Menu Zavřít

Náhrada za Peking. Praha uzavře sesterskou smlouvu s Tchaj-pejí

2. 12. 2019
Autor: Profimedia.cz

Praha uzavře s tchaj-wanským hlavním městem Tchaj-pej sesterskou smlouvu, která se bude týkat ekonomické, obchodní a kulturní spolupráce. Smlouvu musí ještě 12. prosince schválit pražští zastupitelé. Praha letos v říjnu ukončila partnerství s Pekingem kvůli sporu o vyškrtnutí klauzule, že Praha uznává jednu Čínu.

„Jedná se o obecný, apolitický text o spolupráci měst v oblastech ekonomické a obchodní spolupráce, vědy a technologií, kultury, cestovního ruchu, vzdělávání, zdravotnictví a dalších,“ píše se v dokumentu. Na formalizaci spolupráce se domluvilo vedení města při návštěvě Tchaj-wanu letos na jaře.

Podle schváleného dokumentu by se Praha mohla inspirovat zkušenostmi tchaj-wanské strany s využitím chytrých řešení ve zdravotnictví, vzdělávání či dopravě. Od tchaj-pejské zoologické zahrady by mohla získat luskouna. Naváže se také spolupráce v kultuře a v turistickém ruchu. „Jako perspektivní se jeví spolupráce v oblasti vzdělávání včetně studentských výměn,“ píše se v dokumentu.

Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) řekl, že smlouvu obě strany podepíšou v lednu při návštěvě starosty Tchaj-peje ‎Kche Wen-če. Zároveň by se měli dohodnout na datu, kdy by pražská zoologická zahrada dostala luskouna. Podle primátora podpis smlouvy neohrozí partnerské smlouvy s čínskými městy, které Praha nyní má. „Spolupráce se podpisem smlouvy jen formalizuje, my s Tchaj-pejí neformálně spolupracujeme již od roku 2001,“ řekl Hřib.

Poškozuje podle vás vedení Prahy zahraniční politiku České republiky?

Praha se letos nepohodla s vedením Pekingu kvůli zmíněné klauzuli. Pražští radní schválili vypovězení smlouvy s Pekingem 7. října a následně Peking smlouvu 9. října předčasně vypověděl. Smlouva byla schválena v roce 2016 za primátorky Adriany Krnáčové (ANO). Schválilo ji 35 z 65 zastupitelů a prošla hlasy ANO, ČSSD, KSČM a části ODS.


Babišův pomník v Letňanech nepůjde zakrýt plachtou

 Jan Brož


O českých a tchaj-wanských vztazích se v poslední době debatuje i na nejvyšší politické úrovni. Na návštěvu země chce příští rok jet předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS). Jeho úmysl odsoudil prezident Miloš Zeman, který prosazuje česko-čínskou spolupráci. Kubera podle něj plánováním cesty jedná proti ekonomickým zájmům Česka. Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.

Počínání Kubery i pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) v sobotu odsoudil prezidentův expertní tým. Hřib v minulosti kritizoval smlouvu o spolupráci Prahy s Pekingem a vydal se na návštěvu Tchaj-wanu.

Čtěte také:

Stát si chrání pozemky v Letňanech. Část z nich bude kvůli vládní čtvrti v rezervách

bitcoin_skoleni

Číně se nelíbí jednání pražské radnice. Nenarušujte vzájemné vztahy, vyzývá primátora Hřiba

Praha zvýší nájmy u tisíců městských bytů o čtvrtinu

  • Našli jste v článku chybu?