Menu Zavřít

Koupit nové elektro jen proto, že má nižší spotřebu?

26. 10. 2022
Autor: Unsplash.com
Energie významně zdražily. A tak se nejedna domácnost zamýšlí nad koupí nových spotřebičů, které by braly méně elektřiny.

Má to ale smysl? Není vstupní náklad na pořízení nového přístroje mnohem vyšší než částka, o kterou dokáže snížit fakturu za elektřinu? Odpověď není snadná a liší se přístroj od přístroje. Nahlédněme tedy do energo poradny, abychom se dozvěděli víc.

Kupní ceny kriticky ovlivní celkový výsledek

Vzhledem k tomu, že jde o otázku úspor, hlavní podmínkou úspěchu je dostat se na co nejnižší náklady. A to nejen ohledně spotřeby, ale i při případné koupi nových spotřebičů s nižšími požadavky na provoz. Mnoho lidí proto vyhlíží nejen Datart Black Friday, ale i další pravidelné slevové akce v prodejnách elektro. Čím lépe nakoupíte, tím více se vám nové elektro s nižší spotřebou vyplatí.

Lednice s mrazákem

V souvislosti se spotřebou elektřiny se nejčastěji mluví o lednici a mrazáku. Důvod je nasnadě: jedou nepřetržitě celé dny a noci, a tak se jejich spotřeba promítá do celkového čísla na elektroměru snad nejvíce.

V energo poradně, kterou provozuje server Seznam.cz, najdeme odhad roční úspory při koupi nové lednice s mrazákem ve výši okolo 3 000 Kč. Odhad by vypočten pro cenu 9 Kč za KWh. Jinými slovy, za cirka čtyři roky si na sebe nová lednice s mrazákem vydělají. Tedy za předpokladu, že teď máte doma model starší 10 let a že ten nový budete vybírat z nižší, max. střední třídy cenových nabídek.

Elektrický bojler

Jestliže se ve vaší domácnosti ohřívá voda v elektrickém bojleru, na přetřes jistě už přišla i jeho spotřeba. Malá určitě není. Ale změnilo by se něco, kdybyste pořídili bojler nový? Odborníci z energo poradny se domnívají, že nikoliv. To ale neznamená, že byste bojler už neměli dál řešit. Právě naopak!

O úspoře elektrické energie je totiž nutné přemýšlet z jiného úhlu pohledu: minimalizovat dobu, po kterou bude bojler během dne v provozu. Stačí jej nastavit tak, aby pracoval třeba jen v podvečerních hodinách. Jestliže programovatelný bojler nemáte, snižte teplotu, na niž vodu ohřívá.

Televize

Pokud ještě máte starší typ televizoru s hlubokou konstrukcí, neměli byste s jeho výměnou vůbec váhat. V energo poradně propočítali roční náklady při ceně 9 Kč za KWh a každodenním čtyřhodinovém provozu. Nejnižší účet za elektřinu můžete očekávat u modelů s miniLED (1 401 Kč za rok), dále u OLED TV (1 442 Kč za rok). Na třetím místě jsou QLED televize se spotřebou elektřiny za 1 523 Kč ročně).

Robotický vysavač

Jste-li majiteli robotického vysavače, který je stále dobře funkční, byl by nesmysl se pídit po jiném jen kvůli spotřebě. Rozumnější bude snížit frekvenci vysávání. Místo každodenního zavést vysávání jednou za tři dny na exponovaných místech. A jednou za týden v celém bytě.

Výjimkou jsou jen domácnosti s dlouhosrstými domácími mazlíčky, kde by výpadek s vysáváním mohl zkomplikovat následnou údržbu koberců v bytě. Jestliže jste rovnou pořizovali robotický vysavač dostatečně vybavený i na zvířecí chlupy, můžete si bez rizika dovolit četnost vysávání snížit.

Pračka, sušička

Praní a sušení prádla patří k dalším často diskutovaným tématům ohledně spotřeby energie, zde samozřejmě i vody. Asi netřeba dodávat, že sušička je v současnosti luxusem, kterého se můžete snadno vzdát. Prádlo dokáže uschnout samo.

Ale samo se nevypere. Současné pračky dokáží vyprat za cirka 4,50 Kč elektřiny na jeden cyklus. U starších praček se nezřídka dostaneme i na 10 Kč na jeden cyklus (při ceně elektřiny 9 Kč za KWh). Na první pohled malý rozdíl. Ale pokud jej vynásobíte počtem praní za rok (4 pračky týdně v běžné rodině = 208 praní za rok), dostáváme se na úsporu cirka 1 144 Kč za rok.

Velmi starou pračku se tedy vyplatí vyměnit. U ostatních raději jen zracionalizujte praní: pračku zapínejte jen při plném bubnu. A perte na úsporném programu, kdykoliv jde o prádlo jen propocené nebo zaprášené z města. Spotřebu snížíte i nastavením nižších otáček při ždímání. Prádlo se vám navíc bude i lépe věšet.