Menu Zavřít

Kritika obnovitelných zdrojů. Půl bilionu eur je pryč a stále pálíme uhlí, zlobí se zastánci atomu

22. 10. 2018
Autor: Armin Weigel/dpa / Profimedia

Několik stovek příznivců jaderné energie se sešlo v Mnichově na akci Nuclear Pride Fest, aby podpořili jadernou energetiku. Tvrdí, že jádro dokáže emise oxidu uhličitého snižovat účinněji než obnovitelné zdroje.

V Německu se konají především akce aktivistů, kteří odmítají jádro. V neděli 21. října se ale na Mariánském náměstí v centru Mnichova sešli příznivci jaderné energie. Bylo jich několik stovek. Akce Nuclear Pride Fest měla upozornit na to, že jaderná energetika dokáže účinně snižovat podíl fosilních paliv na energetickém mixu a tím i emisí skleníkových plynů. Německo se přitom vydalo cestou opuštění jádra a do konce roku 2022 má odpojit poslední jaderné bloky v zemi.

Mnichovského setkání se zúčastnil i jeden ze zakladatelů hnutí Nuclear Pride Coalition Michael Shellenberger, který je zároveň šéfem institutu Environmental Progress. Podle stránek institutu Shellenberger pomohl udržet v provozu 14 reaktorů po celém světě.

Projaderný aktivista tvrdí, že pokud se uzavře s konečnou platností jaderná elektrárna, většinou je její výkon nahrazen fosilními palivy, protože vítr a slunce nejsou dostatečně spolehlivými zdroji. Název Nuclear Pride si vypůjčili od akcí Gay Pride, aby upozornili na to, že jaderná energetika je ve společnosti tabuizována stejně jako homosexualita.

Výroba elektřiny v Německu v prvním pololetí 2018
Zdroj Vyrobená elektřina v TWh Meziroční změna v % Podíl v % na energetickém mixu
Hnědé uhlí 66,7 -1,2 24,5
Větrná energie 55,2 +7,3 20,2
Černé uhlí 36,0 -9,7 13,2
Jádro 34,7 +2,9 12,7
Biomasa 23,0 -1,6 8,5
Fotovoltaika 22,3 +2,4 8,2
Zemní plyn 20,4 -5,9 7,5
Hydroelektrárny 11,2 +0,2 4,2

Zdroj: Fraunhofer Institut

„Německo vydalo na podporu větrných a solárních elektráren 580 miliard dolarů, aniž dokázalo od roku 2009 snížit produkci CO2. Pokud by Německo tuto sumu investovalo do jaderné energetiky, mohlo všechny fosilní zdroje v energetice a dopravě nahradit,“ zdůraznil Shellenberger.

Němečtí projaderní aktivisté si uvědomují, že Německo se k jádru zřejmě nevrátí, mělo by ale přestat zastrašovat ostatní země, které jej využívají, tvrdí Amardeo Sarma z německé iniciativy Ökomoderne. Němečtí politici kritizují zejména zastaralé jaderné elektrárny ve Francii a Belgii.

Příznivci jaderné energie upozorňují také na zprávu klimatického panelu OSN IPCC, která požaduje rychlou akci, aby se zabránilo oteplení planety o více než 1,5 stupně Celsia oproti období před průmyslovou revolucí. Jedním z navrhovaných scénářů je zvýšit produkci elektřiny z jaderných bloků do roku 2030 alespoň o 60 procent.

MM25_AI

Dále čtěte:

Už nejsme lídry. Šéf liberálů tvrdě zkritizoval situaci v Německu

Rakušané brojí proti jádru, tamní fondy na něm vydělávají

Přeshraniční strach. Nizozemsko, Belgie a Německo nemají plán pro jadernou havárii

Reaktory na zahrádkách? Německý „ekologický nihilista“ bojuje za „zdravou radioaktivitu“

5 tipů, jak vydělat na klimatické změně

Sucho, ilustrační foto

  • Našli jste v článku chybu?