Menu Zavřít

AI pomůže i při studiu. Stačí mít notebook s GeForce RTX

19. 8. 2024
Autor: NVIDIA
Školní i akademický rok se blíží a dobrá volba notebooku pro něj může být klíčová. Doby, kdy se představa studentského notebooku omezovala na co nejlevnější zařízení, které má hlavně zvládat textový editor na poznámky, je dávno pryč. Současné generace notebooků s grafickými kartami GeForce RTX řady 40 nabízejí spoustu funkcí a nástrojů, jak si studium zefektivnit a zpříjemnit. Komplexní pomocník dokáže mnohem snáze probudit skrytý talent nebo udělat ze studia zábavu s radostí z objevování.

Rychlejší navrhování konstrukcí i tvorba zábavných videí

Řadu z nich najdeme v rámci platformy NVIDIA Studio, která staví na hardwarove v čele s grafikami GeForce a NVIDIA RTX, širokou softwarovou podporou a také specializovaných ovladačích přinášejících optimalizace pro nejnovější verze populárních nástrojů.

V posledních době je na vzestupu AI, která dokáže ušetřit spoustu práce s jinak zdlouhavými a repetitivními činnostmi, např. označování pozadí či pohyblivých objektů, úpravě audia pro srozumitelnější řeč nebo vyplňování fotek dodatečnými objekty. GeForce RTX disponují dedikovanými jádry Tensor přímo určenými k akceleraci funkcí využívajících umělou inteligenci.

Grafickou kartu lze také využít k akceleraci práce ve 3D editorech, konstrukčním software a při mnoha dalších příležitostech. Hodit se bude i studentům kreativních oborů např. během tvorby videí nebo při práci s fotografiemi. Zajímavou volbou může být Lenovo LOQ 16APH8 s GeForce RTX 4060 a jemným 1600p se 100% pokrytím sRGB.

Podpora aplikací je široká, čítá několik desítek produktů a nechybí v ní dnešní standardy ve svých odvětvích, tedy nástroje Adobe Creative Cloud, 3D software od Autodesk, DaVinci Resolve od Blackmagic Design nebo např. Blender 3D. Na úsporu času při některých z běžných činností se můžete podívat níže:

Autor: NVIDIA

Lokální AI asistent

Trénování lokálního modelu je oproti notebookům disponujícím jen CPU s integrovanou grafikou i 30X rychlejší. A pokud si říkáte, že to musí to být záležitost pouze pro studenty informatiky, zbystřete.

NVIDIA nedávno představila ChatRTX, chat bota, kterého lze provozovat lokálně a relativně snadno trénovat na vlastních datech. Studentům umožní nejen natrénovat aplikaci na vlastních textech, ale také vyhledávat v poznámkách z přednášek, organizovat si rozvrh nebo rychle a snadno najít obrázky pomocí jednoduchého textového nebo hlasového příkazu. Pro svůj běh potřebuje alespoň 8 GB videopaměti, v úvahu tak připadá např. MSI Katana 17 s GeForce RTX 4060. Nástroj se stále vyvíjí a jeho nejnovější možnosti představuje následující video:

Bez povšimnutí by ale neměly zůstat ani další nástroje. NVIDIA Broadcast dokáže vyčistit zvuk i video od šumu. A nejen to, problémy ji nedělá ani zapnutý fén nebo prázdná místnost s výraznou ozvěnou. Vše dokáže odfiltrovat v reálném čase. Umožní také snadnou změnu pozadí bez nutnosti klíčovat na zelené plátno a další funkce.

Hodit se bude také RTX video, které dokáže chytře upscalovat internetová videa a rozšířit jejich barevný rozsah na HDR. Funkce je podporována v oblíbených internetových prohlížečích, kde ji lze využít na kterékoliv video, i např. v již zmiňovaném editačním nástroji DaVinci Resolve.

Po práci hry

Po náročném studiu je nutný také odpočinek. GeForce RTX řady 40 nabízejí dostatek výkonu pro nejnovější hry i s náročným ray tracingem. Značnou měrou se na tom podílí také technologie DLSS, která pomocí AI odpočítává obrazové informace. Ať už z nižšího rozlišení (DLSS 2) nebo dokonce celé snímky (DLSS 3), či chytře a efektivně odšumuje obraz v ray tracingových titulech (DLSS 3.5). Kromě her ji najdeme také některých v 3D nástrojích nebo Unreal Engine, kde umožňuje plynulý pohyb v přesném náhledu vytvořené scény. 

V případě zájmu o výkonnější model je zajímavou volbou MSI Katana 17 s GeForce RTX 4070

Při dojíždění do školy studenti určitě uvítají také tenčí design s výškou při zavřeném monitoru do 20 mm a hmotnosti po 1,8 Kg. Potěší také prodloužená výdrž na baterii, na které se podíli technologie NVIDIA Advanced Optimus.

Autor: NVIDIA