Menu Zavřít

S čím vám pomůže revolvingový úvěr?

25. 4. 2022
Autor: Shutterstock

Všichni známe spotřebitelský úvěr, ale jakmile se před slovo úvěr začnou přidávat jiná přídavná jména, začínají někteří z nás tápat. Úvěry přitom nejsou složité, jen je jich spousta a dále se dělí. Pojďme se podívat na jeden z nich, který je stále oblíbenější – revolvingový úvěr.

Opakované čerpání peněz táhne

Co mají společného revolvingový úvěr s úvěrem spotřebitelským? Revolvingový úvěr je variantou spotřebitelského a dá se čerpat opakovaně. Stojí na myšlence, že půjčené peníze můžeme postupně splácet a zároveň znovu čerpat, a to do výše dříve sjednaného limitu.

Na rozdíl od klasického hotovostního úvěru se tak splácením obnovuje, aniž bychom o to museli žádat. Pokud si tedy sjednáme revolvingový úvěr například na 200 tisíc korun, můžeme část půjčky splatit a zároveň opět využít sumu, kterou budeme potřebovat.

Podobnost s kontokorentem

Možná si při čtení našeho článku říkáte, že vám revolvingový úvěr připomíná klasický kontokorent. A nejste daleko od pravdy, protože oba fungují na podobném principu. V případě, že nebankovní poskytovatel nebo banka úvěr schválí, získáme stálou finanční rezervu. Z té pak můžeme znovu čerpat peníze, a to až do výše sjednaného limitu – takzvaného úvěrového rámce.

Když z úvěru nečerpáme peníze, tak za ně neplatíme. Z dříve uvedeného také vyplývá, že revolvingový úvěr nekončí svým splacením, ale až ukončením smlouvy.

Krátkodobý a bezúčelový úvěr

Úvěry můžeme dle jejich délky splatnosti rozdělit na krátkodobé, střednědobé a dlouhodobé. Revolvingový úvěr přitom spadá mezi ty krátkodobé, což ale neznamená, že ho musíme splatit co nejdříve, například během jednoho roku. Díky jeho nastavení z něj můžeme čerpat a zároveň jej splácet i několik let. A je přitom jedno, na co peníze využijeme, protože jde o bezúčelový úvěr.