Menu Zavřít

Chystá se daňová revoluce? Pravidla pro prodej podílů firem v roce 2025

23. 11. 2023
Autor: Pixabay.com
Od roku 2025 dojde k velkým změnám v oblasti zdanění firemních podílů a akcií.  Připravte se na ně!

Tento krok bude pro mnoho majitelů firem znamenat nemalé náklady, se kterými doposud nemuseli počítat. Jak se dá nové nařízení legálně obejít a jak zmírnit jeho dopady na váš byznys?

V případě, že jste majiteli podílů ve firmách nebo akcií, které plánujete v nejbližší době prodat, neměli byste s tímto krokem příliš otálet. Od roku 2025 začne totiž platit nový systém zdanění při prodeji firemních podílů a taková transakce by se vám mohla o pár desítek či dokonce stovek tisíc korun prodražit. 

Jiří Gálik, konzultant společnosti Galik In upozorňuje na to, že změnu systému se nevyplácí podceňovat: Se změnou zdanění při prodeji podílů se může stát, že státu zbytečně odevzdáte více peněz, než jste předpokládali. Jak uvádíme v modelových případech na webu Galikin.cz, může jít opravdu o nemalé částky. Naštěstí vím, jak klienty na změny v roce 2025 připravit a oni tak o své peníze nepřijdou.

Autor: Pixabay.com

Jaká je aktuální situace v oblasti zdanění firemních podílů a akcií v roce 2023?

V současné době můžete být z placení daně při prodeji podílů osvobození v případě, že podíl prodáváte po 5 letech jeho držení. Existují však určité podmínky omezení osvobození od daně. Jde například o:

  1. Příjem z prodeje podílu, pokud tento podíl byl získán z obchodního majetku dané osoby a to do 5 let po ukončení její samostatné činnosti, pokud byl daný podíl evidován nebo zahrnut v daňových dokumentech dle § 4 odst. 4 Zákona o daních z příjmů.

  2. Příjem z budoucího prodeje podílu, který je realizován do 5 let od jeho pořízení (na základě smlouvy o budoucím prodeji), i když samotná smlouva o převodu bude uzavřena až po uplynutí 5 let od nabytí tohoto podílu.

  3. Příjem z prodeje podílu odpovídajícího zvýšení pořizovací ceny podílu v důsledku investic do vlastního kapitálu nebo nabytí podílu od jiného společníka, pokud k této transakci došlo do 5 let od investice nebo nabytí podílu.

Osvobození od daně se netýká prodejů firemního podílu, pokud od doby jeho nabytí neuplynulo více než 5 let. Základ daně tvoří rozdíl mezi cenou nabytí a cenou prodeje, přičemž nesmí vzniknout daňová ztráta. Rozdíl je možné upravit zahrnutím nákladů na uskutečnění prodeje podílu jako daňově uznatelné výdaje.

Autor: Pixabay.com

Další věcí, která má v současné době na zdanění prodeje firemních podílů vliv, je celková výše daňového základu. Ten se vypočítává jako součet všech příjmů a uznatelných výdajů fyzické osoby.

V případě, že je tento součet vyšší než 48násobek průměrné hrubé měsíční mzdy, která bude v roce 2023 činit 40 324 Kč, je částka vyšší než tato hodnota zdaněna sazbou 23 %. Do stanovené hodnoty se příjmy daní pouze ve výši 15 %.

Co bude od roku 2025 jinak?

První velká plánovaná změna se bude týkat korporací. Konkrétně jde o výši souhrnného limitu ve výši 40 mil. Kč, který je hranicí pro osvobozené příjmu z prodeje cenných papírů a podílů za stejné zdaňovací období. Jednoduše řečeno – pokud příjem přesáhne tento limit, bude zbytek příjmu zdaněn. 

Druhá část změn se týká i fyzických osob. Pro výpočet hranice pro zvýšenou daňovou sazbu se nově bude pracovat s koeficientem 36násobku průměrné mzdy. To, při předpokládaném růstu průměrné mzdy na cca 42 000 Kč znamená, že příjmy nad hodnotu 1,5 mil. Kč budou podléhat vyšší daňově sazbě.

V praxi to znamená, že pokud budete v roce 2023 zaměstnanci s ročním příjmem 500 000 Kč a prodáte firemní podíl za 3 000 000 Kč, který vlastníte od roku 2021 a v době pořízení měl hodnotu 1 000 000 Kč a nemáte žádné další jiné příjmy, zaplatili byste na daních částku 390 157 Kč. V roce 2025 byste ale za stejných podmínek zaplatili 421 400 Kč, tedy o přibližně 30 000 Kč více.

U firem je tento rozdíl ještě markantnější. Uveďme si modelový příklad:

Pan Vokáč je od roku 2010 jediným vlastníkem společnosti XY s.r.o a žádný jiný příjem nemá. V roce 2024 uskutečnil prodej firmy za 100 milionů Kč. Firmu vlastnil více než 5 let.

Základní kapitál společnosti činí 10 milionů Kč. Příjem z prodeje činí tedy 90 milionů Kč. 

Souhrnný limit udává, že hodnota do 40 milionů je osvobozena od daně a hodnota nad tento limit podléhá zdanění. I zde se částka rozpadá mezi 2 sazby daně. 1,5 milionu se daní 15 % a zbytek, tedy 48,5 milionu se daní částkou 23 %. Celková částka daně činí 11 349 160 Kč. 

Pokud by náš imaginární pan Vokáč stejný prodej provedl v roce 2023, neplatil by žádnou daň. Je to šokující! říká Jiří Gálik z konzultační společnosti Galik In.

Autor: Pixabay.com

Jak co nejvíce zmírnit dopad zdanění prodeje firemních podílů?

Naštěstí nic není tak černé, jak to vypadá. Díky 4 tipům od Jiřího Gálika se můžete novým zdaněním proplout bez větších následků:

1. Prodávejte svůj podíl po částech:

„Raději než celý podíl najednou jej rozdrobte na menší kousky a prodejte je v několika zdaňovacích obdobích. Tak daňovou zátěž elegantně rozložíte a díky tomu nepřekročíte stanovený limit pro osvobození od daně”, vysvětluje Jiří Gálik.

Tato “drobková metoda” lze samozřejmě využít i u prodeje společností s ručením omezeným s jediným vlastníkem. Pokud má firma více společníků, budete k tomuto kroku potřebovat jejich souhlas na valné hromadě.

2. Přikročte k prodeji co nejdříve

„Vzhledem k tomu, že nový zákon vchází v platnost až na Nový rok roku 2025, máte ještě relativně dost času uskutečnit prodej v příštím roce. Čím dříve, tím lépe!” upozorňuje Jiří Gálik.

I když převod podílu společnosti často trvá delší dobu, pro účely zdanění je důležité, kdy jste podepsali smlouvu a obdrželi příjem z prodeje. Takže opravdu není na co čekat a v případě, že si s myšlenkou na prodej podílu pohráváte již delší dobu, je nyní ten správný čas!

3. Myslete na vedlejší výdaje

„Víte, že právní a poradenské služby jsou daňově uznatelné položky, které vám mohou značně snížit daňový základ. Byla by škoda téhle možnosti nevyužít,” zmiňuje Jiří Gálik možnost, na kterou stále dost lidí zapomíná?

4. Využijte prodej přes právnickou osobu

Pokud právnická osoba v korporaci vlastní alespoň 10% podíl základního kapitálu po sobě jdoucích 12 kalendářních měsíců, může být výnos z podílu osvobozen v případě, že je prodej podílu uskutečněn právě přes tuto právnickou osobu. V ostatních případech se jedná o daň z příjmů fyzických osob, na kterou se zdanění vztahuje.

Najít optimální postup pro každého klienta, jak nad neúměrným zdaněním vyzrát, je součástí mé konzultační činnosti. Pokud myslíte, že se změna v zdanění při prodeji podílů může dotknout i vás, určitě se na mě neváhejte obrátit. Věřím, že společně dokážeme najít cestu, jak z prodeje vašeho podílu nebo akcií vytěžit maximum,” radí Jiří Gálik, konzultant při prodeji firem ze společnosti Galik In.