Menu Zavřít

Práce ve stoje: Jak na produktivní práci bez sezení

29. 2. 2024
Autor: Freepik.com
Zatímco tradiční pracovní prostředí byl navržen s ohledem na sedavý životní styl, výzkumy ukazují, že alternativa – práce ve stoje – může nabídnout řadu výhod pro zdraví, produktivitu a celkovou pohodu zaměstnanců. Přesto je důležité brát v úvahu i potenciální rizika spojená s dlouhodobou prací ve stoje a vědět, jak těmto nežádoucím účinkům předejít.

Benefity práce ve stoje

Při práci ve stoje zapojíte více svalových skupin než u sezení, což pomáhá předcházet svalové slabosti. Podporujete i lepší celkovou fyzickou kondici. Více se hýbete, přecházíte a přešlapuje a můžete se jednoduše protáhnout.

Zlepší se vám držení těla, protože při stání je jednodušší se udržet ve správném postoji. Prací ve stoje můžete předejít prohnutí zad a špatnému držení těla, pokud se na správný postoj budete, alespoň trochu soustředit. Předcházíte tak bolestem zad a krční páteře.

Pravděpodobně pocítíte zvýšení produktivity. Mnoho lidí hlásí, že se při práci ve stoje cítí energičtější a soustředěnější, což může vést právě k vyšší produktivitě.

Prevence dalších zdravotních problémů. Díky práci ve stoje lze snížit riziko obezity, diabetu typu 2, kardiovaskulárních onemocnění a dalších civilizačních nemocí.

Rizika a na co si dát pozor

I přes řadu benefitů je důležité nezapomenout, že dlouhodobá práce ve stoje může mít také svá rizika. K těm patří:

  • Bolesti nohou, zad a kloubů: Dlouhé stání bez pohybu může vést k bolestem a brnění nohou, zatěžuje velké klouby i páteř. Při špatném postoji dochází k bolestem zad a dalším potížím s pohybovým aparátem.
  • Problémy s krevním oběhem: Stálé stání na jednom místě může podpořit problémy s krevním oběhem, křečové žíly. Nastat mohou i samotné křeče. Pokud trpíte na otoky nohou, tak vám práce ve stoje nemusí vůbec svědčit.
  • Únava: Přechod z převážně sedavého způsobu práce na stání může způsobit rychlejší únavu, pokud na to tělo nebylo do teď zvyklé.

Dejte si pozor na jednostranný pohyb, a to i v případě práce ve stoje. Stejně jako je nepřirozené osmihodinové sezení na kancelářské židli, tak vám neprospěje ani 8 hodin stání u kancelářského stolu.

Autor: Freepik.com

Jak správně pracovat ve stoje

Aby se minimalizovaly rizika a maximalizovaly benefity, je důležité dodržovat několik klíčových zásad, které vám pomohou s přechodem na práci ve stoje.

Používejte polohovatelný stůl. Tento typ stolu umožňuje snadno přecházet mezi sezením a stáním, což je ideální pro postupný přechod a přizpůsobení těla novému způsobu práce.  Zároveň se doporučuje střídat mezi sezením a stáním. Střídejte polohy každou hodinu, aby se předešlo únavě a zdravotním problémům.

Elektrické i manuálně nastavitelné stoly pořídíte v mnoha prodejnách kancelářského nábytku a také na internetu. Zkuste se po nich poohlédnout třeba tady.

Dejte si pozor na správnou výšku pracovní plochy. Výška stolu by měla být nastavena tak, aby vaše paže byly při psaní na klávesnici ve vodorovné pozici a monitor počítače byl ve výšce očí.

Investujte do kvalitní podlahové podložky. Speciální ergonomické podložky mohou pomoci zmírnit tlak na nohy, zlepšit prokrvení a pohodlí při stání. Pravidelně se protahujte a soustřeďte se na správný postoj. Pro stání zvolte správnou obuv a sem tam si boty zujte a stůjte na boso nebo v ponožkách.