Menu Zavřít

Narušení důvěry. Praha pocítí újmu, varuje čínská ambasáda před vypovězením smlouvy s Pekingem

9. 10. 2019
Autor: čtk

Rozhodnutí radních hlavního města o vypovězení sesterské smlouvy mezi Prahou a Pekingem označilo čínské velvyslanectví v Česku za narušení důvěry a poškození čínsko-českých vztahů. Velvyslanec Čang Ťien-min vyzval pražský magistrát ke změně přístupu. V opačném případě podle něj pocítí újmu svých vlastních zájmů. Kvůli vypovězení smlouvy už Peking předal Praze svůj vážný protest, uvedl.

O vypovězení smlouvy rozhodli pražští radní v pondělí. Důvodem byla neochota čínské strany jednat o vyškrtnutí klauzule o uznání jedné Číny. Rozhodnutí ještě musí schválit zastupitelstvo.

Podle čínského velvyslance se princip jedné Číny dotýká čínské suverenity a je předpokladem pro veškerou výměnu a spolupráci, které čínská strana rozvíjí s ostatními zeměmi. Dodal, že česká vláda zásadu jedné Číny důsledně dodržuje.

Co si myslíte o vypovězení smlouvy Prahy s Pekingem?

Velvyslanec vyzval pražský magistrát, aby co nejdříve změnil svůj přístup. „V opačném případě nakonec pocítí újmu jeho vlastní zájmy,“ uvedl velvyslanec.

„Já jsem přesvědčen, že do diplomacie nepatří výhrůžky,“ reagoval dnes ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) na čínské stanovisko. „Já jsem i čínskému velvyslanci říkal, že bychom se měli soustředit spíše na vytváření přátelského prostředí pro rozvoj našich vztahů než posunout tu výměnu do mediálních výstupů, které jsou vnímány i českou veřejností velmi negativně,“ uvedl. Nové setkání s ambasadorem kvůli jeho vyjádřením ale neplánuje.

Petříček nechtěl předjímat, jaká bude čínská reakce na rozhodnutí pražské rady. Zdůraznil, že stanovisko české vlády k politice jedné Číny se nijak nemění. „My jsme jasně deklarovali, že máme zájem pokračovat ve strategickém dialogu s Čínou, který jsme zahájili v roce 2016. Že bychom rádi, aby se uskutečnilo mezivládní jednání, na které už dlouho hledáme termín,“ řekl.


Čína ruší vystoupení umělců spjatých s Prahou: kvůli výrokům primátora Hřiba

 Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti)


Ministr zdůraznil, že respektuje rozhodnutí demokraticky zvolené pražské samosprávy. Připomněl také, že s primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti) o situaci o víkendu mluvil. „Upozornil jsem, že v oblasti lidských práv vláda dělá hodně věcí ve vztahu k Číně, že je to součást našeho dialogu,“ řekl. Varoval primátora před tím, že by si Česko mohlo kvůli pražskému rozhodnutí zavřít vrátka pro diskusi s čínskou stranou.

„V momentě, kdy vám od partnera chodí čisté výhružky, nelze o trvání partnerství hovořit. My jsme od začátku chtěli pouze odpolitizovat vztah mezi Pekingem a Prahou, aby hlavní město nebylo zatahováno do zahraniční politiky České republiky,“ uvedl na twitteru Hřib. Vyjádřil přesvědčení, že vypovězení smlouvy s Pekingem schválí příští týden i pražské zastupitelstvo. Stanovisko čínské ambasády podle něj vypovídá o totalitním pohledu na svět.

Smlouvu s Pekingem schválila Praha v minulém volebním období za primátorky Adriany Krnáčové (ANO). V únoru 2016 pro ni bylo 35 z 65 zastupitelů, prošla hlasy ANO, ČSSD, KSČM a části ODS.

Současné vedení města, které tvoří Piráti, Praha Sobě a Spolu pro Prahu, vyzvalo Peking k jednání o vyškrtnutí zmíněné části letos v lednu. Vyjednávání se vedlo korespondenčně. Čínská strana na opakované návrhy o vyjmutí článku tři reagovala odmítavě, na poslední urgenci pak vůbec, což vedlo vedení města k návrhu celou smlouvu vypovědět.

Čtěte také:

Číně se nelíbí jednání pražské radnice. Nenarušujte vzájemné vztahy, vyzývá primátora Hřiba

Pragmatismus změnil Čínu v globální mocnost

bitcoin školení listopad 24

Německý průmysl varuje před čínským státním kapitalismem: EU se musí bránit

Černá listina se plní. Čínský velký bratr už rozhoduje, kdo smí do vlaku

  • Našli jste v článku chybu?