Rychlejší navrhování konstrukcí i tvorba zábavných videí
Řadu z nich najdeme v rámci platformy NVIDIA Studio, která staví na hardwarove v čele s grafikami GeForce a NVIDIA RTX, širokou softwarovou podporou a také specializovaných ovladačích přinášejících optimalizace pro nejnovější verze populárních nástrojů.
V posledních době je na vzestupu AI, která dokáže ušetřit spoustu práce s jinak zdlouhavými a repetitivními činnostmi, např. označování pozadí či pohyblivých objektů, úpravě audia pro srozumitelnější řeč nebo vyplňování fotek dodatečnými objekty. GeForce RTX disponují dedikovanými jádry Tensor přímo určenými k akceleraci funkcí využívajících umělou inteligenci.
Grafickou kartu lze také využít k akceleraci práce ve 3D editorech, konstrukčním software a při mnoha dalších příležitostech. Hodit se bude i studentům kreativních oborů např. během tvorby videí nebo při práci s fotografiemi. Zajímavou volbou může být Lenovo LOQ 16APH8 s GeForce RTX 4060 a jemným 1600p se 100% pokrytím sRGB.
Podpora aplikací je široká, čítá několik desítek produktů a nechybí v ní dnešní standardy ve svých odvětvích, tedy nástroje Adobe Creative Cloud, 3D software od Autodesk, DaVinci Resolve od Blackmagic Design nebo např. Blender 3D. Na úsporu času při některých z běžných činností se můžete podívat níže:
Lokální AI asistent
Trénování lokálního modelu je oproti notebookům disponujícím jen CPU s integrovanou grafikou i 30X rychlejší. A pokud si říkáte, že to musí to být záležitost pouze pro studenty informatiky, zbystřete.
NVIDIA nedávno představila ChatRTX, chat bota, kterého lze provozovat lokálně a relativně snadno trénovat na vlastních datech. Studentům umožní nejen natrénovat aplikaci na vlastních textech, ale také vyhledávat v poznámkách z přednášek, organizovat si rozvrh nebo rychle a snadno najít obrázky pomocí jednoduchého textového nebo hlasového příkazu. Pro svůj běh potřebuje alespoň 8 GB videopaměti, v úvahu tak připadá např. MSI Katana 17 s GeForce RTX 4060. Nástroj se stále vyvíjí a jeho nejnovější možnosti představuje následující video:
Bez povšimnutí by ale neměly zůstat ani další nástroje. NVIDIA Broadcast dokáže vyčistit zvuk i video od šumu. A nejen to, problémy ji nedělá ani zapnutý fén nebo prázdná místnost s výraznou ozvěnou. Vše dokáže odfiltrovat v reálném čase. Umožní také snadnou změnu pozadí bez nutnosti klíčovat na zelené plátno a další funkce.
Hodit se bude také RTX video, které dokáže chytře upscalovat internetová videa a rozšířit jejich barevný rozsah na HDR. Funkce je podporována v oblíbených internetových prohlížečích, kde ji lze využít na kterékoliv video, i např. v již zmiňovaném editačním nástroji DaVinci Resolve.
Po práci hry
Po náročném studiu je nutný také odpočinek. GeForce RTX řady 40 nabízejí dostatek výkonu pro nejnovější hry i s náročným ray tracingem. Značnou měrou se na tom podílí také technologie DLSS, která pomocí AI odpočítává obrazové informace. Ať už z nižšího rozlišení (DLSS 2) nebo dokonce celé snímky (DLSS 3), či chytře a efektivně odšumuje obraz v ray tracingových titulech (DLSS 3.5). Kromě her ji najdeme také některých v 3D nástrojích nebo Unreal Engine, kde umožňuje plynulý pohyb v přesném náhledu vytvořené scény.
V případě zájmu o výkonnější model je zajímavou volbou MSI Katana 17 s GeForce RTX 4070.
Při dojíždění do školy studenti určitě uvítají také tenčí design s výškou při zavřeném monitoru do 20 mm a hmotnosti po 1,8 Kg. Potěší také prodloužená výdrž na baterii, na které se podíli technologie NVIDIA Advanced Optimus.