Menu Zavřít

Domácí chemie na internetu pod drobnohledem inspekčních orgánů

27. 10. 2014
Autor: Euro.cz

Kromě požadavků vyplývajících ze zákona o ochraně spotřebitele se na provozovatele čím dál populárnějších e-shopů vztahují také požadavky dalších právních předpisů. V případě internetového prodeje chemických látek a směsí, kam patří i sortiment tzv. domácí chemie a barev, jsou provozovatelé e-shopů povinni dodržovat povinnosti vyplývající z chemické legislativy.

Provozovatelé e-shopů se tak mohou dočkat kontrol nejen ze strany České obchodní inspekce, ale také České inspekce životního prostředí, která má kontrolu e-shopů rovněž ve své náplni.

Nedávné kontroly České obchodní inspekce zaměřené na kontrolu e-shopů nedopadly pro kontrolované subjekty zrovna příznivě. Stejně jako tento kontrolní orgán, však může u obchodních subjektů a prodávaného zboží zjišťovat nedostatky, vyžadovat jejich odstranění a ukládat sankční a jiná opatření také Česká inspekce životního prostředí. Ta se zaměřuje na oblast legislativy týkající se chemických látek a směsí (nařízení REACH a CLP, zákon č. 350/2011 Sb. o chemických látkách a chemických směsích) a obalů.

Z hlediska spotřebitele, který nakupuje prostřednictvím e-shopů například barvy, laky, stavební chemii, ale také sortiment běžné domácí chemie, kam patří např. čisticí a mycí přípravky, prací a avivážní prostředky, osvěžovače vzduchu, repelenty a podobně, je důležité, aby měl jistotu, že informace uvedené na etiketě přípravku jsou správné a zaručují, že v případě používání dle návodu nedojde k ohrožení zdraví a životního prostředí. Informace na etiketě, včetně výstražných symbolů, vycházejí ze správné klasifikace směsi uvedené v bezpečnostním listu.

Domácí chemie na internetu pod drobnohledem inspekčních orgánů

Bohužel kontroly ČIŽP zjišťují nejčastější nedostatky právě v informacích uváděných v bezpečnostním listu a na etiketách výrobků. Distributoři přitom tvoří největší skupinu kontrolovaných subjektů. Jen v loňském roce bylo uděleno distributorům chemických látek a směsí 188 pokut v celkové výši 5,33 mil. Kč a zahájeno 207 správních řízení. „Evropská chemická legislativa patří mezi nejkomplikovanější, obchodníci včetně těch internetových proto musí věnovat při uvádění těchto přípravků na trh pozornost tomu, zda vystupují v roli dovozce nebo distributora, zda má směs nebezpečné vlastnosti a je současně například detergentem, zda mají od dodavatele bezpečnostní listy a případně další podklady, zda se na ně vztahuje oznamovací povinnost z chemického zákona apod.“ uvedla Soňa Hykyšová, manažerka oblasti životní prostředí inspekční společnosti TÜV SÜD Czech, která se zaměřuje mimo jiné také na služby v oblasti chemických látek a směsí pro výrobce, dovozce, distributory a následné uživatele.

Kontrola se týká také obalů u některých nebezpečných směsí, zejména uzávěrů odolných proti otevření dětmi nebo umístění hmatatelné výstrahy pro nevidomé. Důležitá a často podceňovaná a sankcionovaná je také velikost výstražných symbolů s vyjádřením nebezpečnosti směsi.

Další informace naleznete na www.tuv-sud.cz