Menu Zavřít

Co dělat, když vám voda zatopí tepelné čerpadlo

19. 9. 2024
Autor: AdobeStock

Pokud ani vám se nevyhnuly masivní deště a s nimi spojené záplavy, možná vás čekalo nepříjemné překvapení. Co dělat, pokud došlo k zatopení tepelného čerpadla?

Bezpečnost na prvním místě

Než se pustíte do jakéhokoliv akčního plánu, pamatujte, že nejdůležitější je bezpečnost. Když je tepelné čerpadlo zatopeno, často hrozí riziko, že voda poničila elektrické zařízení, což může být potenciálně velmi nebezpečné. Při každé manipulaci s elektrickým zařízením je třeba myslet na riziko úrazu. Takže co udělat nejdřív?

Prvním a zásadním krokem je odpojit tepelné čerpadlo od elektrického přívodu. Pokud to není možné provést přímo u zařízení, vypněte elektřinu v celé budově. Nikdy, a to opravdu nikdy, nesahejte na tepelné čerpadlo, pokud je stále pod napětím a vy jste v blízkosti vody. Nehrňte se bezhlavě do žádných oprav. Opatrnost je zde opravdu na místě.

Pokud je ve vaší nemovitosti voda, vyvarujte se kontaktu nejen s tepelným čerpadlem, ale i s jakýmkoli jiným elektrickým zařízením, které může být zasaženo. Lepší je zavolat profesionála než riskovat vlastní zdraví.

První kroky po zatopení

Jakmile je vše bezpečně odpojeno, je čas začít odstraňovat škody. V první řadě odstraňte vodu z okolí tepelného čerpadla. To může znamenat použití čerpadla, mopů nebo vysavačů na mokré sání. Důležité je dostat vodu pryč co nejrychleji, aby se zabránilo dalšímu poškození zařízení.

Nezapomeňte také zdokumentovat situaci. Ať už máte zařízení v záruce, nebo plánujete volat odborný servis tepelných čerpadel, budou odborníci chtít vidět důkazy o rozsahu poškození. Fotografie a poznámky vám pomohou také při komunikaci s pojišťovnou.

Kontrola tepelného čerpadla

Po odstranění vody je čas zkontrolovat samotné tepelné čerpadlo. Při kontrole zařízení však buďte opatrní. Začněte vizuální prohlídkou. Zkuste zjistit, zda je viditelně poškozené, zda došlo k narušení kabeláže, zda jsou v systému nějaké praskliny nebo viditelné mechanické závady. Zvláštní pozornost věnujte místům, kde voda mohla proniknout dovnitř zařízení.

Pokud najdete nějaké poškození, rozhodně se nepouštějte do pokusů o opravu vlastními silami. Vnitřní mechanismus tepelného čerpadla je poměrně složitý, a neodborným zásahem byste mohli způsobit ještě větší problémy, než jaké už jsou.

Kdy kontaktovat odborníka

Někdy je těžké odhadnout, kdy už situace vyžaduje zásah odborníka. Pokud si nejste jisti, že je zařízení po vizuální kontrole v pořádku, je nejlepší konzultovat problém s profesionálním servisem. Tepelná čerpadla jsou technologicky složité systémy a neodborné opravy mohou vést k závažným poškozením.

Navíc, i když tepelné čerpadlo po zatopení zpočátku funguje, mohlo by se stát, že voda způsobí skryté poškození, které se projeví až později. Proto je důležité nechat zařízení prohlédnout odborníkem, který má zkušenosti s těmito situacemi.

Pokud jste si po přečtení tohoto článku uvědomili, že nejste odborníci na tepelné čerpadlo, je čas vyhledat profesionála. Oprava může být sice nákladná, ale snaha o domácí opravy by mohla skončit ještě dražší katastrofou.

Prevence budoucích zatopení

Abyste předešli podobným situacím v budoucnu, je důležité zvážit, zda je tepelné čerpadlo umístěno na vhodném místě. Podle stavebních předpisů by mělo být umístěno mimo oblasti, kde hrozí riziko zatopení. Ideální umístění tepelného čerpadla by mělo být na vyvýšeném místě nebo by zařízení mělo být chráněno nějakým způsobem před vniknutím vody, například konstrukcí, která zabrání povodním, nebo drenážním systémem.

Nejenže taková opatření zabrání škodám na zařízení, ale také předejdou dalším nepříjemnostem a ztrátě financí spojené s opravami. Někdy je nejlepší se učit z chyb, ale v případě tepelných čerpadel a vody je lepší těmto situacím rovnou předcházet.

Rychlou a správnou reakcí můžete minimalizovat škody a zajistit, že zařízení bude opět plně funkční. Nezapomínejte na bezpečnost, vždy začínejte odpojením elektrického přívodu a pečlivě kontrolujte okolí. Dokumentujte škody a pokud máte podezření na jakékoliv poškození, neváhejte se obrátit na odborníky.

Vždy je lepší se spolehnout na profesionála než riskovat dražší následky neodborných zásahů. A pokud se budete řídit preventivními opatřeními, možná se příště takové neštěstí ani nestane.