Menu Zavřít

Vláda chce přidat 1500 korun všem státním zaměstnancům, zruší nejnižší tabulku tarifů

13. 9. 2019
Autor: čtk

Koalice se dohodla na růstu platů ve veřejné sféře v příštím roce. Všichni dostanou navíc 1500 korun do tarifů, zrušena bude nejnižší tabulka tarifů, která se týká nejníže odměňovaných profesí, například kuchařek. „Jediné procentuální navýšení zůstává u pedagogů a všichni ostatní dostanou pevnou částku, z toho nepedagogové budou mít víc než těch původních sedm procent, tím, že dojde ke zrušení nejnižší tarifní tabulky,“ řekl premiér Andrej Babiš (ANO).

Nárůst bude znamenat pro státní rozpočet zhruba dvě miliardy navíc. „Budu dělat úpravy (návrhu státního rozpočtu) po dohodě v částce necelé dvě miliardy,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) s tím, že při přípravě návrhu s možným nárůstem částky na platy počítala v rezervě. Celkově platy v rozpočtu tvoří po důchodech druhou největší sumu, podle Babiše překročí částka 300 miliard korun. Podle Schillerové jde o odhad. V návrhu rozpočtu, který ministerstvo financí poslalo na konci srpna vládě je na platy vyčleněno 224,8 miliardy korun pro 474 785 míst. Nejsou v tom zahrnuty výdaje na platy zaměstnanců vysokých, církevních a soukromých škol, výzkumných institucí a zdravotnických zařízení.

Odbory ještě čekají na dohodu o platech učitelů, téměř deset procent chtějí do tarifů, tedy do základu příjmu. Dnešní dohodu o růstu všech ostatních platů šéf Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula uvítal. „Ti, kteří jsou nejhůře odměňováni, dostanou největší přidání a budou to přidání velmi významná. Myslím si, že to je férová dohoda,“ řekl Středula.

Zrušením tabulky si podle ministryně sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) polepší i pracovníci v sociálních službách. „Pro mě je důležité, že dojde k navýšení dotací na sociální služby, protože sociální pracovníci také dostanou 1500 korun do tarifů,“ řekla Maláčová. Dnešní dohodu označila za koaliční projekt a velký úspěch vládních stran, se kterým jsou všichni spokojeni. Navýšení 1500 korun do tarifů čeká i členy bezpečnostních sborů, uvedl Hamáček jako ministr vnitra.


Maléru naproti. Výdaje státu požírají vše, co přinesla konjunktura

 Ministryně financí Alena Schillerová


Učitelé dostanou přidáno deset procent, podle ministryně financí ještě ale není jasné, kolik z toho do tarifů. „Objemově to bude deset procent, jak bylo přislíbeno, tak s tím počítá i rozpočet,“ konstatovala Schillerová. Později dodala, že učitelé uvidí na výplatních páskách průměrně 3684 korun navíc.

Předseda koaliční sociální demokracie a ministr vnitra Jan Hamáček označil výsledek jednání za dobrý kompromis. „Za ČSSD to pokládám za dobrou dohodu,“ uvedl. Navýšení o 1500 korun se bude týkat i tarifů bezpečnostních sborů, dodal Hamáček. Podle Maláčové pomáhá dohoda těm, kdo jsou na tom nejhůře. „Měli jsme tu situaci, kdy stát platil spoustu svých zaměstnanců částkou nižší než minimální mzda,“ doplnila. Dodala, že nízkopříjmoví zaměstnanci na tom budou „nejlépe v historii“.

Považujete navrhovaný růst platů státních zaměstnanců za dostatečný?

Koalice se dnes nezabývala růstem minimální mzdy, jak požaduje ČSSD. S dnešní dohodou půjde na pondělní jednání tripartity. Na ní bude podle Babiše pokračovat i debata o minimální mzdě. „Jdeme krok za krokem, nyní máme výbornou dohodu, myslím, že jsou s tím všichni spokojeni,“ reagovala na dotaz ohledně minimální mzdy Maláčová.

Ve veřejném sektoru pracovalo na konci loňska 640 700 lidí - učitelů, hasičů, zdravotníků, úředníků, policistů a dalších profesí. Průměrný plat se dostal na 35 437 korun. Proti roku 2017 se zvedl o 10,8 procenta.

Čtěte také:

Česká ekonomika se přehřívá. V žebříčku stability klesla o tři místa

Zkouška orchestru, než začne stoupat voda. Recese přijde, jsme připraveni?

Poučení z Velké recese? Jaksi nikde

Recese: pár aut zimu nedělá

Recese: konjunktuře v Německu dochází dech, a nám též

Recese: český automobilový průmysl se připravuje na horší časy

bitcoin školení listopad 24

Recese: už je tady zase

 Burza cenných papírů, ilustrační foto

  • Našli jste v článku chybu?