Menu Zavřít

Je EOS považován za bezpečnou investici?

1. 10. 2021
Autor: Redakce
EOS je blockchainový ekosystém příští generace, kterému se i nadále dostává velkého mediálního pokrytí pro jeho rekordní ICO a jedinečné vlastnosti. 

Důležité je, že ekosystém EOS.IO vstoupil na trh s cílem zjednodušit programování a integraci chytrých smluv a vývoj decentralizovaných aplikací (Dapps). Podívejte se také na to jak koupit EOS.

Jedním z nejúžasnějších aspektů platformy EOS.IO je, že díky své jedinečné struktuře prakticky eliminuje transakční poplatky. Platforma je navíc velmi škálovatelná. Zprávy potvrzují, že EOS.IO může v transakcích za sekundu překonat hlavní kreditní karty, jako je Visa. Tímto způsobem poskytuje EOS perfektní základ pro vývojáře Dapp.

Dapps jsou protokoly navržené tak, aby fungovaly napříč decentralizovanými sítěmi, jako jsou tor nebo blockchain. Tyto aplikace se výrazně liší od svých centralizovaných předchůdců, protože k provozu nevyžadují žádnou centralizovanou podporu. Dapps spoléhá na soubor norem, aby zajistil interoperabilitu v rámci odvětví. Dapps tímto způsobem poskytuje světu inkluzivnější přístup k trhu.

Historie EOS-u

Historie společnosti EOS začíná v roce 2017 vydáním dokumentu společnosti. V příspěvku vývojáři vysvětlují svůj cíl představit vývojovou platformu Dapp schopnou bezpečně zpracovat tisíce transakcí za sekundu. Důležité je, že EOS se snaží stát se předním operačním systémem pro decentralizované aplikace. EOS proto obsahuje některé cenné funkce, jako je integrované ověřování uživatelů, cloudové úložiště a hostování serverů.

EOS je open-source software založený na blockchainu, vydaný 1. června 2018. Společnost EOS se během svého rekordního ICO rozhodla zvolit jiný přístup na trh. ICO, které trvalo celý rok, začalo oficiálně 26. června 2017. Během roku následujícího po spuštění byla Block.one distribuována jedna miliarda tokenů jako tokeny ERC-20.

V této době blockchain EOS.IO neexistoval, takže se vývojáři rozhodli vydat token na blockchainu Ethereum, aby získali finanční prostředky. Tato strategie se vyplatila a EOS si během akce zajistilo přes 4 miliardy dolarů. Zejména tyto prostředky šly přímo na dokončení blockchainu a ekosystému EOS

Jak funguje EOS?

Ekosystém EOS obsahuje plně vybavený ověřovací systém. Vývojáři mohou programovat uživatelské účty a udělit každému účtu přednastavenou úroveň oprávnění přímo z panelu EOS. Toto je kritická součást pro většinu dnešních Dapps.

Platforma navíc umožňuje podnikům sdílet přístup k databázi komukoli v síti. Naopak, společnosti mohou také odebírat data ze sítě EOS a rozhodnout se je ukládat lokálně. V této strategii zůstávají data mimo blockchain, dokud si to společnost nepřeje.

Cloudové úložiště

Dalším důležitým nástrojem, který je součástí vývojového balíčku EOS, je cloudové úložiště. EOS.IO poskytuje vývojářům Dapp server hosting i cloudové úložiště v rámci svého all-inclusive přístupu na trh. Tyto kritické součásti ekosystému EOS.IO z něj činí jeden z nejrychleji rostoucích protokolů Dapp současnosti.

Toto rozložení umožňuje vývojářům snadno vytvářet a nasazovat aplikace. Vývojáři získávají přístup ke všemu, co potřebují, přímo na dosah ruky. Díky funkcím, jako je hostování, cloudové úložiště a šířka pásma stahování, je vývoj hračkou. Tento přístup zase uvolňuje vývojáře, aby se soustředili spíše na funkce svých Dapps než na hardwarové starosti.

EOS navíc integruje pokročilou analýzu, která pomáhá vývojářům sledovat jejich výkon Dapps. Důkladná kontrola těchto dat poskytuje vývojářům cenný přehled o tom, jak zlepšit jejich aplikace. Důležité je, že za všechny tyto funkce se platí pouhým vložením tokenů EOS do schválené peněženky.

Nový typ konsensu

Vývojáři platformy EOS se rozhodli vyhýbat se mechanismu konsensu, který by byl mocný po moci, zavedeném na bitcoinovém blockchainu. Tento protokol je známý jako mechanismus konsensu Proof-of-work. K dokončení složitých matematických rovnic vyžaduje počítač, aby mezi sebou soutěžil.

Toto využití výpočetního výkonu použitého při řešení této rovnice odpovídá přímo větší spotřebě energie. V případě blockchainu bitcoinu spotřebuje síť více elektřiny než Dánsko. Naštěstí více než 80% energie z těžby bitcoinů pochází z obnovitelných zdrojů.

Proof-of-Stake (PoS)

Uznávajíce omezení systému PoW, vývojáři EOS se rozhodli použít jinou možnost. Mechanismus konsensu Proof-of-Stake jde o validaci stavu blockchainu jiným způsobem. V systému PoS si těžaři vůbec nekonkurují.

Místo toho ti, kteří se chtějí stát validátory transakcí, získají tokeny EOS a „vloží“ je do svých peněženek. Vkládání je držení vaší kryptoměny v peněžence. Je pozoruhodné, že čím více EOS vložíte, tím větší máte šanci, že schválíte další blok transakcí a získáte odměnu.

Podívejme se ještě na komunitu

Dalším důležitým aspektem EOS je jeho model správy. V systému EOS.IO mají výrobci bloků velkou kontrolu nad směrem sítě. Tito producenti bloků hlasují o příslušných otázkách. Tyto problémy mohou zahrnovat, které transakce jsou potvrzeny nebo zda aplikace běží správně. Hlasovací práva se také vztahují na hlavní síťové problémy, jako jsou změny zdrojového kódu jednotlivých aplikací.