Menu Zavřít

Návrh pražského rozpočtu na příští rok: koalice počítá s příjmy 59 miliard

27. 11. 2018
Autor: čtk

Praha by mohla v příštím roce hospodařit s příjmy více než 59 miliard a výdaji 73,5 miliardy korun. Rozdíl dorovná mimo jiné převody peněz z letošního roku či financemi od státu. Na investice by mělo jít kolem 14,3 miliardy. Městské části pak dostanou na svůj chod dohromady 5,76 miliardy. Vyplývá to z materiálu, který dnes schválili pražští radní. Návrh ještě není definitivní, nejsou v něm započítány například některé převody peněz.

Celkový rámec rozpočtu dosáhne po započtení přesunu rezerv z letošního roku 77,6 miliardy korun. Převádět bude město 4,1 miliardy korun, například na bezpečnost to bude 150 milionů korun.

Z celkových výdajů mají podle dokumentu dosáhnout běžné výdaje 58,98 miliardy, což je o asi pět miliard více než v rozpočtu schváleném na letošek. Nejvyšší částka je plánována na dopravu, a to zhruba 21 miliard, a na školství 15 miliard korun. Po téměř třech miliardách půjde na zdravotnictví a sociální oblast a bezpečnost.

Běžné výdaje vzrostly od roku 2015 ze 47 miliard na 68 miliard, které se očekávají letos. „Jedná se o dramatický nárůst. Musíme tomu nějak čelit, protože podobně pokračující nárůst by v příštích letech Praha pravděpodobně už neunesla,“ řekl náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě). V posledních letech jej prý kryl nárůst příjmů. „Nemůžeme ale sázet na to, že tento růst bude pokračovat,“ řekl.

Nejvíce peněz na straně příjmů očekává město z daní. Plánovány jsou 58,65 miliardy korun. Necelou půlmiliardu tvoří nedaňové příjmy.


Oblíbená místa zpovykaných Pražanů: chodník, ze kterého padáte pod kola aut

Nářky zpovykaného Pražana


Kapitálové výdaje chce vedení města na prosincovém jednání zastupitelů schválit jako celek a konkrétní rozdělení peněz do jednotlivých oblastí a projektů projedná město na začátku příštího roku. Z prvního návrhu zatím vyplývá, že například na dopravu půjde téměř miliarda korun a na školství asi 400 milionů. Částky se budou měnit.

Na své fungování dostanou městské části 5,76 miliardy, další zhruba miliardu na výkon státní správy. V rozpočtu je rovněž investiční rezerva pro městské části 500 milionů a dalších 409 milionů korun na spolufinancování projektů hrazených z evropských fondů. Město má připraveno i 50 milionů na tzv. participativní rozpočty, kdy lidé hlasují o tom, do kterých projektů dá radnice část svého rozpočtu.

Na pravidelné splácení jistin úvěrů Evropské investiční bance je určeno 933 milionů a po 600 milionech půjde do rezervy na splacení dvou dluhopisů splatných v roce 2021 a 2023. „Předpokládaný stav zadlužení k 31. prosinci 2019 představuje 19,1 miliardy s tím, že na rezervách bude 6,9 miliardy, které jsou určeny na splátky oněch dvou dluhopisů,“ řekl Vyhnánek.

MM25_AI

Praha loni schválila rozpočet na letošní rok s plánovanými příjmy 54,1 miliardy a výdaji 70,3 miliardy. Rozdíl chce krýt z vlastních zdrojů a státních příspěvků. Loni skončilo hospodaření města přebytkem 7,45 miliardy korun.

Čtěte také:

Vizita u doktora Hřiba. Pražský primátor zatím zůstane i v čele svého institutu

Chatrnost, neukáznění uživatelé a další průšvihy elektrických koloběžek

Zakonzervovat sídliště by byla chyba, shodli se územní plánovači Prahy a Brna

Pražská koalice představila program. Chce stavět okruhy a metro D, chystá opravy bytů

  • Našli jste v článku chybu?