Menu Zavřít

Vydělávat jako banka může kdokoliv, říká šéf Zonky Pavel Novák

13. 2. 2020
Autor: Redakce

Před pěti lety se Zonky postaralo o revoluci na finančním trhu, dnes už patří k běžně vyhledávaným investičním nástrojům. Generální ředitel společnosti Pavel Novák často říká, že Zonky umožní lidem, aby vydělávali jako banka. Ve velkém rozhovoru nám prozradil, co to znamená v praxi a jak Zonky vložené finance klientů chrání.

Když se řekne Zonky - co si mám představit?
Představte si ty nejnovější technologie, které lidem zhodnocují jejich peníze. Kdykoliv a odkudkoliv. Zonky je chytrá investiční služba pro investory začátečníky i zkušené investory.

Často říkáte, že lidem umožníte vydělávat jako banka. To jde?
V principu ano. Banky vydělávají tak, že půjčují uložené peníze svých klientů, kterým úročí na spořicím účtu do dvou procent, na běžných účtech často nulou. A vydělávají velké peníze na úroku, za který půjčují. V Zonky investor sám vydělává díky investicím do stovek úvěrů, a vydělává tak jako banka.

Můžete uvést nějaká čísla, abychom si udělali představu, jak velké Zonky je?
Zonky funguje od roku 2014. Lidé už na Zonky investovali 3,5 miliardy a půjčili si více než 10 miliard korun. Část peněz stále ještě poskytuje institucionální investor, ale i to se nám daří měnit. Meziročně jsme v minulém roce v objemu úvěrů vyrostli o 40 %. Máme přes 80 tisíc klientů. To vše je srovnatelné s menšími bankami, v nových půjčkách už máme podíl téměř 5 procent.

Proč bych měl právě Zonky svěřit své peníze?
Zonky je služba budoucnosti. Jsme inovativní společnost, která se rozhodla fungovat jinak než ostatní na trhu. Věříme, že to, co děláme, bude za pár let naprosto běžné. Získat důvěru lidí k něčemu novému není samozřejmě jednoduché, ale nám se to daří. Jsme naprosto transparentní, otevření a máme skvělý zákaznický servis. Podařilo se nám vybudovat kvalitní značku. Osm z deseti našich klientů by Zonky doporučilo dál svým přátelům a rodině. Investoři u nás oceňují především stabilitu výnosu, posílají k nám miliony denně.

Co máte lepšího než konkurence?
S námi můžete začít investovat třeba večer z obýváku. A neříkáme to jen jako frázi, která se dobře hodí do reklamy v časopise. Mnoho společností se chlubí rychlostí a online procesem. Jenže pak přijdou všechna ta ALE - podpisy na pobočkách, založení nových účtů, osobní ověřování totožnosti. My vás s ničím takovým neotravujeme. Nestavíme bariéry, bouráme je. Jsme 21. století, některé banky připomínají spíš pravěk.

A jak si stojíte ve srovnání s podobnými službami, prostřednictvím kterých lidé investují do úvěrů?
Řeknu to takhle - pokud někdo slibuje dvouciferné zhodnocení, nemůže být jeho byznys postaven na pevných základech. Jednoduše řečeno v kombinaci nízkého rizika a slušného výnosu patří Zonky na trhu mezi ty nejlepší.

Sám osobně na procesy ve firmě dohlížíte?
Jsem v Zonky každý den a samozřejmě i ve firmě fungujeme trochu jinak. Tak jak jsme otevření vůči klientům, jsme otevření i sami k sobě. Takže u nás nejsou dveře, recepce, hodně věcí řešíme online, ale na druhou stranu kdokoliv za mnou může přes den zajít a téměř vše domluvíme do pár minut. Ale abych se vrátil zpátky k otázce, já osobně samozřejmě nemůžu dohlížet na všechno, co se v Zonky děje, ale stoprocentně stojím za lidmi, kteří mají na starosti jednotlivé procesy. A oni zase stojí za našimi službami. Třeba náš manažer risku dokonce sám vystupuje v kampani na naši novinku Zonky Rentiér. Produkty, které nabízíme, mají naši absolutní důvěru.

Když už jsme u rizika, kolik máte problematických úvěrů?
Problematické žadatele v podstatě eliminujeme hned na začátku při žádosti o půjčku. Navíc, díky našemu kvalitnímu procesu vymáhání dokážeme velkou část splátek v prodlení vyřešit. Za celou dobu působení Zonky na tuzemském trhu, bylo jenom 1,97 % veškerých půjček zesplatněných, na bankovním trhu je to aktuálně 4,21 %. Z čísla 1,97 % je následně ještě třetina z nich získána zpátky. Celkové roční náklady na riziko jsou tedy jen 1,4 %.

Pro investora je určitě také důležité, jakým způsobem ověřujete důvěryhodnost zájemců o půjčku?
Vždy ověřujeme dva doklady totožnosti a z registru neplatných průkazů zjišťujeme, jestli doklad není hlášen jako kradený. Tím zároveň chráníme i zákazníky, aby někdo nezneužil jejich identitu. U každého člověka, který si půjčuje, vytváříme jeho ekonomický model a propočítáváme, jaké dopady na jeho finanční situaci bude půjčka mít. Nepůjčujeme lidem, které by půjčka ohrozila existenčně a roztočila u nich spirálu dluhů. V registrech, do kterých při poptávce nahlížíme, získáváme informace o finanční historii dotazovaného a o jeho případném zadlužení, či naopak dobré platební morálce u jiných společností. Nahlížíme i do insolvenčního rejstříku, registru dlužníků, administrativního registru ekonomických subjektů živnostenského rejstříku, katastru nemovitostí a centrální evidence exekucí. Taktéž podrobně kontrolujeme, jestli se nejedná o podvod při půjčování.

Co byste poradil někomu, kdo má volných 100 tisíc a chce investovat na Zonky?
Nejprve bych se zeptal, jestli má čas a chuť se investování věnovat. Pokud ano - je tu pro něj klasické tržiště půjček, na kterém se může investor vyřádit. Sám investuje do úvěrů, skládá si portfolio, prodává úvěry nebo naopak kupuje další a další investice. Zhodnocení se pohybuje průměrně okolo 5 - 7 %. Hodně lidí ale nemá čas starat se o své portfolio nebo je to jednoduše nebaví. Pro ně jsme vymysleli Rentiéra.

Myslíte to tak, že jste vytvořili produkt přímo na míru klientům?
Přesně, klientům nasloucháme, po Rentiérovi byla obrovská poptávka. Počet investorů, kteří mají na Zonky investováno více než milion korun, je už přes 500 a stále roste. Dosud bylo možné investovat na Zonky tak, že jste si vybíral úvěry a vkládal do nich jednotlivě od dvou set korun výš. To samozřejmě pořád funguje, Rentiéra jsme přidali. Nabízí možnost nevybírat si půjčky jednotlivě, ale nechat to na nás. Od padesáti tisíc korun výše můžete investovat tak, že my za vás vybereme od stovky až několik tisíc půjček, do kterých vaše peníze zainvestujeme. Navíc vždy, když vám od vašich klientů přijde splátka, my ji znovu zainvestujeme. Vaše peníze tak pořád vydělávají. Představte si to jako takový automatický model pro investování. Je to, jako by každý náš investor vlastnil takovou malou banku. Teď jsme se dostali zpátky k tomu, že klienti u nás opravdu mohou vydělávat jako banka.

Pro koho je Rentiér vhodný?
Já se nebojím říct, že pro každého, kdo chce vyšší výnos než běžně využívané produkty, jako jsou třeba termínované vklady nebo podílové fondy. Na Rentiérovi očekáváme výnos ve výši 4,4 %. Produkt je také vhodný pro investora začátečníka nebo konzervativnějšího klienta. Vzhledem k tomu, že jsme vyvinuli unikátní algoritmus, který rozdělí finance až do tisíců půjček, vytvoří se tak velmi bezpečné investiční portfolio. Je škoda nechat peníze ležet třeba na běžných nebo spořicích účtech, když vám můžou vydělávat.

Jak jsou finanční prostředky chráněny? Třeba i před možným ochlazením ekonomiky.
Jde o investiční produkt, kde je vždy nějaké riziko. Právě proto je nutné, aby byla minimální investice 50 tisíc korun. S touto částkou už dokážeme vytvořit takové portfolio, které bude odolné i vůči případným výkyvům nebo ochlazení ekonomiky. Důkladné rozložení investic pak doporučujeme i našim klientům, kteří investují sami. Pořád říkáme - diverzifikujte, rozložte investice do více půjček a udržujte si rozmanité portfolio. Když to dodrží, nemusí mít o své peníze strach. Já osobně nečekám nějaké výrazné ochlazení české ekonomiky v příštím roce. A pokud by nastalo v následujících letech, investice typu Rentiér právě můžou peníze dobře ochránit.