Menu Zavřít

Jak autoimunitní onemocnění ovlivňují zdraví našich očí

29. 1. 2024
Autor: fizkes / Adobestock.com

Poruchy imunitního systému přináší mnoho výzev – negativně ovlivňují celkový zdravotní stav či některé orgány. Postihnout mohou i oči, i když s nimi na první pohled dané onemocnění nesouvisí.

Autoimunitní onemocnění – co to je?

Imunitní systém má za úkol chránit náš organismus před škodlivými patogeny. Většinou jde o cizí buňky, které tento ochranný systém rozpozná a snaží se je zničit. Někdy se však může stát, že jako škodlivé vnímá i buňky, které jsou našemu tělu vlastní. Poškozuje pak organismus či jeho část a rozvíjí se autoimunitní onemocnění. To může zasáhnout i zrak.

Roztroušená skleróza (SM)

Jedním z autoimunitních onemocnění je roztroušená skleróza.Naše vlastní imunitní mechanismy ničí centrální nervový systém, respektive obaly nervů. Může docházet i k poškození očních nervů, což vede k různým problémům. Jde například o zánět zrakového nervu, dvojité vidění (diplopii) nebo mimovolní pohyby očí (nystagmus).

Cukrovka

Pokud máte diabetes, je velmi důležité regulovat hladinu krevního cukru. Jde o prevenci dalších zdravotních problémů. A jak spolu souvisí cukrovka a zrak? Mezi velmi častá onemocnění očí u diabetiků patří retinopatie, pak také šedý a zelený zákal a makulární edém. Vysoká hladina cukru v krvi totiž poškozuje cévy a oční sítnici. Důležitá jsou pravidelná vyšetření očí u specialistů – dokáží včas odhalit problém a začít s léčbou.

Psoriáza

Psoriáza neboli lupénka je chronické onemocnění kůže. Vznikají zánětlivé červené skvrny suché kůže, které mohou být i bolestivé. Často se objevují na hlavě, kolenou, loktech, hrudníku a břiše. Autoimunitní proces zodpovědný za psoriázu ale může i sám o sobě postihovat struktury oka – v takovém případě se zvyšuje riziko rozvoje očního onemocnění. Mezi ta nejčastější patří uveitida (zánět uveální části oka), zánět spojivek, syndrom suchého oka, zánět očních víček či šedý zákal.

Onemocnění štítné žlázy

Autoimunitní onemocnění štítné žlázy může způsobovat různé problémy. Mezi ty nejznámější patří přibývání na váze či naopak hubnutí, únava, podrážděnost, deprese a další. Kromě toho však mohou postihnout i oči. Jde o takzvanou endokrinní orbitopatii - za okem se rozvíjí zánět, oči jsou oteklé a červené, mohou tak připomínat zánět spojivek.

Autor: Kalim / Adobestock.com

Lupus

Lupus ovlivňuje různé části těla, ať už jde o klouby, kůži nebo orgány. V souvislosti se zrakem je problémem postižení kůže v okolí očí. Lidské oko je citlivé, kožní léze způsobují i pálení či svědění očí. Kromě toho se může rozvinout syndrom suchého oka a záněty sítnice, živnatky či bělma. V některých případech lupus postihuje nervy, včetně toho zrakového. Kromě toho některé léky proti lupusu mohou také vést k očním problémům.

Tato autoimunitní onemocnění mají řadu nepříjemných symptomů. Neměli bychom mezi nimi zapomínat ani na postižení očí. Řadu problémů lze eliminovat včasnou prevencí, proto jsou důležité pravidelné prohlídky u lékaře.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).