Menu Zavřít

Jak si vytvořit finanční rezervu a na co si dát pozor?

4. 9. 2024
Autor: shop.stockphotosecrets.com

Správné hospodaření s penězi vám umožní plnit si své sny. Dokážete si totiž vytvořit finanční rezervu a našetřit na dané cíle. Musíte pouze vědět, jaké možnosti se vám v rámci úspor nabízí.

Každý z nás by měl umět zacházet s penězi a tyto informace zároveň předávat svým potomkům. Finanční gramotnost je v životě hodně důležitá. Jedním z pomyslných odrazových můstků je v tomto směru vytvoření finanční rezervy. Pokud nevíte, jak na to, prozradíme vám to podstatné.

Typy finančních rezerv

Na počátku všeho byste si měli stanovit cíle, od nichž se do jisté míry odvíjí charakter a podoba finanční rezervy. Pokud jde o tu krátkodobou, měla by se pohybovat ve výši čtyř až šesti měsíčních příjmů. Ta vám poslouží na neočekávané výdaje. Dlouhodobá rezerva má horizont několika let a musíte si ji budovat postupně.

Rodinný rozpočet v roli základního kamene

V první řadě si sestavte rozpočet, který se na jedné straně skládá z příjmů, na té druhé naopak z výdajů. Do příjmů zahrňte vše. Vedle výplaty to mohou být jednorázové dary, občasný přivýdělek a podobně. To samé platí také pro výdaje, kam spadá řada věcí.

  • Splátka úvěru
  • Energie a potraviny
  • Výdaje na zábavu apod.

V rámci rozpočtu mimochodem odhalíte své slabé a silné stránky z pohledu utrácení finančních prostředků. Snažte se nastavit si taková pravidla, aby vám zbývaly peníze, z nichž budete moci šetřit na špatné časy. V některých věcech se zkrátka budete muset omezit.

Nenechte peníze ležet na běžném účtu

Nyní už víte, že dokážete ušetřit patřičný obnos peněžních prostředků. V ideálním případě si zkuste odkládat alespoň 10 % ze svých měsíčních příjmů. Pozor si však dejte na první chybu, jíž můžete udělat. Své úspory rozhodně nenechte jen tak na běžném bankovním účtu. Tam je totiž požírá inflace. Pokud jde o krátkodobou finanční rezervu, využijte pro ni spořicí účet. S ním se pojí řada přínosných výhod.

  • Peníze máte okamžitě k dispozici
  • Bez poplatků
  • Vyřízení online

V závislosti na poskytovateli spořicího účtu se domůžete nejrůznějších benefitů. Je to například možnost vytvořit si spořicí obálky, přičemž každou si pojmenujete podle plánovaného cíle a věci, jíž chcete zakoupit. V ideálním případě se naučte pravidelnosti z pohledu odkládání peněz na spořicí účet. Nastavte si třeba trvalý příkaz a máte po starostech.

Autor: shop.stockphotosecrets.com

Pravidelná kontrola rodinného rozpočtu

Je jasné, že životní situace každého z nás se mění. Proto rodinný rozpočet čas od času zaktualizujte. Díky tomu můžete najít nové zbytné věci nebo si naopak dopřejete v jiných segmentech každodenního žití, jakými jsou třeba výlety, jídlo a zábava. Pokud máte nějaké dluhy, snažte se je co možná nejdříve splatit, minimálně ty s vyššími úrokovými sazbami, ať zbytečně nepřeplácíte.

Založte si běžný a spořicí účet na internetu

Na závěr vám přinášíme ještě jeden praktický tip. A tím je vhodný výběr a založení zmíněných účtů. Ať už je to běžný účet nebo ten spořicí, vždy se snažte porovnat hned několik produktů naráz, abyste si vybrali ten nejvýhodnější pro vás. U spořicího účtu to platí dvojnásob, kde se vám určitě hodí to nejlepší zhodnocení finančních prostředků.

V tomto směru vám bude nápomocen srovnávací portál Půjčka.co. Ten se kromě úvěrových produktů zaměřuje také na výběr běžných a spořicích účtů. Porovnat je můžete na základě různých parametrů a zároveň se domůžete příjemného benefitu. Kvůli založení takového účtu nemusíte navštěvovat banku, ale využijete praktické online žádosti.

Neváhejte a pusťte se do tvorby finanční rezervy, která se pro vás a vaši rodinu stane přínosem v mnoha ohledech. Nyní už víte, jak na to a především, na co si dát pozor.