Menu Zavřít

Jak se pozná ten nejlepší dodavatel plynu?

27. 7. 2022
Autor: Shutterstock

V poslední době toho o plynu slýcháme z různých stran opravdu hodně. Tím spíš je důležité poznat spolehlivého dodavatele, abyste na dodávkách neplatili zbytečně moc a zároveň měli jistotu kvality. Jak ale poznat kvalitního dodavatele zemního plynu? A jak probíhá případný přechod k jiné společnosti?


Ať už vybíráte svého prvního dodavatele plynu, nebo uvažujete o změně toho stávajícího, potřebujete vědět, na co si dát při výběru pozor.

Nízká cena plynu se sice zpočátku může jevit jako atraktivní, ale postupem času zase může vyjít najevo, že jste přehlédli některé důležité aspekty smlouvy. Buďte při rozhodování ostražití a dopřejte si dostatek času. Kvalitní společnost vám ho nepochybně poskytne.

Distributor vs. dodavatel plynu. Jaký je rozdíl?

Přestože jsou tyto pojmy častokrát zaměňovány, rozdíl je mezi nimi jednoznačný. Zatímco distributora si nevybíráte (je vám automaticky přidělen na základě vašeho bydliště), volba dodavatele plynu už závisí pouze na vás.

Distributor je majitel rozvodné soustavy, kterou k vám energie putuje. Kupujete si ji ale od dodavatele plynu jako komoditu. Jedná se tedy o obchodníka, díky němuž se plyn dostane přímo až k vám domů.

Při rozdělení těchto subjektů lze brát v potaz i to, z jakých částí se skládá celková cena.

Cenu plynu můžeme rozdělit na dvě základní složky – regulovanou a neregulovanou. Vzhledem k tomu, že regulovaná cena představuje pro všechny spotřebitele totožnou částku, nezbývá nic jiného než se zaměřit právě na neregulovanou část. Tu, kterou ovlivňuje samotný dodavatel energií. Už víte, proč je vhodné dát si na jeho výběru záležet?

Dodavatelé zemního plynu spolu svádějí nekonečný boj o přízeň zákazníků. Vy si však chcete vyjednat ty nejlepší podmínky.

Výběr dodavatele plynu – na co se zaměřit

Cena. Pravděpodobně nejzásadnější faktor, který vás bude zajímat. Pokud se vám současné platby příliš nepozdávají, vyzkoušejte některou z online kalkulaček. Po zadání jen několika málo informací získáte poměrně ucelený obrázek, zda neplatíte zbytečně moc. Například u dodavatele plynu SPP takovou kalkulačku najdete přímo na internetových stránkách.

Nikdy by to však neměl být váš jediný požadavek. Zajímejte se také o spolehlivost v dodávkách. Pokud daná společnost disponuje vlastními zásobníky, pravděpodobně se o přísun plynu nemusíte obávat ani během krize.

Mezi podstatné náležitosti nové smlouvy pak nepochybně patří také její délka. Ten nejlepší dodavatel plynu by vám měl dát vždy možnost volby. A pokud je skutečně spolehlivý, doporučí vám optimální délku kontraktu na základě prognózy.

Zdroj: Shutterstock

V případě nepříznivého vývoje na trzích se doporučuje spíše delší smlouva, například na 24 měsíců. Konečné slovo by však mělo připadnout vám.

Výhodný dodavatel plynu vám nabídne také kvalitní doprovodné služby, klientský servis a zejména přehledné podmínky. Nejednoznačná smlouva by měla být prvním varovným signálem.

Je tedy zřejmé, že nejlevnější dodavatel energií nemusí zároveň představovat i tu nejvýhodnější volbu.

Změna dodavatele energie

Změna dodavatele elektřiny i plynu probíhá téměř totožně. Před samotným přechodem s vámi dodavatel energií zkonzultuje stávající smlouvu a představí vlastní podmínky. U spolehlivých partnerů budou vždy šité na míru vašim potřebám.

Po vzájemné shodě a případných úpravách (nebojte se do smlouvy před podpisem zasahovat a uvádět své námitky) můžete společnosti udělit plnou moc. Tím vám odpadnou veškeré administrativní kroky, které jsou s přechodem k jinému dodavateli energie spojeny.