Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) chce odvolání Pavla Janečka z pozice předsedy představenstva firmy Pražská plynárenská, kterou vlastní město. Dopustil se podle něj manažerských pochybení. Podle Janečka jsou výhrady neopodstatněné. Zástupci koalice Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) se dnes k situaci v Pražské plynárenské a dalším sporným otázkám sejdou na koaličním jednání.
Spor vypukl mezi Piráti a Spojenými silami ohledně otázky vyplacení tantiém za loňský rok bývalým členům dozorčí rady společnosti, včetně těch z řad politiků bývalé koalice. Jejich vyplacení ve snížené výši schválila dozorčí rada firmy Pražská plynárenská Holding, přes kterou město plynárny vlastní. V dozorčí radě mají Spojené síly pro Prahu dva zástupce ze čtyř a jejich zastupitel Martin Dlouhý (TOP 09) zastává funkci předsedy.
O tomto sporu strany jednaly před prázdninami a dohodly se, že radní Jan Chabr (TOP 09) připraví plán dalšího postupu v otázce Pražské plynárenské. Ten by dnes měli schvalovat radní hlavního města. Primátor Hřib nicméně před dnešním jednáním rozeslal partnerům e-mail, který se týká konkrétní personální změny - za vedení Pavla Janečka podle něj v plynárnách vznikla řada problémů, včetně policejního vyšetřování podezřelých nákupů plynu. „Z mého pohledu není jiná možnost než odvolat Janečka z důvodů jeho zcela zjevných manažerských pochybení,“ napsal primátor.
Podle Janečka byl za kontrolní mechanismy v době podezřelých nákupů zodpovědný tehdejší člen představenstva Petr Zmátlík, kterého chtěli Piráti prosadit do dozorčí rady podniku. Z dalších pochybení zmínil Hřib fakt, že představenstvo letos dozorčí radě firmy nepředalo ani jeden zápis ze svého jednání. Podle Janečka je to kvůli vyšetřování úniků informací z dozorčí rady.
Esej: Jak odtajnit ČEZko
Další z primátorových výtek bylo to, že Janeček údajně nespolupracuje při vyšetření vztahu firmy Revis a TOP 09. Strana od společnosti Revis získala statisícové sponzorské dary, firma je zároveň dodavatelem Pražské plynárenské. Plynárny chtěly původně společnost koupit, z čehož nakonec sešlo. Podle Janečka se jedná o dlouhodobého a spolehlivého dodavatele. Zástupci TOP 09 v minulosti jakékoliv ovlivňování odmítli.
První spor v koalici kolem Pražské plynárenské vznikl už v dubnu. Piráti tehdy přišli s plánem zrušit v devítičlenné dozorčí radě firmy tři místa, která jsou nyní obsazena zaměstnanci, případně je nahradit neplacenými politiky. Proti se postavila TOP 09, situace se zatím nevyřešila. Server SeznamZprávy.cz v květnu uvedl, že policie prověřuje, jak firma v roce 2015 nakupovala za stamiliony korun plyn přes německou burzu.
Pražská plynárenská dlouhodobě patří mezi největší tuzemské dodavatele energií. Hlavní město ji vlastní přes firmu Pražská plynárenská Holding, která žádnou vlastní činnost nevykonává a vedení magistrátu se v polovině dubna dohodlo na její fúzi s Pražskou plynárenskou. Plynárnám loni meziročně klesl zisk asi na polovinu z předchozí 1,2 miliardy na 634 milionů korun.
Dále čtěte: