Výdaje procentem a paušální daň
Pokud jste podnikatel s příjmy do 2 milionů korun ročně, nemusíte své reálné příjmy a výdaje evidovat a místo toho můžete:
- Uplatňovat paušální výdaje procentem z příjmů – při výpočtu daně z příjmů uvádíte sazby, které určuje zákon. Řemeslníci například jako výdaj odečtou 80 % ročních příjmů, volné živnosti 60 % a právníci či lékaři 40 %.
- Přihlásit se k paušální dani – pravidelně odvádíte částku stanovenou zákonem (pro rok 2023 je to 6 208 Kč měsíčně), která zahrnuje daň z příjmů, zdravotní a sociální pojištění.
Daňová evidence pro podnikatele
Další možností je daňová evidence, která je vlastně zjednodušenou formou účetnictví. Evidujete:
- příjmy,
- výdaje,
- majetek,
- závazky.
Zákon neudává, jak má evidence vypadat. Údaje můžete zapisovat do excelové tabulky, ale jednodušší je použít software pro daňovou evidenci. K tomu je potřeba archivovat všechny účtenky, doklady za nákupy a faktury – včetně těch vystavených, abyste mohli prokázat všechny výdaje a příjmy.
Díky údajům v daňové evidenci máte nejen přehled o výdajích a příjmech, ale také podklady pro výpočet daně z příjmů a daňové přiznání.
Vedení účetnictví OSVČ
Poslední (a nejnáročnější) variantou je vedení účetnictví. Kromě evidence více údajů musíte každý rok zpracovat účetní rozvahu a výkaz zisku a ztráty (tzv. výsledovku). Díky tomu máte v účetnictví kompletní přehled o:
- nákladech,
- výnosech,
- stavu a pohybu majetku,
- stavu a pohybu závazků,
- výsledku hospodaření.
Účtuje se podvojným způsobem, to znamená, že jednu operaci (transakci) do účetnictví zanesete na dva účty – má dáti (MD) a dal (D). Slouží k tomu účetní program, například Money S3.
Kdy zvolit daňovou evidenci a kdy účetnictví
Daňovou evidenci mohou využívat fyzické osoby, které podnikají a nemusí vést účetnictví (případně nevykazují výdaje paušálem nebo nejsou v režimu paušální daně).
Účetnictví je povinné pro OSVČ, které:
- mají za uplynulý rok obrat nad 25 milionů korun,
- jsou zapsané v obchodním rejstříku,
- mají povinnost vést účetnictví podle zvláštního právního předpisu,
- jsou společníky ve firmě, kde alespoň jeden další společník vede účetnictví.
K vedení účetnictví ale může podnikatel přistoupit i dobrovolně.
Dále se účetnictví týká všech společností s ručením omezeným, akciových společností a dalších obchodních společností.
Daňovou evidenci zvládnete sami, s účetnictvím pomůže účetní
Vedení daňové evidence zvládají podnikatelé sami, ale pokud potřebujete, pomohou vám s ním externí účetní. Složitější účetnictví ale na odbornících nechte určitě. Kromě znalosti principů účtování totiž ovládají problematiku daní či zpracování mezd, se kterým vám pomohou.
Ať už se rozhodnete pro daňovou evidenci nebo účetnictví, pomůže vám (nebo vaší účetní) účetní program Money S3. Zdarma si ho vyzkoušíte a zjistíte, jak vám a účetní vyhovuje, až poté přejdete na placenou verzi.