Menu Zavřít

Chraňte úspory před inflací. Hlídejte si však cenu zlata

26. 11. 2021
Autor: Depositphotos

V současné době ekonomické nejistoty a nestability má nákup zlata obrovský smysl. Inflace výrazně ukrajuje z naspořených peněžních prostředků, které leží na běžném či spořicím účtu, kdežto zlato je označováno za bezpečný přístav. Představuje ochranu proti inflaci, jež v posledních měsících výrazně roste. Sice akciové trhy stále lákají spoustu investorů, ovšem poptávka po žlutém kovu se také zvyšuje. Zlaté slitky jsou dokonalou pojistkou, protože si dokážou udržet vysokou hodnotu, a tak by měly být součástí investičního portfolia. V následujících řádcích vám prozradíme hned několik důvodů, proč je moudré nakupovat investiční zlato.

Proč kupovat zlaté slitky?

Spousta lidí si po staletí klade otázku, kam uložit peníze, aby byly v bezpečí. Investiční zlato je dokonalé zajištění proti neklidným časům. Životní náklady jsou vyšší, zatímco růst mezd pomalu dohání inflace. Právě v takové chvíli na scénu přichází zlaté slitky, které si na rozdíl od jiných investic drží hodnotu. V okamžiku, kdy se jiným druhům investic, jako jsou akcie a nemovitosti, nedaří, cena zlata většinou roste, případně je na stejné úrovni, nicméně neklesá.

Zlato je účinnou pojistkou proti dalším ekonomickým faktorům, jako jsou inflace, deflace, úrokové sazby, otřesy na akciovém trhu a problémy s měnami. Slitky jsou navíc vysoce likvidní, což znamená, že je prodáte kdykoliv a kdekoliv na světě.

Chráníte své úspory

Lidé od krize v roce 2008 věnují svým financím mnohem větší pozornost a hledají alternativní metody, jak chránit hodnotu naspořených prostředků. Zlato uchovává hodnotu majetku, ať se děje cokoliv, a proto je považováno za nízkorizikové aktivum. Dále je označováno za nespekulativní, bezpečný a dlouhodobý způsob ochrany bohatství.

Fyzické investiční zlato

Pokud chcete mít maximální kontrolu nad investicemi, jako ideální forma se nabízí zlaté slitky, které si můžete uschovat buď doma v trezoru, nebo si pronajmout bezpečnostní schránku v bance. Žádná česká mincovna investiční zlato ve formě zlatých cihel nevyrábí. Mezi producenty světově uznávaných zlatých cihliček nepatří ani žádná slovenská mincovna.

Český trh má poměrně úzkou nabídku slitků, převážně se jedná o produkty švýcarských rafinérií. Obchodníci navíc mají i různé ceny, a proto je dobré srovnávat portfolia jednotlivých prodejců. Pokud byste si porovnali nejlevnějšího a nejdražšího prodejce, cena za stejnou cihličku se může lišit klidně až o deset procent, což je už poměrně markantní.

V České republice za nákup zlatých slitků zaplatíte více než třeba v sousedním Německu či Rakousku. Existují pro tak extrémní cenové rozdíly racionální důvody? „Slitek ze stejné rafinérie, stejné hmotnosti a stejné ryzosti by měl mít ve stejné prodejní lokalitě i stejnou prodejní cenu,“ vyjádřil se k situaci Pavel Trtík z e-shopu Zlate-mince.cz, který se na drahé kovy specializuje.

Co zohlednit při nákupu cihliček?

Jakmile se tedy rozhodnete, že investujte své peníze do zlatých slitků, prvně si najděte spolehlivého prodejce s atraktivní cenovou politikou. Sledujte tedy cenu žlutého kovu nejen na komoditní burze, ale také porovnávejte ceny prodejců. Obraťte se na takového, jenž vám dokáže nabídnout nízkou cenu, zároveň má však letitou tradici.

Sledovat ceny se vyplatí i při nákupu menších slitků. Pamatujte na to, že jsou to vaše ušetřené peníze, které můžete potom investovat dál.

Poměrně zajímavou nabídkou disponuje již zmíněný e-shop Zlate-mince.cz, kde si můžete slitky objednat už od 1 300 korun. Cena se může vyšplhat i nad milion. Záleží na tom, kolik peněz chcete uschovat v tomto drahém kovu.