Menu Zavřít

9 způsobů, jak ušetřit při koupi bílého zboží

14. 2. 2022
Autor: Shutterstock

Bez ohledu na to, jak dobře zacházíte se svými domácími spotřebiči, všechny jsou dříve nebo později určeny do šrotu. Nouzovým nákupům se ale můžete vyhnout. Nejsou sice tak finančně náročné jako koupě domu nebo auta, ale pořízení velkého spotřebiče může každému ubrat velké sousto z rozpočtu. Své konečné náklady však můžete snížit tím, že sladíte své plány nákupu spotřebičů s přirozenými rytmy prodejního cyklu modelového roku a nákupními vzory ostatních spotřebitelů. Nejlepší čas na nákup bílého zboží je obvykle kolem doby obratu modelového roku, kdy výrobci sleví z iterace z předchozího roku, aby vytvořili místo pro nejnovější, nejlepší verzi. Pokud si například zjistíte, které byly v právě končící sezóně nejlepší pračky v testu, při obratu modelového roku už víte, co chcete a také to, že to dostanete za výhodnou cenu. Modelové roky obecně nenásledují kalendářní rok, takže nákup v lednu není vždy tím nejlepším řešením pro nalezení výhodné ceny. Pokud nemůžete nebo nechcete čekat na dobu obratu za modelový rok, stále dokážete snížit své konečné náklady nákupem v určitých obdobích roku nebo měsíce – nebo dokonce týdne, respektive dne. Ale bez ohledu na to, v jakém ročním období se rozhodnete pro nákup nového spotřebiče nebo jaká je jeho cena, i tak máte překvapivě velkou kontrolu nad svými náklady.

9 tipů, jak ušetřit peníze při nákupu bílého zboží

Za spotřebiče můžete ušetřit před nákupem i po něm. První věc, kterou musíte udělat, je posoudit, zda opravdu potřebujete nový. Opravy strojů, které jsou mladší než pět let, se obecně vyplatí, takže pokud jsou celkové náklady nižší než polovina ceny nového stroje, proveďte opravu. Když se udělá odborně a správně, stroj by měl vydržet ještě několik let.

Kupujte pouze to, co potřebujete

Pokud zjistíte, že si opravdu potřebujete pořídit nový spotřebič, existují kroky, které můžete udělat, abyste peníze při nákupu skutečně ušetřili. Nejprve si ujasněte, co potřebujete. Extra velká pračka nebo lednice jsou lákavé a vzrušující, ale pokud žijete sami nebo máte malou domácnost, jsou to zbytečně vynaložené peníze. Pořiďte si spotřebiče, které odpovídají vašemu životnímu stylu. Pokud máte více dětí, větší stroj má smysl. Jinak není potřeba obří mycí systém, i když vypadá úžasně.

Přečtěte si spotřebitelské recenze

Než se vydáte do obchodů, přečtěte si recenze spotřebitelů. Nákup něčeho, co stojí o pár korun méně, ale má mnohem vyšší výskyt problémů, vás nakonec bude stát mnohem víc. Jako poradní hlas jsou velmi užitečné i internetové portály, které se zaměřují cíleně na to, aby pro vás jednotlivé spotřebiče otestovaly, ohodnotily, porovnaly výkony a pomohly vám tak rozhodnout například o tom, která myčka, mrazák, chladnička či cokoli jiného budou konkrétně pro vaše potřeby těmi nejlepšími.

Škrábance šetří peníze

Pokud kupujete nové spotřebiče, ale nevadí vám drobné poškrábání nebo poškození, můžete často ušetřit poměrně hodně peněz nákupem v sekci ,škrábance a promáčknutí‘. Poškození je pouze kosmetická a neovlivní způsob, jakým zařízení funguje. Další možností je vyžádat si vystavěný model - tato technika funguje nejlépe na konci modelového roku. Ujistěte se, že se na oba typy nákupu vztahují všechny záruky.

Porovnejte reklamy jednotlivých prodejců

Než vyrazíte ze dveří za novým bílým zbožím, porovnejte ceny v různých obchodech. Ujasněte si, kolik jste schopni utratit, a vytipujte si několik různých, ale srovnatelných modelů. Spotřebiče nižší třídy často fungují stejně dobře jako modely vyšší třídy, ale za zlomek nákladů.

Obejděte různé extra vychytávky

Při nákupu spotřebičů (od praček přes šicí stroje až po kávovary) si dejte pozor na ,vychytávky‘, které pravděpodobně nepotřebujete. Každá švadlena má ráda hezké výšivky a digitální vzory, které může nabídnout nový šicí stroj, ale vystačí si i se základy.

Totéž platí pro věci jako automatické časovače na kávovaru nebo speciální cykly na pračce. Mohou být úžasně komfortní, pokud víte, jak je používat, ale nejsou nutné. Kdybyste si své spotřebiče prošli hned teď a udělali inventuru, našli byste alespoň pět nebo šest položek, které jen zřídka (pokud vůbec) využíváte na plnou kapacitu na ,speciální nastavení‘.

Pokud nemáte pro svůj spotřebič na mysli konkrétní technické aplikace nebo pokud vy (nebo váš partner) rádi čtete návody a prozkoumáváte všechny vnitřní funkce každého stroje, je nejlepší to zjednodušit. Kupte si uživatelsky nejpřívětivější a nejzákladnější verzi toho, co potřebujete.

Zdroj: Tik.tak/shutterstock.com

Vyberte si ,svůj‘ model před návštěvou obchodu

Pokud máte v plánu provést počáteční průzkum online, ale nakupujete v obchodě, zaměřte se na přesně ten spotřebič, který si chcete vzít domů. Mít pevnou představu o modelu a funkcích, které chcete, je nejjistější způsob, jak se vyhnout tomu, aby vás někdo přemlouval k upgradům nebo zbytečným ,extra‘.

Kupujte spolehlivé značky

Pokud se musíte rozhodovat za běhu nebo jste rozpolceni mezi dvěma modely, vždy jděte za osvědčenou značkou. I když můžete platit více za Samsung nebo Sony, víte, že jde o velikou společnost, takže pokud se něco pokazí, bude tam i zítra.

Nerenomované značky a slevy mohou být skvělými úsporami peněz v obchodě s potravinami nebo při kupování předmětů osobní péče. Ale pokud jde o bílé zboží, obvykle dostanete to, za co zaplatíte. Je skvělé podporovat malé společnosti a pomáhat novým podnikům růst, ale když utrácíte stovky eur za novou pračku, jděte do značky, kterou znáte.

Zjistěte, kdy je nejlepší čas na nákup

Kdy je tedy nejlepší čas vyměnit bílé zboží a najít ty nejlepší nabídky? Zde jsou časová období, o kterých si myslíme, že by mohly být potenciálně nejlepším řešením pro různé bílé zboží…

  • září až prosinec - hlavní výrobci spotřebičů obvykle představují nové modely během měsíců od září do prosince, což je často ideální doba k nalezení nejlepších nabídek spotřebičů, protože maloobchodníci potřebují uvolnit místo pro nové modely. Existují však výjimky. Některé spotřebiče, jako jsou ledničky, mají tendenci uvádět nové modely na jaře.
  • sváteční víkendy - většina lidí ví, že o nákupních svátcích, jako je Black Friday a Cyber Monday, mohou získat nabídky téměř na cokoliv. Část peněz ale můžete ušetřit i na jiných svátcích v průběhu roku. Výrobci a prodejci spotřebičů často nabízejí výprodeje o třídenních a víkendových svátcích. Pokud nakoupíte během svátečného výprodeje, můžete utratit jen polovinu toho, co byste zaplatili, kdybyste nakupovali za běžné ceny.
  • na konci měsíce - někteří maloobchodníci a prodejci spotřebičů mají měsíční kvóty. Pokud obchod chce, abyste si koupili spotřebič, máte dobrou pozici, protože prodávající dostávají určitou volnost při uzavírání obchodů pod cenou. Pokud nakupujete u místního prodejce, můžete dokonce rovnou požádat o slevu. Nejhorší, co mohou říct, je „ne“.
  • prodej ,zpátky do školy‘ - návrat do školy se může zdát jako zvláštní doba na přemýšlení o nákupu spotřebičů, s výjimkou jednoho důležitého faktoru: děti odcházejí na vysokou školu a stěhují se do kolejí a bytů. Tito studenti potřebují nové mikrovlnky, mini-ledničky, ohřívače a spoustu dalších různých spotřebičů – a výrobci to vědí. Proto budou výprodeje zahrnovat zejména menší verze spotřebičů. Díky tomu je skvělý čas hledat nabídky, zvláště pokud potřebujete také verzi šetřící místo.
  • před týdenním doplňováním zásob - během období běžné poptávky mohou kamenní prodejci doplňovat zásoby spotřebičů každý týden nebo dva, obvykle před víkendem. Krátkodobé – a někdy neinzerované –výprodeje pomáhají uvolnit prostor pro další zásilku zásob. Čtvrtek je nejspolehlivějším dnem pro zachycení těchto cyklických slev, ale načasování se může u jednotlivých prodejců lišit, takže se vyplatí kontaktovat zaměstnance, který ví, co se děje.

A kdy je nejlepší čas na nákup online? Pokud se rozhodnete koupit svůj spotřebič online, nejlepší denní doba pro nákup je 15:00 a nejlepší den pro nákup je čtvrtek. Maloobchodníci v té době více pravděpodobně snižují ceny.

Zdroj: Cookie Studio/shutterstock.com

A nakonec, ale ne v poslední řadě, pečlivě zvažte možnosti záruky

Většina nových spotřebičů je dodávána se zárukami výrobce, které pokrývají specifické náklady na opravu a výměnu po omezenou dobu po zakoupení spotřebiče. Záruky výrobců nestojí nic navíc, takže o nich nemusíte moc přemýšlet – i když byste si před uplatněním reklamace měli pečlivě přečíst drobné písmo.

Servisní smlouvy, někdy nazývané prodloužené záruky, jsou jinou záležitostí. Váš prodejce spotřebičů se téměř jistě pokusí prodat vám servisní smlouvu, která se ne vždy vyplatí. Před nákupem si zjistěte:

  • co servisní smlouva pokrývá (a co ne),
  • pravděpodobnost, že spotřebič bude vyžadovat kryté opravy během doby krytí,
  • délku období krytí,
  • jak funguje proces reklamace (a jak snadné je reklamaci uplatnit).

Nechoďte do prodloužené záruky jen proto, že máte pocit, že byste měli. Pokrytí může vypršet dříve, než se spotřebič pokazí.