Hlavní město za zajištění lékařské pohotovostní služby v roce 2018 zaplatí 22,5 milionů korun šesti nemocnicím. Odsouhlasili to pražští radní. Dotaci, která je ve stejné výši jako pro rok 2017, musí schválit ještě zastupitelstvo. Kromě města je pohotovost placena zdravotními pojišťovnami a hotovostními platbami pacientů
V Praze lékařskou pohotovostní službu zajišťuje sedm zařizení. Nemocnice v Motole, Na Bulovce, Všeobecná fakultní nemocnice, Thomayerova nemocnice, Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, Ústřední vojenská nemocnice a Městská poliklinika Praha. Ta je jako příspěvková organizace hlavního města financovaná přímo z rozpočtu magistrátu.
Od roku 2010 stoupá počet ošetřených pacientů v době lékařské pohotovosti. Zatímco v roce 2010 to bylo celkem 112 348 pacientů, v minulém roce lékaři ošetřili celkem 140.788 lidí. Letos za období leden až září ošetřili 102 549 lidí, z toho 27 206 lidí ošetřili na pohotovosti zubaři, 42 364 dospělých pacientů lékaři všeobecného praktického lékařství a 32 979 dětí lékaři pro děti a dorost.
Pracujete v zahraničí? Přijet na léčbu do Česka můžete, ale jen jako samoplátce
Ordinační doba všech pracovišť je ve všední dny 19:00 až 06:00 hodin, o víkendech pak nepřetržitě. Pohotovost všeobecného praktického lékařství v Praze zajišťuje pět nemocnic a poliklinika, praktické lékařství pro děti a dorost čtyři nemocnice a pohotovost zubního lékařství také čtyři nemocnice.
Povinnost zajistit lékařskou pohotovostní službu krajům vyplývá ze zákona o zdravotních službách. Praha má tuto povinnost jakožto vyšší územně samosprávný celek. Od roku 2008 je v hlavním městě lékařská pohotovostní služba organizována v jednotném systému a od roku 2013 ji zajišťují stejná zařízení.
Čtěte také: