Jaká rizika může ukončení pracovního poměru přinést? A jak rychle najít nové zaměstnání?
Základní způsoby ukončení pracovního poměru:
- Dohoda: Nejjednodušší způsob, kdy se obě strany dohodnou na ukončení pracovního poměru k určitému datu.
- Výpověď: Jednostranné ukončení pracovního poměru, které může podat buď zaměstnavatel, nebo zaměstnanec. Výpověď musí být písemná a musí obsahovat důvod a výpovědní dobu.
- Okamžité zrušení: Extrémní případ, kdy může být pracovní poměr ukončen okamžitě z vážných důvodů (např. hrubé porušení pracovních povinností).
- Zrušení ve zkušební době: Během zkušební doby může být pracovní poměr ukončen kdykoli bez udání důvodu.
- Ukončení na dobu určitou: Pracovní poměr na dobu určitou končí automaticky uplynutím sjednané doby.
Mezi důvody k ukončení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele patří např. nadbytečnost, porušení pracovních povinností, dlouhodobá nemoc nebo zrušení zaměstnavatele.
Zaměstnanec nejčastěji podává výpověď z důvodu nalezení nového zaměstnání, nespokojenosti s pracovními podmínkami nebo z osobních či zdravotních důvodů. V tomto případě se může hodit vzor výpovědi z pracovního poměru.
Rizika ukončení pracovního poměru
Ukončení pracovního poměru, ať už z iniciativy zaměstnance, nebo zaměstnavatele, přináší řadu změn a může být spojeno s určitými riziky.
Mezi nejčastější rizika ukončení pracovního poměru patří:
- ztráta příjmu
- obtíže při hledání nové zaměstnání
- psychické problémy
- sociální izolace
Pokud se člověk chystá ukončit pracovní poměr, měl by si rozhodně vytvořit finanční rezervu, rozvíjet své dovednosti a rozšiřovat svoje profesní kontakty. Také je dobré ukončit pracovní poměr až v případě, že je na obzoru nová práce.
Jak si najít nové zaměstnání?
Hledání nového zaměstnání může být náročný proces, ovšem s dobrým plánem a správnými nástroji se může zadařit poměrně rychle.
Na začátku by si měl člověk rozhodně definovat, co konkrétně chce dělat, a zaměřit se tak na konkrétní obory nebo pozice.
Dále je důležité aktualizovat svůj životopis, kam je dobré uvést všechny relevantní pracovní zkušenosti, vzdělání a dovednosti.
Pokud chce člověk např. podnikat, měl by si rozmyslet, v čem chce podnikat a kolik do toho chce vložit financí. Začít s podnikáním není v České republice nic těžkého, stačí si založit živnost.
Jakmile je živnost vytvořena, je daný subjekt k dispozici k nahlédnutí v živnostenském rejstříku. Nahlížení do živnostenského rejstříku slouží např. k ověření existence firmy nebo ke zjištění kontaktních údajů.
Práce z domova
S rostoucí digitalizací se stále více firem otevírá možnosti práce na dálku, proto je vhodné se v případě ztráty zaměstnání poohlédnout i po tomto typu práce. V České republice se trh práce z domova výrazně rozrůstá a nabízí širokou škálu příležitostí.
Výjimkou je však práce z domu pro ženy na rodičovské dovolené, které na trhu práce v České republice není dostatek.
Mezi možnosti práce z domu pro ženy na rodičovské dovolené patří např.:
- manuální práce
- online lektorství
- virtuální asistence
- korektury a překlady
- copywriting
- affiliate marketing
Téměř všechny výše zmíněné možnosti jsou časově náročné a mnoho maminek si je z časových důvodů nemůže dovolit. Nejvhodnější je takový typ práce, který lze provádět kdykoliv bez časového omezení (nejlépe večer).
Velké množství práce z domova je také logicky odváděno online, přičemž po čase může hrozit zvýšení rizika práce na počítačích.
Mezi rizika práce z domova na počítači patří např.:
- problémy se zády, krční páteří nebo zápěstími
- sociální izolace
- problémy se zrakem
- málo pohybu
- špatné jídelní návyky
Důležité je také čas od času vyčistit počítač, aby člověk předešel budoucím problémům. Tipů, jak na čistý počítač, existuje na internetu velké množství. Rady může poskytnout také kamarád nebo IT specialista.