Menu Zavřít

Obývák pro odvážné aneb maximalismus a art deco v praxi

19. 9. 2024
Autor: Unsplash.com
Hitem posledních let se stal minimalismus. Úhledně uklizené interiéry laděné do neutrálních tónů, minimum dekorací a obýváky jako vystřižené z magazínů o bydlení. 

Takové interiéry působí krásně a čistě, mnozí v nich ovšem postrádají osobitost. Proto opět získává na popularitě maximalismus a prvky art deco, které jsou všechno, jen ne nuda. Textury, pestré barvy, honosné látky, „nadýchané“ tvary, obrazy a lesk. Maximalistické a art deco interiéry kombinují zdánlivě nekombinovatelné – a přesto to vypadá dobře. Je ale třeba vědět, jak na to.

Základ je podobný

Maximalismus, jehož hlavním heslo zní „více je více“, je synonymem pro extravagantní a osobitý interiér, který se vyznačuje směsicí stylů a nechybí mu hravost ani kreativita. Na první pohled nemá žádná pravidla, použít tady můžete všechno, co vám padne do oka. Ať už je to obrovská sametová pohovka, barevné koberce a obrazy, tapety nebo bohatě zdobené polštáře. Střídají se tady barvy, vzory i textury a nic není špatně. Jen je třeba najít harmonii, která promění chaos v dobře promyšlený celek.

Podobné „náležitosti“ má potom i styl art deco. Na rozdíl od maximalismu sice nebývá tak „bláznivý“ a pestrobarevný, pořád ale platí, že je osobitý a obyvatelům takového interiéru nesmí chybět notná dávka odvahy. Výrazně se sem promítá inspirace pozdní secesí, rokokem nebo futurismem. Chybět by tak neměly zvířecí motivy nebo avantgardní prvky, ale ani geometrické tvary a jednoduché linie. Typické jsou i tmavé barvy nebo zlaté doplňky, které se postarají o dojem luxusu. I tady je třeba postupovat podle pravidel, aby nevznikl nesourodý chaos. Pojďme se kouknout, jakých pravidel se vyplatí držet.

1. Začněte zdmi

Chystáte se v rámci proměny vymalovat stěny, nebo je opatřit tapetami? Změna barvy nebo přidání vzorů na zdi obvykle udělají největší rozdíl a určí ráz celé místnosti. Proto je třeba tímto krokem začínat a teprve potom plánovat zbytek. Protože jinak by se mohlo snadno stát, že to přeženete a s výsledkem nebudete spokojení. Pokud se chystáte na barevnou výmalbu nebo tapety, nemusíte se toho bát a můžete jimi opatřit klidně více stěn. Opatrnější už ale buďte se vzory, které je lepší dávat vždy jen na jednu zeď.

2. Promyslete si každý krok

Pokud zatím tápete a rozmýšlíte, jak svůj maximalistický nebo art deco interiér vybavit, nesnažte se o proměnu ze dne na den. Nemusíte hned měnit veškeré vybavení a dekorace, klidně začněte krůček po krůčku. Až budete mít hotové stěny, přidejte třeba jen glamour pohovku, pověste na zeď umělecké dílo nebo vyměňte koberec či lustr. Inspiraci i tisíce kusů nábytku a doplňků v nejrůznějších stylech najdete na FAVI.

Postupně pak můžete přidávat další prvky. Dejte si ale pozor, abyste se pořád drželi předem promyšleného plánu. Cílem není zaplnit každý volný koutek ani nosit domů každý den nové a nové dekorace. Nesnažte se o extravaganci za každou cenu, ale vytvořte si osobitý interiér promyšlený do posledního detailu, ke kterému si vytvoříte silné pouto.

3. Vyberte jednotící prvek

Ať už to bude konkrétní barva, motiv, textura nebo třeba stejně tvarovaný nábytek, je třeba najít jednotící prvek. Takový, který se objeví na různých místech v místnosti a dá jasně najevo, že interiér není nesourodou směsicí, ale že nad ním někdo pořádně přemýšlel. Dejte si jen pozor, abyste to nepřehnali. Geometrický vzor sice může být skvělým jednotícím prvkem, pokud se ale objeví na zdech, kobercích, polštářích i obrazech, už toho může být moc. Když se tedy rozhodnete třeba právě pro vzorované tapety, dejte je skutečně jen na jednu stěnu – a už vynechte obrazy a nástěnné dekorace se stejným motivem. Se vzory celkově nakládejte trochu opatrněji. V extravagantních „katalogových“ interiérech se sice často divoce střídají, designér-začátečník by ale nemusel odhadnout tu správnou míru. Proto si raději vyberte dominantní prvek, který už jen doplníte nádechem něčeho dalšího.

4. Vyberte si barevnou paletu

U obou stylů sice platí, že se nemusíte bát ani odvážnějších barevných kombinací, nějaká pravidla to ale mít musí. Vyvarujte se toho, aby místnost hrála všemi barvami, které existují. Raději si vyberte dvě až tři – a pracujte s jejich odstíny. Vybírejte samozřejmě především podle svých preferencí, na pomoc si ale vezměte i takzvaný barevný kruh, se kterým běžně pracují designéři. Jedná se o pomůcku, která vám pomůže vybrat vzájemně dobře fungující barvy. Pokud se necítíte na velké experimenty, sáhněte po barvách, které spolu na barevném kruhu sousedí. Jestliže naopak chcete dosáhnout co největšího kontrastu, pak zvolte barvy položené proti sobě.