Praha letos vydá na investice 19,4 miliardy korun. Rada hlavního města dnes přidala na investice ve srovnání s rozpočtem schváleným v prosinci 1,2 miliardy korun. Záměr ještě musí schválit zastupitelstvo. Nejvyšší částka půjde na dopravu, a to 5,7 miliardy korun.
Vedení města získá peníze na zvýšení částky například omezením běžných výdajů. Praha má na letošní rok schválen rozpočet s příjmy 59,175 miliardy a výdaji 77,569 miliardy korun. Rozdíl pokryje ze svých zdrojů a příspěvků státu. Opoziční ODS přivítala zvýšení částky na investice, zároveň podle ní ale v plánu některé položky chybí.
„Na výši investic je vidět, že tyto příjmy neprojídáme v běžných výdajích, ale investujeme je do budoucnosti všech Pražanů,“ řekl primátorův náměstek Pavel Vyhnánek (Praha Sobě). Ke snížení výdajů vedení města přistoupilo kvůli tomu, že v uplynulých letech příliš rostly, dodal. Běžné výdaje vzrostly od roku 2015 ze 47 miliard na asi 68 miliard Kč, které očekává město ve vyúčtování za loňský rok. Investice pak rada zvýšila mimo jiné kvůli vysokému vnitřnímu dluhu města.
Peníze na zvýšení investic město získalo kromě snížení běžných výdajů také redukcí rezerv vytvořených ve schváleném rozpočtu, snížením provozních nákladů magistrátu nebo snížením tzv. přiměřeného zisku dopravního podniku (DPP) asi o 200 milionů korun. To jsou finance, které město DPP nechává po vyúčtování například na obnovu vozového parku.
Nejvíc peněz z investic půjde na dopravu. Město vydá například 400 milionů korun na přípravu výstavby trasy metra D a dalších 409 milionů korun na bezbariérové zpřístupnění metra. Peníze město vynaloží na stavbu silničního okruhu, opravu Štěrboholské spojky nebo stavbu Radlické radiály.
Metro ano, Břevnovská radiála ne. Adam Scheinherr vybírá, na které stavby pošle Praha miliardy
Druhou nejnákladnější oblastí je kapitola hospodářství, na kterou půjde 1,91 miliardy. Hospodářství zahrnuje například opravy bytových domů za 210 milionů, výkupy pozemků, revitalizaci náplavek nebo obnovu Holešovické tržnice, na kterou se vynaloží 100 milionů korun. Více než 1,8 miliardy korun vydá Praha na městskou infrastrukturu. Na obnovu vodních ploch je určeno 110 milionů a dalších 177 milionů na investice v zoo. Více než půl miliardy v této části půjde na kanalizaci a další inženýrské sítě.
Do školství hlavní město letos investuje 1,44 miliardy korun. Peníze půjdou na přestavby či výstavbu škol, investiční sportovní granty nebo na areál ledových sportů Chodov. Ve zdravotnictví je určena nejvyšší částka z celkových 610 milionů pro areál Nemocnice Na Bulovce, a to 208 milionů korun. Přes půl miliardy korun půjde také do kultury a cestovního ruchu a na bezpečnost.
„V navržených investicích stále chybí klíčové kapitoly jako investice do Vysočanské radiály, která je nezbytná pro plánovanou úřednickou čtvrť, nebo investice do výstavby Alzheimer center a domovů pro seniory a také vyšší investice do opravy Libeňského mostu, na který je alokováno jen deset milionů,“ uvedl opoziční zastupitel a předseda pražské ODS Tomáš Portlík.
Rozpočet schvalovali pražští zastupitelé loni v prosinci. V něm rozdělili pouze části investic z původně zvažovaných 18,2 miliardy korun. Více než 13 miliard pak bylo vloženo do investiční rezervy, o které radní dnes rozhodovali. Důvodem bylo přehodnocení rozdělení investic, které původně připravovalo minulé vedení města. Rozdělení investic musí ještě schválit magistrátní finanční výbor a zastupitelé.
Přečtěte si také: