Mezi lidmi panuje mylná představa o tom, co znamená investovat do nemovitostí
Kdo si kupuje vlastní bydlení jako nutnost pro sebe a pro rodinu, ten neinvestuje, ale řeší svoji bytovou otázku. Velice na pováženou je investice, kdy se rozhodneme koupit nemovitost, kterou plánujeme pronajímat, ale vezmeme si na to hypotéku. Ty jsou čím dál tím dražší. Covid-19 ukázal, že i business s pronájmem se umí zhroutit v podstatě ze dne na den. A pravdou též je, že pronajímatelům dnes konkurují i prázdné hotely, které se pro svoji záchranu rozhodly pokoje pro hosty pronajímat jako bydlení. Překvapivě s tak nízkými cenami, že konkurují pronajímatelům bytů.
Lepší alternativou k nemovitostem jsou drahé kovy. Především zlato
Zlato už lidé přestávají vnímat jako zajištění pro bohaté. „Dříve bylo běžné, že se ve velkém prodávaly zlaté slitky o hmotnosti jednoho kilogramu, ale movitá část společnosti zabezpečila své finance nákupem zlata již před lety. Nyní z tohoto prozíravého kroku těží. Dnes investují do zlata ti, kteří zaspali a až nyní si uvědomují, že čím více peněz se dostává do oběhu, tím rychleji jejich úspory ztrácí na hodnotě,“ říká Pavel Trtík, český specialista na investování do zlata a zakladatel e-shopu Zlate-mince.cz. Firma Zlaté mince dlouhodobě nabízí nejen numismatické produkty, ale i investiční zlato. Má rovněž kamenné prodejny v pražském Obecním domě, ve Vsetíně a na Slovensku v Bratislavě.
„Nákup zlatých slitků je atraktivní především pro klienty, kteří chtějí své peníze držet ve svých rukou a nemají důvěru v různé spořicí programy do zlata. Lidé nakupují ve větší míře i malé slitky váhy 1-5 gramů, které jsou dostupné pro každého.“ dodává Pavel Trtík.
Díky osvětě kolem investic do zlata lidé pochopili, že na investice do něj nejsou potřebné miliony, jak je tomu právě u zmíněných nemovitostí. Zlato je plnohodnotnou alternativou k penězům, která splňuje dokonce i Aristotelovu definici: je trvanlivé (a prakticky nezničitelné, což peníze nejsou), na rozdíl od nemovitostí je přenosné, je též dělitelné (i proto je dobré nakupovat rovněž menší investiční slitky či investiční mince) a má vnitřní hodnotu (ve srovnání s penězi, které už dávno nejsou kryté zlatem).
A proč zlato? Právě zlato nabízí obrovskou výhodu vůči jiným drahým kovům. Jako jediné jej nakoupíte bez DPH. Neplatí to pro jiné než investiční zlato (tedy ani pro šperky či surové zlato), stejně tak není od DPH osvobozeno investiční stříbro, platina a paladium.
Investiční zlato má pouze dvě podoby
Investiční zlaté slitky
Jde o zlaté cihly, jejichž správný název je investiční zlaté slitky. Nemusí jít o kilové cihly. Nakupovat se dá už od 1 gramu. Aby bylo zlato v budoucnu bez problémů dobře prodejné, hodí se rozhodně vybrat i dobrou značku investičních zlatých slitků. Na českém trhu hrají podle Pavla Trtíka ze Zlate-mince.cz prim švýcarské zlaté slitky Argor Heraeus.
Investiční zlaté mince
Druhou možností jsou investiční zlaté mince. Jejich hodnota vychází stejně jako u slitků z aktuální ceny zlata. Snadno se nakupují po menších částkách. Současně se pak dají v malém prodávat podle potřeby majitele. Pokud jde o značku mincí, jsou u nás oblíbené rakouské Wiener Philharmoniker. Výhodu investičních zlatých mincí je též možnost zakoupit je zcela diskrétně, protože na rozdíl od slitků nejsou značeny sériovým číslem.
TIP: Věděli jste, že se investiční zlato v České republice a na Slovensku nevyrábí? Razí se však u nás nádherné památeční mince a medaile. Numismatické mince sice nejsou typickým investičním zlatem, přesto se jako investice rovněž pořizují. Jejich cena se stanovuje nejen na základě aktuální ceny zlata. Mají též sběratelskou, uměleckou a často i historickou hodnotu. Zajímavé jsou třeba svatováclavské dukáty. Tyto mince, jejichž ryzost i hmotnost ustanovil již Karel IV., se razí i dnes. Vychází však v limitovaných sériích, což zvyšuje jejich sběratelskou hodnotu.