Bitcoin
Jednou z nejznámějších a dnes nejvíce používaných kryptoměn, které se dnes na světě vyskytují, je Bitcoin (BTC). Jedná se o virtuální měnu. Ta je navržena tak, aby ji nešlo padělat, nárokovat instalacemi či státy nebo ovlivnit inflací. Používá tzv. decentralizovaný systém, tedy byl rovnoměrně rozdělen mezi autory a uživatele zároveň. Neexistuje zde žádný centrální bod. Je tedy předem určeno, kolik kusů Bitcoinu bude kdy uvolněno do oběhu. Uživatelé s tím obecně počítají a nelze to nijak ovlivnit. V roce 2023 vzniká každých deset minut 6,25 nových Bitcoinů.
Bitcoin vstoupil na světlo světa v roce 2009. Její autorství se připisuje Satoshi Nakamoto (dodnes není známo, jestli se jedná o jednotlivce nebo skupinu osob). Od roku 2011 se tato kryptoměna dostává do hledáčku celosvětové ekonomie. Pořádají se na toto téma nejrůznější konference, a lidé začínají mít o této možnosti financí větší povědomí. O rok později pak vznikla Bitcoin Foundation jako správní orgán řešící správcovskou síť z technické stránky, případné hrozby na útok sítě či další spíše administrativní a podpůrné úkoly. Sama nemá žádné pravomoce, protože síť Bitcoinu funguje na principu rozhodnutí většiny. V roce 2021 došlo k oslabení Bitcoinu kvůli čínské vládě, která měnu prohlásila v zemi za nezákonnou.
Fungování Bitcoinu
Bitcoin v zásadě funguje na systému nereplikovatelném a unikátním počítačovém, případně mobilním, softwaru. Ti, kdo s ním pracují, mohou být buď koncoví uživatelé nebo těžaři. Těžaři se starají o hledání spojů v síti a její správnou funkčnost. Koncoví uživatelé pak Bitcoiny získávají a ukládají si je do své virtuální peněženky. Každá transakce v systému je označena tzv. kódem blokchain, který je jedinečný pro danou transakci, takže správce systému snadno pozná, u kterého uživatele se daná transakce nachází. To napomáhá transparentnosti celé sítě a jejímu jednoduchému spravování, které prakticky nelze zneužít.
Další kryptoměny
Dnes se ma světě nalézá téměř šest tisíc rozličných kryptoměn. Mnoho z nich funguje na podobném principu jako Bitcoin, tedy kopíruje systém blokchainů s rozdílnými časovými úseky mezi transakcemi a množstvím mincí v oběhu. Ostatní mají vlastní modely a způsoby fungování. Mezi nejznámější kryptoměny dnes patří Bitcoinu velmi podobné Ethereum, Litecoin a Tether. Dále pak IOTA, Litecoin a Monero. Dalšími známými kryptoměnami jsou Ripple, Zcash nebo další.
Nařízení MiCA Evropského parlamentu požaduje od roku 2023 registraci všech firem zprostředkovávajících nákup kryptoměn. Slouží tak jako prevence podvodům a praní špinavých peněz.
Perličkou pak je, že vyšla studie zaměřující se na ekologický dopad těžby kryptoměn. Ta udává, že prozatímní celosvětová těžba spotřebovala na 18,8 gigawattu energie. Což je hodnota rovna spotřebě elektrické energie na území Polska. A těžba zároveň za dané období vyprodukovala na 800 tun CO2.