní skupiny

7. 7. 2018
Autor: čtk

Americkému ministru zahraničí Mikeu Pompeovi se podařilo na jednáních v Pchjongjangu dosáhnout pokroku o časovém rozvrhu, v němž se bude komunistická Severní Korea zbavovat jaderných zbraní. Severokorejské ministerstvo zahraničí ale rozhovory označilo za problematické a obvinilo USA ze vznášení jednostranných požadavků.

Mluvčí Pompeova úřadu Heather Nauertová předtím sdělila, že se zástupci Spojených států a Severní Koreje dohodli na sestavení pracovních skupin, které se budou zabývat „podstatnými věcmi“ včetně ověřování snah o dosažení denuklearizace.

Pompeo řekl, že značnou část diskuse strávil jednáním o tom, jak KLDR přizná svá jaderné a raketová zařízení, a o časovém rozvrhu, v němž se bude jaderných zbraní zbavovat. „Myslím, že jsme pokročili ve všech částech naší diskuse,“ řekl ministr.

Severokorejská agentura KCNA dnes s odvoláním na nejmenovaného zástupce ministerstva zahraničí KLDR uvedla, že USA svými jednostrannými požadavky na denuklearizaci oslabují „pevné odhodlání“ Pchjongjangu téma jaderného programu vyřešit. Výsledek jednání americké delegace vedené Pompeem agentura označila za „mimořádně problematický“. Američané podle ní trvají na naprosté, ověřitelné a nezvratné denuklearizaci. KLDR ale podle agentury věří, že „nejrychlejší způsob“, jak dosáhnout toho, že z Korejského poloostrova budou odstraněny jaderné zbraně, je dohoda o postupných krocích, jež budou obě strany provádět zároveň.


Jak podporuje KLDR hackery z Číny:

Svědectví dezertéra: Pro raketového Kima pracuje armáda hackerů

Severokorejští hackeři, ilustrační foto


Nauertová řekla, že jednání s představiteli severokorejského režimu se týkala kromě otázek spojených s denuklearizací také repatriace ostatků amerických vojáků, kteří padli během korejské války v letech 1950-53.

Rozhovory navazují na dohodu učiněnou mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a severokorejským vůdcem Kim Čong-unem na summitu v Singapuru. Severní Korea se v červnu zavázala spolupracovat se Spojenými státy na likvidaci jaderných zbraní na Korejském poloostrově, za což dostane od Washingtonu bezpečnostní záruky.

Prohlášení ze summitu však neuvádí, kdy se Pchjongjang hodlá vzdát atomových zbraní, ani jak tento krok bude možné ověřit. Agentura Reuters napsala, že ačkoli od vrcholné schůzky KLDR nepodnikla žádné jaderné ani raketové zkoušky, satelitní snímky vypovídají o zlepšování infrastruktury v jaderném středisku KLDR používaném pro zbrojní účely.

bitcoin_skoleni

Washington doufá, že proces denuklearizace se podaří spustit během příštích 12 měsíců. Pompeo jednal také s vysokým představitelem severokorejské komunistické strany a bývalým šéfem tajné služby KLDR Kim Jong-čcholem, s nímž dojednával také setkání Trumpa s Kimem. Šéf americké diplomacie má pokračovat do Tokia, aby informoval japonské a jihokorejské představitele o posunech ve vyjednávání.

Čtěte také:

Tajemství trvá. Kimova Korea má asi 20 jaderných hlavic, uvedl švédský institut

Konflikt se Severní Koreou by mohl mít až dvě miliardy obětí. Kvůli hladomorům

Kim a jeho parta. Je Kim Čong-un nepříčetný?

Povolání: žena diktátora. O manželce Kima svět moc neví


  • Našli jste v článku chybu?