Ochrana hráčů v Česku je vysoká, a to díky přísné regulaci hazardních her. Provozovatelé hazardních her mají povinnost dodržovat mnohá opatření, jejichž cílem je co nejvíce omezit rizikové hraní, kterým jsou ohrožena jedna až tři procenta populace. Jedná se například o opatření sebeomezující, která si hráči nastavují sami. „Překročení vlastních hranic vám nic pozitivního nepřinese, naopak. Jak se říká, ‚nic se nemá přehánět,‘ a proto je dobré i při hraní myslet na to, kolik peněz si můžeme dovolit utratit nebo mít jasně vymezený čas, aby se hraní nestalo hlavní náplní dne,” přibližuje Jan Řehola, ředitel Institutu pro regulaci hazardních her (IPRH), který stojí za projektem Zodpovědného hraní.
Jednotliví provozovatelé umožňují hráčům nastavit si vlastní limity hraní nebo přihlášení. V uživatelském rozhraní si tak mohou zvolit maximální počet odehraných hodin, ale také přihlášení za měsíc. Sebeomezující limity je možné si kdykoliv upravit, při jejich snížení se změna projeví až za sedm dní.
Nastavení rozpočtu
Umět si odložit správnou výši peněz a té se držet není pro všechny jednoduché. „Hraní hazardních her se nikdy nesmí stát způsobem vydělávání peněz, ale vždy musí být především formou zábavy. Vymezené peníze by pak rozhodně neměly ohrožovat vaše běžné výdaje na bydlení, jídlo a každodenní fungování,” upozorňuje Jan Řehola. Při samotném hraní je důležité sázet peníze rovnoměrně. Obecně se v tomto směru doporučuje dávat na každou sázkovou příležitost maximálně tři procenta z vyčleněných peněz.
Velkou výhodou je, že si hráč může sám nastavit řadu omezení, které ho budou automaticky chránit. Všichni legální provozovatelé po registraci nabídnou hned čtyři finanční limity a hráč si tak může určit, kolik nejvíce peněz prosází za jeden den nebo také za celý měsíc. Zároveň vedle toho nabízí i možnost stanovit si denní a měsíční částky v podobě povolených proher. Jakmile nastavené hranice hráč překročí, dá si od hraní menší pauzu. „Tento systém je klíčový, jelikož dokáže zabránit situaci, kdy hráč zkouší neustále vyhrát své peníze zpět,” zdůrazňuje výhody limitů Řehola z IPRH.
Existuje také omezení v podobě počtu přihlášení za jeden měsíc. Do toho se počítá vše – tedy i ty případy, kdy je hráč automaticky odhlášení kvůli delší neaktivitě.
Panic button okamžitě ukončí hru
Od začátku července letošního roku nově platí povinnost začlenit do her jasně viditelné tlačítko pro ukončení hry – takzvaný panic button neboli tlačítko Vyloučit se z hraní. „Na scénu tak přišel nový nástroj pro zodpovědné hraní, který jak v kamenných hernách, tak online prostředí poskytuje okamžitou pomoc v krizových situacích. Stisknutím tohoto tlačítka si totiž sami hráči naordinují pauzu od hazardních her, a to minimálně na dva dny,” uvádí ředitel IPRH. Po zmáčknutí tlačítka se totiž jejich jméno automaticky propíše do Rejstříku vyloučených osob (RVO) a nebudou vpuštěni do žádné fyzické herny, ani se nebudou moci přihlásit do online hazardních portálů.
Dle posledních dat je v RVO, který funguje od roku 2020, aktuálně zapsaných 201 221 osob. Drtivá většina je zde zapsána z úřední moci, a to kvůli insolvencím, neplní vyživovací povinnost na své dítě, mají nařízení zákaz hraní nebo pobírají dávky v hmotné nouzi. Návod, jak se dobrovolně zapsat do RVO, je přehledně k dispozici na stránkách projektu Zodpovědné hraní.