Menu Zavřít

Co je to OLED displej a jak funguje u televize?

9. 1. 2023
Autor: freepik.com
Trh s elektrem nabízí velké množství televizorů.

V tomto článku se zaměříme na OLED displeje, které v dnešní době představují moderní technologii.

Jak funguje OLED displej?

Každá technologie zobrazování je založena na trochu jiném principu. Technologie OLED je však minimálně za poslední dobu nejvíce inovativní. OLED (Organic Light-Emitting Diode) displeje používají k zobrazování organické diody. Tyto diody mají důležitou vlastnost, a to vydávat světelné záření, pokud jsou v blízkosti působení elektrického pole. OLED vrstva, neboli vrstva organických diod, je do displeje usazena mezi TFT vrstvu a polarizační filtr, tudíž není potřeba je složitě montovat. Mezi těmito vrstvami proudí elektrický proud, který organické diody rozzáří.

Právě v tom je největší rozdíl oproti LCD displeji, který využívá LCD panely (u LED displejů jsou to LED diody) pouze k podsvícení. OLED diody zvládnou svítit samy od sebe a díky tomu zvládnou dokonale kontrolovat jas a intenzitu každého pixelu displeje. Stejně jako diody zvládnou samy od sebe svítit, se zvládnou i vypnout. 

Zdroj: www.laskakit.cz

Výhody OLED displeje

Důvodem, proč se OLED displeje staly u televizorů tak oblíbené, je možnost produkovat živější, realističtější barvy a vysoký kontrast. Když už jsme u barev, velkou výhodou OLED displeje je schopnost zobrazit absolutní černou. Zdá se vám to nesmyslné? Zkuste se podívat na klasický LCD televizor. Především na světle můžete vidět, že černá je vlastně spíš tmavě šedá. A proč tomu tak je? Je to kvůli podsvícení. Jak už jsme ale zmiňovali, organické diody u OLED displejů můžete i vypnout. Výsledkem je pak dokonale černá barva.

Další výhodou OLED displejů je ohebnost. Možná už jste sami viděli prohnuté monitory nebo skládací telefony. Díky tomu, že organické diody mohou být bez problému usazeny na plastový podklad místo skleněného, může se displej ohnout. Tím vzniknou dokonalé pozorovací úhly.

Nevýhody OLED displeje

Často uváděnovou nevýhodou, která ovlivňuje rozhodnutí mnoho potenciálních kupců, je cena takových televizorů. Obraz a funkce, které OLED displej nabízí, se rozhodně dají klasifikovat jako prémiové, a to si ne každý může dovolit. Oproti ostatním „obyčejnějším” televizorům jsou OLED televizory nebo monitory výrazně dražší.

Další nevýhodou může být i obava z postupného vypalování pixelů. K tomu může dojít za předpokladu, že se na určitém místě displeje dlouho nemění obraz s vysokým jasem. Ovšem technologický pokrok zapříčinil, že už se tohoto rizika uživatelé nemusí obávat tak, jak tomu bylo dříve.

QLED vs. OLED displej

Při výběru televizorů můžete narazit na technologii QLED. Ačkoliv zní tyto dvě zkratky velmi podobně, použitá technologie zobrazování už je docela jiná. Po přečtení tohoto článku, byste měli zhruba vědět, jak funguje OLED displej. Proto si teď vysvětlíme QLED.

QLED displej je klasický LCD displej, který je obohacen o Quantum Dots vrstvu, neboli vrstvu kvantových teček. Kvantové tečky zvládnou samy od sebe svítit za předpokladu, že jsou ze zadní strany osvíceny jiným světlem. Díky tomu dodají klasickému LCD displeji lepší zobrazovací vlastnosti, vyšší jas a zářivější barvy.