Menu Zavřít

Co dělat při dopravní nehodě jako první? Kam volat?

10. 2. 2022
Autor: Unsplash

Stačí chvilka nepozornosti, a i vy se můžete stát účastníkem dopravní nehody. Nebo stačí na silnici potkat někoho, kdo se plně nevěnuje řízení či někoho, kdo přecenil své řidičské schopnosti. Většina nehod není vážná a jde jen o promáčklé nebo odřené plechy, je ale i spousta takovým, jejichž důsledky jsou mnohem tragičtější. A proto není od věci vědět, jak v takovém případě postupovat.

Když se řekne dopravní nehoda

Dopravní nehodou rozumíme událost v provozu na pozemních komunikacích jako havárie nebo srážka, která se stala nebo začala na pozemní komunikaci a došlo při ní k usmrcení nebo zranění osoby nebo ke škodě na majetku v přímé souvislosti s provozem vozidla v pohybu.

Můžeme ji také označit za nepředvídanou kolizi jednoho nebo více dopravních prostředků, při které došlo ke hmotné škodě nebo zranění. Autonehoda je také jedním z pojistných rizik autopojištění.

Nejprve zajistěte místo nehody

Pokud nejste účastníkem dopravní nehody, zastavte minimálně 50 m za místem nehody, vypněte zapalování a rozsviťte výstražná světla. Oblékněte si výstražnou vestu a místo nehody označte výstražným trojúhelníkem. Zajistěte vozidlo proti pohybu a dbejte na vlastní bezpečnost.

Volejte zdravotnickou záchrannou službu

Zavolejte na 155 nebo 112, oznamte, co se stalo, popište charakter nehody i její místo. Nezapomeňte zmínit počet zraněných včetně popisu jejich zranění, věku, pohlaví a taky jejich stavu. Nahlaste své jméno a telefonní číslo.

Poskytněte první pomoc

Jsou někteří z účastníků nehody zranění? Poskytněte jim první pomoc. Silné krvácení zastavte tlakovým obvazem nebo prsty v ráně, zaškrcovadlo používejte výjimečně.

Začněte zjišťovat stav vědomí. Pokud zraněný nezareaguje na oslovení nebo zatřesení za ramena, je v bezvědomí a je třeba mu uvolnit dýchací cesty zakloněním hlavy a zvednutím brady. Dýchá sám a normálně? Ponechte ho ve voze. Pokud nedýchá, nedýchá normálně nebo si nejste jisti, zkuste ho opatrně vyprostit z vozidla.

Zdroj: Unsplash

Kdy je třeba volat policii?

Policii volejte v případě, že:

  • došlo ke zranění nebo úmrtí osob,
  • hmotná škoda na některém ze zúčastněných vozidel přesáhla částku 100 000 korun,
  • hmotná škoda je sice nižší než 100 000 korun, ale s účastníkem nehody se na zavinění neshodnete,
  • došlo ke škodě na majetku třetí osoby (například poškození svodidel a podobně).

S vozidly do příjezdu policie nemanipulujte. Pokud to z nějakého důvodu není možné. Snažte se označit původní pozici.

Není třeba nehodu hlásit? Sepište Evropský záznam o dopravní nehodě, dohodněte se s druhým účastníkem na tom, kdo nehodu zavinil, zaznamenejte jména a adresy řidičů ostatních havarovaných vozidel a svědků, dohodu stvrďte podpisem všech účastníků. Můžete pořídit i nějaké fotky z místa nehody.

Náš tip na závěr: Součástí povinného ručení bývají asistenční služby, které vám mohou pomoci ve chvíli, kdy potřebujete odtáhnout nepojízdné vozidlo nebo nevíte, jak postupovat dál.