Menu Zavřít

Revolvingový úvěr: Co to je a jaké jsou jeho (ne)výhody

10. 4. 2021
Autor: Redakce

Revolvingový úvěr. Že jste tenhle pojem nikdy neslyšeli a rozhodně se neplánujete pustit do dobrodružství s netradičním finančním produktem? Zadržte, možná už jste se s ním přeci jen někdy „setkali“, jen o tom nevíte.  Typickým příkladem revolvingového úvěru je totiž kreditní karta. A tu mělo v roce 2020 u banky sjednanou 22 % Čechů. Podívejte se společně s námi, jak revolvingový úvěr funguje, jaké jsou jeho výhody a na co si dát pozor.

Co je to revolvingový úvěr?

Revolvingový úvěr spadá mezi krátkodobé spotřebitelské úvěry. Od ostatních typů spotřebitelských úvěrů se liší tím, že si ho sjednáte jen jednou (typicky si u banky zažádáte o kreditní kartu) a pak ho můžete opakovaně čerpat. A samozřejmě opakovaně splácet.

Nejčastěji ho lidé využívají v okamžicích, kdy potřebují rychle zafinancovat neočekávaný výdaj, ale v danou chvíli jim chybí finanční prostředky. Třeba proto, že čekají na zaplacení faktur od zákazníků nebo na to, až jim na účet dorazí další výplata.

Pokud nečerpáte, jde vlastně o (téměř) bezplatnou finanční rezervu, do které můžete sáhnout v případě nenadálé události. A pokud disciplinovaně splácíte a hlídáte si bezúročné období, jde o ideální „záplatu“ na krátkodobé výpadky.

A co si představit pod pojmem „čerpat“? Revolvingový úvěr můžete prostřednictvím kreditní karty využít k podobným transakcím jako svou debetní kartu – tedy k výběrům z bankomatů (jen pozor na vysoké poplatky za výběr), platbám u obchodníků nebo převodu peněz na jiný účet. Opatrní buďte ale tehdy, pokud chcete splácet v bezúročném období. Mnohdy ho banky nabízí třeba jen při platbách v obchodech, zatímco u výběru kreditkou z bankomatu s ním počítat nemůžete.


Pozor na poplatek za vedení

Slovo „téměř“ v předchozí části je zcela na místě: Některé banky vám kreditní kartu, respektive její vedení, nabídnou bezplatně, jinde ale za vedení revolvingového účtu zaplatíte několik desítek korun měsíčně. V případě prémiových kreditních karet (které nabízejí i další benefity) jde o stokoruny, někdy i nízké tisíce.


Obvykle platíte, když čerpáte

Zatímco běžnou půjčku si musíte pokaždé sjednat a pak ji každý měsíc splácíte formou pravidelných splátek, o revolvingový úvěr žádáte jen jednou. Nicméně banka si vás, stejně jako v případě běžné půjčky „proklepne“ – podle toho vám schválí výši úvěru. Pak už je na vás, jak a kdy budete čerpat. A kdy budete splácet.

obr1:

Popisek: U plateb kreditkou si dejte pozor na jejich „lehkost“. Splácení je pak výrazně těžší než utrácení.

Pokud ale nechcete zbytečně platit za úroky, pohlídejte si bezúročné období. To se standardně u českých bank pohybuje mezi 40 až 60 dny a jak jsme již uvedli, může se vztahovat jen na některé typy transakcí. Pokud do tohoto termínu splatíte celou částku, kterou jste prostřednictvím revolvingového úvěru čerpali, nezaplatíte na úrocích ani korunu. V opačném případě ale počítejte s ročním úrokem nejčastěji mezi 20 až 25 %.

Kreditka od Hello bank! jako finanční rezerva

Přemýšlíte o tom, u koho si kreditní kartu sjednat? Na předních příčkách v anketě Zlatá koruna se pravidelně umisťuje Kreditka od Hello bank! Ta nabízí úvěrový rámec až 150 000 Kč, bezúročné období až 55 dní a pravidelné měsíční odměny až 150 Kč za platby kartou v obchodech. A když ji nepoužíváte, nic neplatíte. A to ani za výpis z účtu, pokud si v internetovém bankovnictví nastavíte jeho elektronické zasílání.

Kreditka od Hello bank! se také může pochlubit nejlepším směnným kurzem pro zahraniční platby a třeba i tím, že si při platbě u obchodníka můžete zdarma vybrat hotovost. Pro její sjednání nepotřebujte mít u Hello bank! ani klasický běžný účet a kromě kreditní platební karty si můžete zažádat až o 3 platební nálepky zdarma. Ty nalepíte třeba na mobil nebo klíčenku a odpadne vám složité hledání peněženky v obchodě.